Pobudniki so se najprej zbrali pred stavbo Lovci na Metelkovi, nato pa odšli do parlamenta, kjer jih kljub njihovim željam zaradi delovnih obveznosti ni sprejel predsednik DZ Borut Pahor.
Nekaj predstavnikov omenjenega društva je skupaj s spremljevalci in s plakati - povečavami obrazca z referendumskim vprašanjem v zvezi z ZIO prišlo pred parlament in zaman čakalo na Pahorja.
Toda kljub neuspehu pri zbiranju podpisov v YDH niso bili razočarani - menijo, da so zbrali veliko podpisov, ljudje so jim očitno prisluhnili, njihov boj pa se ne bo končal. Še naprej bodo nasprotovali pogoju, po katerem bi lahko invalidska organizacija pridobila status reprezentativnosti le na podlagi več kot 33 odstotkov določene kategorije invalidov v Sloveniji.
Kot so pri društvu YHD poudarili že večkrat, pa tudi danes ob vhodu v parlament, so njihova prizadevanja usmerjena v spoštovanje človekovih pravic in zagotavljanje enakih možnosti. Tako se bodo še naprej borili za spremembo ZIO, ki to preprečuje. Za največji uspeh "lova" na podpise za razpis referenduma pa štejejo seznanitev širše javnosti s perečo problematiko.
S sprejemom trenutnega predloga ZIO bi se po mnenju predstavnikov YDH posameznikom odvzela ena od temeljnih človekovih pravic, in sicer pravica do svobodnega združevanja, s čimer bi bil kršen 14. člen ustave, ki govori o nediskriminaciji na podlagi osebnih lastnosti. Nesprejemljivo naj bi bilo uzakonjati domnevo, da določena vrsta telesne okvare prinaša enak pogled na svet, interese in drugo, ki bi jih lahko pripisali vsakemu posamezniku z določeno vrsto telesne okvare, menijo v YDH. Posamezniku ne bi smeli predpisati, da lahko svoje pravice v odnosu do države uveljavlja le preko organizacije, ki ga opredeljuje preko njegovih osebnih okoliščin, ampak bi moral imeti možnost, da se vključi v organizacijo, ki zagovarja njegove interese, poglede in ideje, še menijo v YDH.
Zapletlo pa se ni ne le pri ZIO, ampak so v YDH skozi celotno obdobje zbiranja podpisov opozarjali na nepravilnosti pri postopkih za zbiranje podpisov, ki naj bi jim onemogočali zbrati 40.000 glasov podpore za razpis referenduma. Pojavil se je namreč pravni problem, ki naj bi onemogočal glasovanje na referendumu po pošti in na diplomatskih predstavništvih vsem, ki so funkcionalno ovirani oz. prostorsko tako ali drugače omejeni. Prav zato je društvo YHD prejšnji teden na ustavno sodišče vložilo pobudo za presojo ustavnosti 47. člena zakona o referendumu in ljudski iniciativi s predlogom za takojšnjo izdajo začasne odredbe za zadržanje izvajanja tega člena, ki naj bi po mnenju pobudnikov povzročal množične kršitve državljanskih pravic.