
Na Poljani pri Prevaljah se je kljub dežju zbrala množica ljudi, ki se je spomnila zadnjih bojev druge svetovne vojne na evropskih tleh pred 65 leti. Slavnostni govornik, podpredsednik DZ Miran Potrč, je borke in borce postavil za zgled vsem, saj so sledili skupnim ciljem, kar po njegovem mnenju danes ni vedno tako.
Potrč je spomnil, da se je pred 65 leti tačas proti Avstriji prebijalo nekaj deset tisoč četnikov, ustašev in domobrancev. Ker jim enote narodnoosvobodilne vojske Slovenije niso dovolile prehoda, se je razvila nova, trinajst ur trajajoča krvava bitka z mnogimi žrtvami, tudi med domačim prebivalstvom in civilnimi begunci.
Na Poljani, Lešah, v Topolščici in Libuški gmajni se je partizanom vdala največja nemška skupina armad na evropskem prostoru, z njo vred pa tudi vse pomembnejše kolaboracionistične vojske Balkana. Druga svetovna vojna se je v Evropi zaključila ravno na današnji dan leta 1945, je spomnil Potrč.
Slovenski partizani okupatorskim enotam in njihovim sodelavcem niso dovolili preboja v Avstrijo, saj so hoteli ohraniti vse ozemlje do slovenske etnične meje, ki ga ob koncu prve svetovne vojne, kljub aktivnosti Maistrovih borcev, nismo uspeli osvojiti in zadržati, je okoli 1000 zbranim na proslavi dejal Potrč.
'Vedno znova se morajo boriti za svoje pravice'
Ob tem se je spomnil težav slovenske manjšine v sosednji Avstriji. Dejal je, da se morajo zato koroški Slovenci, kljub določilom avstrijske državne pogodbe, vedno znova boriti za svoje manjšinske pravice. "Slovenija jim pri tem vedno ne pomaga dovolj. Ravno obratno. Z obtožbami, celo predsednika republike, jim del slovenske politike daje celo podlage za poseganje v delovanje njihovih manjšinskih organizacij," je dejal Potrč.
'Z enotnostjo se ne moremo pohvaliti'
Spomnil se je tudi osamosvajanja Slovenije in opozoril na politične in gospodarske dosežke države ter ob tem dodal, da se z enotnostjo v sedanjem času ne moremo pohvaliti. "Vse preveč je nepotrebnih razlik, politikantstva, medsebojnega nagajanja. Premalo se razmišlja o skupnih interesih, o dolgoročnih ciljih in koristi za vse," je dejal Potrč in se v zvezi s tem navezal tudi na vprašanje meje s Hrvaško in odločanja o arbitražnem sporazumu na referendumu 6. junija.
"Referendum morda res ni nujen. Je pa koristen, saj bi ga sicer izsilili nasprotniki arbitražnega sporazuma," je menil Potrč in izrazil prepričanje v pozitiven rezultat referenduma. Ko bo Slovenija trajno uredila vprašanje meje s Hrvaško, bo lahko še bolj odgovorno reševala tudi vsa gospodarska in socialna vprašanja ter premagala krizo, s katero se, skupaj z Evropo, sooča, meni Potrč.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.