Gre za antibiotik, ki ga že 10 let ni več v uporabi, njegova uporaba pa je prepovedana, je dejal direktor veterinarske uprave Zoran Kovač.
Na vseh 16 mestih, na različnih krajih v Sloveniji, smo v mleku odkrili relativno nizko koncentracijo tega antibiotika, kljub temu pa bomo vse mleko iz teh zbirnih mest uničili. Gre za približno 150.000 litrov, je pojasnil Kovač, ki je napovedal, da bodo proti kršiteljem oz. tistim, ki so uporabljali prepovedan antibiotik, ustrezno ukrepali.
Ukrep VURS je podprlo tudi kmetijsko ministrstvo, saj je s prepovedjo oddaje mleka iz omenjenih 16 zbirnih mest - v Sloveniji je skupaj 171 takih zbirnih mest - preprečeno distribuiranje zdravstveno neustreznega mleka v promet oz. v mlekarne in na ta način zagotovljena varnost potrošnikov. Rezultati o navzočnosti antibiotika so potrdili v republiškem veterinarskem inštitutu, pa tudi v evropskem referenčnem laboratoriju v Rikiltu na Nizozemskem.
Kmetijsko ministrstvo se zaveda, da bo imel ta ukrep VURS tudi večje ekonomske posledice, saj bo povzročil neupravičen izpad dohodka pri tistih rejcih, ki jim krivda ne bo dokazana. Zato bo minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franc But, takoj ko bo škoda ugotovljena, ocenil možnosti pomoči države pri pokrivanju te škode in predlagal vladi ustrezne ukrepe, so sporočili s kmetijskega ministrstva.