Kot so v družbi Mercator, ki upravlja veleblagovnico Maximarket v središču Ljubljane, pojasnili za 24ur.com, vodo še vedno vzorčijo in rezultati še vedno niso zadovoljivi, zato številni lokali v Maximarketu še vedno ne obratujejo.
V družbi so naročili tudi posebno analizo na ravni DNK bakterij. Rezultate te analize pričakujejo prihodnji teden. V družbi upajo, da bo ta analiza lahko pokazala, od kod točno in kje točno je prišlo do onesnaženja. To je namreč največja uganka. V več kot 50 let stari stavbi se je namreč kaj takšnega, kot pravijo, zgodilo prvič.
Iz Policijske uprave Ljubljana, kjer so kmalu po dogodku uvedli preiskavo zaradi suma kaznivega dejanja onesnaženja pitne vode, so nam potrdili, da kriminalistična preiskava trenutno še vedno poteka. O podrobnostih zato za zdaj ne morejo govoriti.
Vprašanja o morebitnih novih ugotovitvah in ukrepih smo naslovili tudi na Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in Zdravstveni inšpektorat RS (ZIRS), na odgovore še čakamo.
Po zadnjih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje se je zaradi onesnažene vode v veleblagovnici zastrupilo več kot 550 ljudi, neuradno pa še več. Več kot polovica okuženih je poročala o bruhanju in driski, 11 odstotkov okuženih je navajalo slabost in vročino. Sedem okuženih oseb je moralo poiskati kratkotrajno zdravniško pomoč.
Vzorčenje vode na pipi v stavbi Maximarketa, ki ga je že na začetku opravilo komunalno podjetje Voka Snaga, je pokazalo, da je voda onesnažena z bakterijo E.coli. Nadaljnje analize so potrdile prisotnost bakterije E. coli, norovirusov in sapovirusov, kar kaže na resno fekalno onesnaženje interne vodovodne napeljave Maximarketa.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.