Prav tako stopa v veljavo pravica do 20-odstotnega povišanja otroškega dodatka za otroke, ki jih starši ne bodo vključili v predšolsko vzgojo, višji dodatek za družine s tremi ali več šolajočimi se otroki ter pravica do delnega plačila za izgubljeni dohodek pri starših, ki zaradi nege in varstva otroka s posebnimi potrebami npr. prekinejo delovno razmerje.
Pravico do delnega plačila za izgubljeni dohodek lahko uveljavljajo starši, ki zaradi nege in varstva otroka s težko motnjo v duševnem zdravju ali težko gibalno oviranega otroka prekinejo delovno razmerje, preidejo na krajši čas od polnega ali zahtevajo izbris iz registra brezposelnih oseb na zavodu za zaposlovanje. Vse pravice lahko starši uveljavljajo na pristojnih centrih za socialno delo, kjer dobijo tudi potrebne informacije in obrazce.
Očetovski dopust je poleg porodniškega dopusta, dopusta za nego in varstvo otroka ter posvojiteljskega dopusta med vrstami dopusta, ki staršem pripada za nego in varstvo otroka. Zakon daje z njim očetu pravico do 90 koledarskih dni dopusta, da lahko že v najnežnejši otrokovi dobi z otrokovo materjo sodeluje pri otrokovi negi in varstvu. Ker bo pravica uveljavljena postopno, bodo očetje 1. januarja 2003 dobili pravico do 15 dni dopusta, od 1. januarja 2004 bodo lahko uveljavljali 45 dni dopusta, od 1. januarja 2005 pa vseh 90 dni. Prvih 15 dni bodo morali porabiti v času porodniškega dopusta otrokove matere, sicer jim bodo propadli, preostalih 75 pa kadarkoli do otrokovega 8. leta starosti.
Država očetom za 15 dni dopusta zagotavlja stoodstotno nadomestilo plače, za ostale dni do otrokovega 8. leta starosti pa plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače. Do očetovskega dopusta je upravičen le oče in pravice ne more prenesti na drugo osebo. O vlogi odloča center za socialno delo, o pritožbah zoper centrove odločbe pa ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve.