Nesreča se je zgodila 6. februarja letos v južnem krilu jame Preloge Premogovnika Velenje, v njej sta umrla dva rudarja, osem pa jih je utrpelo poškodbe zaradi prevelike koncentracije jamskih plinov.
Raziskava je tudi pokazala, da je neposredni vzrok smrti dveh rudarjev zadušitev z jamskimi plini, ki so se pojavili ob vdoru, ker si zaposleni na odkopu niso namestili samoreševalnih aparatov. Rudarski inšpektor je bil sicer o dogodku obveščen 45 minut po nesreči, na kraj nesreče pa je prišel pol ure za tem. Pri raziskavi nesreče in nadzoru akcije so sodelovali še trije rudarski inšpektorji.
Ob prihodu inšpektorja na kraj nesreče je vodstvo reševanja že izvajalo aktivnosti na osnovi plana obrambe in reševanja. Akcijo reševanja je ob nastanku nevarnega pojava nenadnega vdora plina na osnovi zaznave povečanih koncentracij v kontrolnem sistemu vzpostavil dežurni druge delovne izmene premogovnika. Kasneje je akcijo do zaključka vodil tehnični direktor premogovnika.
V času nadzora akcije reševanja je pristojni rudarski inšpektor zaslišal priče dogodka, in sicer nadzornika odkopa, dežurnega električarja, vodjo jamskih reševalnih ekip in dežurnega druge izmene premogovnika.

Na podlagi izjav prič in analize stanja so bila s strani rudarske inšpekcije in štaba reševanja sprejeta napotila za izvajanje dodatnih ukrepov pri nadaljevanju vodenja akcije reševanja, in sicer zavarovanje kraja nastanka nevarnega pojava, neposredni nadzor nad plinskim stanjem na odkopni etaži, ponovni pregled ogroženega območja z reševalnimi ekipami, pridobivanje informacij o stanju ponesrečencev, prepeljanih v bolnišnico, zagotovitev možnosti čimprejšnjega ogleda kraja nevarnega pojava, vzpostavitev seznama ponesrečenih in predstavitev do tedaj izvedenih ukrepov po planu obrambe in reševanja. Obenem pa je funkcijo vodenja akcije reševanja prevzel tehnični direktor jame.
Prvi ogled rudarske inšpekcije je bil opravljen pet ur in pol po neposredni evakuaciji in po zavarovanju ogroženega območja. Pri tem je rudarski inšpektor ugotovil, da je bila lokacija vdora na stacionaži 85 metrov, kar je približno 14 metrov pred ustjem odkopa. Na dolžini 14 metrov odvozne proge od ustja proti drobilcu je bil opažen viden dvig tal za približno en meter.
Do vdora jamskega plina je prišlo nenadoma, brez predhodne najave znakov, in sicer tako hitro, da so imeli rudarji izredno malo časa za umik. Pri tem tudi ni prišlo do poka, škripanja podporja, izmeta premoga ali prašenja, ni pa bilo zaznati tudi stebrnega udara. Tako v času reševanja tudi ni bila znana lokacija nastanka vdora plina. Iz izjav prič je razvidno, da nihče na odkopu po prvem ukazu "umik-plin" ni namestil samoreševalnega aparata, ko pa so na zbornem mestu pogrešali nekatere člane in se ob tem vrnili proti odkopu, so rudarji samoreševalne aparate uporabili.
V nadaljevanju je rudarski inšpektor zahteval izjave odgovornega tehničnega osebja, iz katerih je mogoče zaključiti, da je bil dogodek nevarnega vdora plina nepredviden, brez predhodnih značilnih znakov, dogodki na odkopu pa so se odvijali tako hitro, da enostavno ni bilo časa za namestitev samoreševalnih aparatov. Zaradi trenutne vznemirjenosti si rudarji samoreševalnih aparatov niso namestili takoj. Reševanje zaostalih članov moštva, ki so ga zaposleni izvajali sami, pa je potekalo z omenjenimi aparati.
Rudarski inšpektor po zaključeni raziskavi nadaljuje nadzor nad izvajanjem ukrepov, izdanih v času reševalne akcije. Po analizi učinkov izdanih ukrepov bodo določene smernice nadaljevanja odkopavanja v južnem krilu jame Preloge Premogovnika Velenje.