Slovenija

Z ljubljansko diplomo lažje do službe

Ljubljana, 13. 09. 2009 13.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Študenti računalništva in zdravstva se bodo najlažje zaposlili, še posebej, če imajo diplomo ljubljanske univerze. Velike težave pa čakajo diplomantke z otroki.

Medicinci po diplomi najlažje najdejo službo.
Medicinci po diplomi najlažje najdejo službo. FOTO: Reuters

V devetih mesecih po opravljeni diplomi imajo največ možnosti za zaposlitev diplomanti v zdravstvu in računalništvu, najmanjšo pa na področju umetnosti in humanistike. Verjetnost zaposlitve je odvisna tudi od ustanove, kjer se je posameznik izobraževal, je pokazala raziskava ljubljanske ekonomske fakultete.

V prvih treh mesecih po koncu študija se po podatkih raziskave zaposli več moških kot žensk, nekaj mesecev kasneje pa zaposlitvenih razlik med spoloma ni več, vendar naj bi imele diplomantke z otrokom veliko manj možnosti za zaposlitev.

Diplomantom ljubljanske univerze se pri iskanju službe obeta najmanj težav.
Diplomantom ljubljanske univerze se pri iskanju službe obeta najmanj težav. FOTO: Dare Čekeliš

Zbrani podatki kažejo, da imajo za zaposlitev v kratkem času po diplomi največ možnosti diplomanti ljubljanske univerze. Po devetih mesecih je bilo med univerzami največ brezposelnih diplomantov primorske univerze, najteže pa do zaposlitve pridejo diplomanti samostojnih visokošolskih zavodov in diplomanti višjih strokovnih šol, ki do diplome niso imeli zaposlitve.

Ob diplomiranju je največ zaposlenih diplomantov s področja tehnike, sledi družboslovje in nato naravoslovje. Diplomanti tehnike pa so med najbolj zaposljivimi tudi po devetih mesecih.

Študij na visokošolskih in višješolskih ustanovah je v Sloveniji leta 2007 uspešno zaključilo 14.725 diplomantov. Več kot polovica jih je diplomirala na Univerzi v Ljubljani. Do diplome jih je bilo zaposlenih nekaj več kot 35 odstotkov, devet mesecev po diplomi pa manj kot 60 odstotkov. Z omenjeno generacijo študentov so prvič znani podatki o njihovem zaposlovanju, tako za določen kot nedoločen čas, so sporočili z Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani.

Raziskavo so izvedli v okviru ciljnega raziskovanja programa Financiranje visokega šolstva za tretje desetletje, v katerem sta sodelovali ljubljanska ekonomska fakulteta in Fakulteta za management Univerze na Primorskem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (61)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

