Slovenija

'Z ameriške strani ni bilo pritiskov'

Washington, 30. 07. 2009 06.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Minister Žbogar je Clintonovi razložil slovensko stališče glede problema s Hrvaško. Američani naj bi želeli pomagati z nasveti, zavedajo pa se, da gre za evropski proces. Clintonova je izrazila zadovoljstvo, da Slovenija proučuje možnosti za sprejem osumljencev iz Guantanama.

Osrednje teme pogovorov tako s člani ameriške administracije kot tudi v kongresu so bile splošne teme, ki zadevajo Zahodni Balkan, sodelovanje v Afganistanu, skupen boj proti škodljivim posledicam podnebnih sprememb, predsedovanje Slovenije Svetu Evrope in v povezavi s tem slovenska prizadevanja za večjo odprtost in demokratizacijo Belorusije in poleg političnih tem tudi gospodarsko sodelovanje.

Zunanji minister Samuel Žbogar je v sredo pri državni sekretarki Hillary Clinton sklenil delovni obisk Washingtona, med katerim se je ustavil v Beli hiši oziroma v svetu za nacionalno varnost, v uradu podpredsednika ZDA, kongresu in State Departmentu.

Clintonova je izrazila zadovoljstvo, da Slovenija proučuje možnosti za sprejem kakšnega od osumljenih teroristov iz taborišča Guantanamo na Kubi in dejala, da se zaveda, da so pomisleki in nekatere pravne ovire. Po Žbogarjevih besedah je trenutno prezgodaj za sprejem odločitve o tem v Sloveniji.

Projekti na Balkanu in Hrvaška

"S Clintonovo sva govorila o konkretnih projektih, ki bi jih lahko izvajali skupaj na Balkanu," je dejal Žbogar in pri tem omenil Mednarodno ustanovo – fundacijo za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF), ki širi svoje dejavnosti na med drugim področje majhnega in osebnega orožja. Govorila sta o načinih za vzpodbujanje medetničnega dialoga na Kosovu, o projektih pomembnih za BiH in Clintonova je po Žbogarjevih besedah izrazila pripravljenost na tovrstno slovensko-ameriško sodelovanje.

Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar FOTO: Reuters
Slovenija je dragocen zaveznik, meni Clintonova. Državi delita demokratične vrednote ter zavezo človekovim pravicam, je poudarila.

"Zelo sem vesel, da sem tukaj v Washingtonu na obisku, ki je bil načrtovan že dlje časa in ni vezan na probleme s Hrvaško, ampak želi imeti Slovenija dialog z ZDA o številnih vprašanjih," je povedal Žbogar, s čimer je skušal povedati, da bilateralni spor s Hrvaško v Washingtonu ni bil v ospredju pogovorov, kot bi se lahko sklepalo iz medijskih poročil in komentarjev. Clintonova pa je na vprašanje, ali sta govorila tudi o Hrvaški, odgovorila pritrdilno in omenila srečanje premierov obeh držav v petek. Ob tem je izrazila upanje v rešitev, ki bo v korist obeh držav.

Žbogar je kasneje povedal, da je ameriško državno sekretarko zanimalo slovensko stališče glede problema s Hrvaško in kako Slovenija gleda na možnosti rešitve. "Državna sekretarka je kot gostiteljica odpirala teme in je po uvodnem pogovoru o njenem obisku v Sloveniji leta 1999, ko smo govorili o Zahodnem Balkanu, načela to vprašanje. Rekla je, da želi razumeti naše stališče in sem ji ga pojasnil."

"Američani glede tega nimajo nobenih pobud, ampak si želijo, da bi se zadeva rešila in bi šla Hrvaška v EU, kar si želimo tudi mi. Je pa pri tem potrebno rešiti oboje, to je vprašanje pogajanj in mejno vprašanje. Pojasnil sem, zakaj je za Slovenijo pomembno, da se to vprašanje reši, kar je vzela na znanje," je še povedal Žbogar in dodal, da ni bilo nobenih pritiskov z ameriške strani. Američani naj bi želeli tudi pomagati z nasveti, pri čemer se zavedajo, da gre za evropski proces.

Druge teme pogovora

Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton
Ameriška državna sekretarka Hillary Clinton FOTO: Reuters
Žbogar je v torek napovedal, da bo Clintonovi predstavil pobudo Slovenije kot predsedujoče Odboru ministrov Sveta Evrope za več sodelovanja z Belorusijo, ki je edina evropska država, ki še ni članica SE. "Državna sekretarka se strinja z našim pogledom, da je potrebno krepiti demokratične sile v Belorusiji, in je podprla naš predlog, da se to državo čim bolj približa SE in se na ta način dosežejo spremembe v sami državi," je dejal Žbogar.

Po srečanju sta Žbogar in Clintonova podpisala protokole o izmenjavi instrumentov ratifikacije sporazumov o izročitvi in medsebojni pravni pomoči iz leta 2005. ZDA in EU sta leta 2003 podpisali sporazume o posodobitvi sodelovanja na področju pravosodja glede izročitev in medsebojne pravne pomoči, na primer pri dokaznih postopkih. ZDA so kasneje podpisale bilateralne sporazume z vsemi članicami EU, vključno s Slovenijo.

Ameriški senat je zadeve ratificiral leta 2008. Slovenija je dokončala potrebne postopke doma in izmenjava instrumentov ratifikacije je bil zadnji korak v procesu. Sporazumi s Slovenijo bodo začeli veljati, ko bodo začeli veljati krovni sporazumi s celotno EU, kar naj bi se zgodilo letos jeseni.

Čeprav je bil tokratni obisk predvsem politične narave, je Žbogar dejal, da so na pogovorih s Clintonovo namenili precej časa tudi gospodarskim vprašanjem. "Izrazila je zadovoljstvo nad nekaterimi novimi projekti ameriških vlaganj v Sloveniji, ki so že precej daleč. Omenila je, da so ameriška podjetja zelo zadovoljna z dosedanjim delom v Sloveniji," je še dejal Žbogar, ki je poudaril, da želi slovenska zunanja politika, še posebej sedaj v času krize, pomagati gospodarstvu, Slovenija pa si želi večje sodelovanja z ZDA tudi preko obrambnega sektorja. Žbogar podrobnosti glede omenjenih projektov ni želel razkriti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

demidov6
05. 08. 2009 06.09
Slovenija proučuje možnosti za sprejem osumljencev iz Guantanama.? A se hecate ljudje bozji al kaj ? Prvo izbrisane zdej pa se tele k so se za talibanski rezim fajtal pa za extremiste ki vsem ostalim ki ne verjamejo v njihove finte grozijo z smrtjo ? Se Afganistan jih noce. Nej jih kr obdrzijo zaprte al pa nej jih poslejo kamor hocjo sam sm ne. To bo prislo samo se do vecje nestrpnosti do ostalih zmernih muslimanov ce bodo nase oblasti furale tole liberalno politiko. Na konc bodo pa res tisti ki niso nic krivi nasrkal.
porka.malorka
30. 07. 2009 15.55
Mislim kva. Američani zase se brigite in za svoje ljudi,ki vam dnevno masovno umirajo zaradi podhranjenosti in ker si ne morejo privoščit zdravstva. Kar se pa tiče taboriščnikov. Ja mi jih lahko vzamemo da jih bomo spustil na prostost kot nedolžne terorizerane osebe kar so že ves čas. Sram vas je lohka da prodajate to neenakopravno demokracijo. Sram.
vinadap
30. 07. 2009 15.38
No,in sedaj poglejte. To,kar je napisal gorencdask,mu date minus. Hrvatje,bolani ste od zavisti,se vidi.
Uporabnik113189
30. 07. 2009 15.05
Tonček Balonček30.07.2009, 14:14 V tem je res nekaj logike. Tiste, ki so jih nameravali iztrebiti je že davno prej vse počistil Kemični Ali. Z novo metlo pa so prišli na vrsto popolnoma drugi iz nasprotnega tabora, da se lahko krvava rihta nadaljuje.
gorencdask
30. 07. 2009 14.42
Sramota za Žbogarja, koliko hrvaških politikov je kdaj govorilo slovensko? Klečeplazci...
manco-capac
30. 07. 2009 14.37
Se strinjam, Tonček Balonček. Problem je v mentaliteti ljudi, tako kot tista ruska kmečka mamka, ki je v zadružnem domu gledala film o sprejemu komsomolcev pri Stalinu in je ganjeno vzdihnila: "Kako je dober, naš Stalin! Tako prijazen je z mladci, pa bi jih lahko dal vse pobit."
Tonček Balonček
30. 07. 2009 14.14
manco-capac, mnogo manj mrtvih bi bilo in mnogo bolje bi v Iraku živeli, če bi tam še vedno vladal Hussein! To je menda jasno vsakemu bebcu!
vinadap
30. 07. 2009 14.06
marija120 - bil je vljuden,in je govoril v vašem jeziku,od Jandrokoviča tega nebi mogel nikoli pričakovati.
vinadap
30. 07. 2009 13.50
Hrvati so vstopili v NATO,sedaj je pa problem,ker ne morejo plačati članarine. Nabaviti morajo orožje po NATO standardih,pa poglej hudimana,trenutno ni denarja za to. In kaj nam to pove? Zopet bodo na naših plečih. Že videno in poznano,nekoč.
manco-capac
30. 07. 2009 13.38
Spoštovani, pozabili ste, da večina ljudi živi na stopnji zavedanja 15 letnika. Potrebuje in hkrati zavrača očetovsko avtoriteto, zato enkrat sledi kakor ovca "voditelju", drugič "brca v odprta vrata". Samo poglejte Irak: je bil problem Sadam - ne, saj po njegovem padcu ni nič bolje, so problem Američani - ne, po njihovem odhodu ne bo nič bolje. Problem je v Iračanih samih, ubogih, od klera in zunanjih "mentorjev" zmanipuliranih ljudi. Mene ni strah velesil, mene je kvečjemu strah "domačih izdajalcev"!
marija120
30. 07. 2009 13.30
ergreg imaš prav to so vsi prodani nama pa mečejo meglu in ljudje nasedajo
marija120
30. 07. 2009 13.20
Malo prel sem poslušala in gledala Žbogara na htv dobro govori Hevaško kaj se sramuje svojega jezika
deadea
30. 07. 2009 13.18
ne razumem zakaj se plazimo za zda. njihova demokracija je nehumana in zlocinska. njihova zunanja politika pa je agresivna in morilska, to dokazujejo razna okupirana obmocja celotnih narodov in ozemlja. amerika je v vojni in mi brezglavo stojimo na njeni strani in jo podpiramo. ze samo dejstvo da se premisljuje o sprejetju taboriscnikov iz guntanama je absurd. ti ljudje so zaprti protizakonito, vsaj v sloveniji bi bili. brez smisla se ogrozajo drzavljani slovenije.
Uporabnik113189
30. 07. 2009 13.13
ergreg30.07.2009, 12:22 Si se pa razpisal.. Saj se v resnici strinjava. Ne gojim nobenih iluzij, da ne bi bilo pomote. Tudi stari Rim je bil zelo grda vladavina. pribijali so tisoče na križe, sužnje so imeli za potrošni material itd..Ne glede na vse so bili velesila..Tako kot je danes ZDA, o tem za mene ni dvoma. Obama je človek za katerim stoji Wall Street, to je povsem razvidno iz seznama njegovih sponzorjev..Jasno da imajo vse karakteristike velike hegemonije, na kupe orožja, celo toliko, da poskušajo sedaj nuklearno spraviti pod nadzor..Ne zaradi dobrote, da smo si na jasnem..Zaradi tega, ker nimajo nobene koristi. Ugotovili so namreč da imajo s klasičnim orožjem in sateliti več kot dovolj prednosti, da dosežejo svoje koristolovske cilje..Zato njihova teorija o omejenih vojanh, ki resnici na ljubo kot kaže celo deluje. Velike države imajo pač svojo logiko, oba se strinjava, da je svet umazan in da igro vodijo zelo zlobni ljudje. Nič novega nisva ugotovila. Kljub vsemu civilizacija napreduje in se izboljšuje, res zelo počasi, potrebujemo stoletja.. V času fevdalizma so na svoje tlačane grofi gledali kot na pridelek žita. V enem letu so pridelali toliko mernikov in toliko tlačanov se je rodilo..Vse je bilo njihova last in so z ljudmi počeli kar se jim je zahotelo. Marsikatera vlada v banana državah ima še danes podobno razmišljanje in podobno deluje. Podobno deluje tudi cerkev. Skratka stanje je, kakršno je. Mene osebno zanima samo status Slovenije v tem umazanem in krutem svetu..Mi smo namreč zelo majhna ribica, za katere je znano, da preživijo, če se držijo obale. Če se odpravijo v globoke vode, se ribicam kaj hitro zgodi da jih požre kakšna velika pa še opazi ne, da je kaj požrla..Velike ribe za male niti niso kaj posebej zainteresirane, ker so premajhne za dober obrok. Tu je naša prednost. Jutarnji list je danes objavil, da je celotna EU proti blokadi Slovenije in da se na našo vladi izvaja močan pritisk, tako da bodo blokade trajale najdalj do jeseni. Upam da je to še ena hrvaška laž, ker bi bila velika napaka če bi odnehali. V tej novici pravijo da pritiskov ni bilo. Zakaj pa se jih potem sploh omenja, če jih ni bilo. Že zanikanje da ni pritiskov je novica o kateri se splača razmisliti.
ekskluziv.scena
30. 07. 2009 13.05
elgreg, Vsa čast, da se ti je dalo vse to napisati. Deliva mnenje. Do zadnje pičice.
bnam 2707
30. 07. 2009 12.46
elgreg : se v celoti strinjam z napisanim.Vse to še kako drži!
bnam 2707
30. 07. 2009 12.43
ciaobella: ja ravno zaradi tega bi moral naš zunanji minister sogovornike dobro poučiti o teh zadevah.Še nekaj: ko je ameriška vojna flota priplula v Umag so rekli da so vSloveniji,kajti po njihovih zemljevidih je meja na Mirni.Čudno,da se niso vprašali kako je to mogoče.Nekoč bo ta ista flota priplula v Zadar,pa bodo prepričani,da so v Italiji.
ciaobella
30. 07. 2009 12.38
bnam 2707 30.07.2009, 12:36 Glede razgledanosti....povprečen Američan ve kje je London, slišal je za Pariz, Benetke pa išče med Sri Lanko in Indijo.
ciaobella
30. 07. 2009 12.37
Z Ameriške strani so vedno pritiski...in ne samo z Ameriške...pač velike sile imajo svoje interese. Bela hiša ni nikoli delovala v prid ljudem...demokracijam...Bela hiša deluje za interes LOBIJEV, ki imajo koristi od raznoraznih vojn, genocidov, izbruhov epidemij... Amerika je lepa dežela...velika večina ljudi je ENKRATNIH ! Njihova politika pa je za v kanto za smeti zaprt. Še naša Slovenska je za bruhat...pa smo velesila kvečjemu za otočje Vanuatu.
bnam 2707
30. 07. 2009 12.36
Če bi Clintonova bila dovolj razgledana bi vedela za Londonski memorandum.O temu ne potrebuje informacij od našega ministra,ampak lahko preveri,kako se Londonski memorandum spoštuje v praksi.Gre za spoštovanje mednarodnih pogodb.Če bi si zadevo ogledala tudi na karti,bi videla,kako so hrvati prodirali proti Piranskemu zalivu,preko meje na Mirni.Če pa bi omenjena gospa poznala celotno zgodovino,bi hitro ugotovila,da hrvaška na tistem območju v Istri zgodovinsko nima kaj iskat.Pobudo za spoštovanje in nadzor nad spoštovanjem Londonskega memoranduma bi morala dati ravno ZDA in se o temu pogovoriti z sopodpisniki tega mednarodnega pravnega akta. Najbolj trapasto pa je,da se Slovenija nudi dati zatočišče zapornikom iz Guantanama.Saj je Amerika dovolj velika in bogata,pa naj jim nudi vse kar misli,da bi jim nudili lahko drugje.Mi imamo svojih revežev dovolj in ne rabimo uvažati nove.Nismo bogata država.Drugo pa je,če si jih naš zunanji minister vzame domov in jih vzdržije.Temu ne nasprotujem,to je njegova zasebna stvar. Samo srečanje obeh državnih ministrov pa je povezano z jutrijšnjim srečanjem premierjev vlad HR in RS. Gre za pred-masažo Slovenije in razumljivo za pritisk nanjo.Lepa beseda ima lahko tudi zgovoren pomen.To Američani zelo dobro znajo!Slovenija ne sme nasedati leporečju ali prikritim pritiskom.