agnor
14. 09. 2009 10.25
No en nasvet kako si pomagat s študentskim delom. DOBITE SI PRIPOROČILA! To v sveti HR vse pomeni. Ce prideta dva z isto diplomo in ma en priporočilo od drugega delodajalca, ma ni san da oni drugi dobi sluzbo. Aja pa priporočilo ni da si delal v baru ;)! Najdi si službo med študijem ki je blizu tvoji izobrazbi...pa se zmeni za priporočilo, sami ti ga ne bodo dali !! LP
the-streets
14. 09. 2009 08.26
Tonček Balonček 13.09.2009, 20:27 -3 Za v parlament sta najprimernejši izobrazbi obramboslovje in teologija! Jasno! Zdravstvena fakulteta je pa sploh enaj najbolj bizarnega, postaneš univ. dipl. zdravstvenik, ha, ha!! Kot da bi poleg Teološke imeli še npr. Cerkveno fakulteto in bi po končanem študiju postal univ.dipl. vernik! Če na Zdarvstveni fakultetei predavajo zdarvniki, bi pa an Cerkveni pač duhovniki. Komaj čakam prve doktorje znanosti s področja zdravene nege! Ali poelg Prometen fakultete lahko pričakujemo še Šofersko in kasneje doktorje ter magistre šofiranja? dej prosm ne prbijaj takih neumnosti. na zdravstveni fakulteti oz. bivši všz se izvaja 9 študijskih programov. in prav vsi so bistvenega pomena v slovenskem kot tako tudi v globalnem zdravstvu. kaj bi mi brez dipl. med. sester, dipl. inž. radiologije, delovnih terapevtov , zobnih protetikov, fizioterapevtov, sanitarnih inženirjev itd. tko da ne prbijaj neumnosti kot da poznaš ceu fakultativni sistem v sloveniji. kar se tiče pa predavateljev, ti lahko zagotovim da imamo več kot 50% zunanjih predavateljev (vsaj kar se tiče radiološke tehnologije) zdravnikov, doktorjev znanosti. je pa res, da nam nudijo samo tisto znanje katero je bistvenega pomena za našo stroko, brez nepotrebnega balasta. sedaj si pa predstavljal zdravstveni sistem brez ZF. bi bil še isti?
strogoff
14. 09. 2009 07.02
ha ha ha ha - na ljubljanski MF sploh nimajo diplomskih nalog ( niti eksperimentalnih in niti kompilativnih ) in na tujih klinikah jih (brez diferencialnih oziroma dopolnilnih strokovnih medicinskih izpitov) nikjeri sploh nočejo sprejemati !! _ _ _ _ _ _ W ŠALABAJZARJI ! :-)
spartacus
14. 09. 2009 00.07
@julija petaros Ne bluzi... imam izkušnjo tako iz družboslovnega kot tudi tehničnega faxa in tega se ne da primerjat. Nivo znanja in vloženega truda v študijski proces je neprimerljiv. Najbolj mi pa pritisk dvigne ko vidim nekoga, ki jokca kako ne dobi svoji izobrazbi primerno zaposlitev... Ja pejt študirat medicino ali kaj podobnega pa jo takoj dobiš, ampak tam je pa treba vlagat ves svoj študentski čas v učenje. Sicer pa povsem verjamem da je lažje prebrat eno skriptico, ki ima po možnosti še na obkroževanje in kjer profesor že 20 let ni zamenjal vprašanj, kot pa ves dan reševat nek bodisi matematični, fizikalni ali pa kemijski problem, pri katerem moraš poznati vso ozadje da ga lahko rešiš! Moj point je da večino itaq zanima tisto kar je lažje in zato gredo tisto tudi študirat. Za bresposelnost takšnega kadra je pa seveda kriva država
kleopatra-1
13. 09. 2009 23.46
trdim, da ima vsakdo vsaj enkrat v življenju priložnost - velikokrat je ne vidimo in zato ne znamo izkoristiti. Nisem niti jaz začela s svojim sanjskim delom, ampak z delom, ki je bilo totalno nasprotje - pa sem dobila pravo delo dobesedno ponujeno - delodajalci znajo oceniti sposobnosti, verjemite! (to ne pomeni, da jim je treba v r lesti, kot to mislijo nekateri, ampak pomeni opravljati svoje delo brezhibno z nasmeškom, ne z jamranjem in dodati je treba kakšno svojo idejo)
m12
13. 09. 2009 23.36
@julija ptaros se strinjam ampak najprej ti nekdo mora dati možnost, da svoje znanje pokažeš. ker ne moreš se kar prikazati v podjetju in rečt, jaz vam bom pa pokazal, kaj znam.
kleopatra-1
13. 09. 2009 23.33
nehajte pametovat o tem, kje je lažje izpit naredit in kje težje - kogar zadeva, ki jo študira, zanima, bo z lahkoto naredil vse izpite, nekdo drug na istem faksu, ki ne ve točno, kaj bi v življenju počel, dela izpite z muko - recimo, da bosta oba naredila faks - uspel bo tisti, ki bo znal svoje znanje uporabit
spartacus
13. 09. 2009 22.49
>>Z vecino diplom tako ne dobis sluzbe ce nimas vez. Jaz sem pred tremi mesci diplomiral in si pridobil naziv diplomirani inzenir logistike pa nikakor ne dobim sluzbe. Posiljam ponudbe, se prijavlam na razpise itd. Sedaj sem zacel posiljati tudi ze za navadnega delavca v skladiscu in podobno, da bi vsaj dobil neko delo. << Ja kaj pa sploh pričakuješ... Na srečo danes diploma iz družboslovnega faxa ni vse! Edina skrb vzbujajoča stvar je da razni novinarji in ostali družboslovci prejemajo za par faktorjev višje plače kot gradbeniki, strojniki in ostali tehnični poklici... Da o neprimerljivosti glede težavnosti faxov sploh ne govorim.
pupa_rock
13. 09. 2009 22.43
Tonček Balonček 13.09.2009, 20:27 -3 Za v parlament sta najprimernejši izobrazbi obramboslovje in teologija! Jasno! Zdravstvena fakulteta je pa sploh enaj najbolj bizarnega, postaneš univ. dipl. zdravstvenik, ha, ha!! Kot da bi poleg Teološke imeli še npr. Cerkveno fakulteto in bi po končanem študiju postal univ.dipl. vernik! Če na Zdarvstveni fakultetei predavajo zdarvniki, bi pa an Cerkveni pač duhovniki. Komaj čakam prve doktorje znanosti s področja zdravene nege! Ali poelg Prometen fakultete lahko pričakujemo še Šofersko in kasneje doktorje ter magistre šofiranja? ne nabijaj, če pojma nimaš... jst študiram zdravstveno nego, in če ne veš kak je sistem faxa, kaj se na faxu učimo itd.. prosim da lepo utihneš, pa pametuj o čemu drugemu o čemer se ti slučajn kaj sanja
Mawsyy
13. 09. 2009 21.21
Kvaliteta faksa se ne meri po tem s koliko nepotrebnega balasta te mucijo in koliko neznanja iscejo (ljubljanske fakultete so se v tem specializirale), ampak kako pridobljeno znanje uporabiti v praksi in te nauciti tisto kar se rabi. Sicer pa... brez VIP ti itak ne koristi nobena diploma. Jaz sem na zavodu ze leto in pol, brez vez in poznanstev, pa moje znanje ni prav nic slabse od nekoga ki je diplomiral v LJ. Lahko imam se nevem kolk dodatnih izobrazevanj za zraven, pa vedno znova izvisim in pride noter kdo ki se mu ne sanja nit kako racunalnik odpret. Sicer pa marsikomu ta kriza zelo prav pride kot izgovor, ceprav zavod ponuja 4 vrste subvencij za tezje zaposljive ljudi... -.-
luciluk
13. 09. 2009 21.18
kera bedarija zopet iz EF! Nič čudnega da lahko teoretik Križanič tam predava. Zelo škoda je ker niso v svoji statistični nalogi upoštevali statistične verjetnosti zaposlitve diplomantq vc LJ, MB, NM, KP, GO, KR. V ljubljani je 2/3 vseh uradnikov javne uprave, na periferiji so samo njihove izpostave. Kot že rečeno zopet nebuloza sa EF. Beda, škoda vrstic za tale brezvezen, statistično nepravilno obdelan članek in raziskavo , raje skropucalo EF iz močvirja!
Sagitta
13. 09. 2009 20.57
joj..kakšna reakcija ;) Saj pa nisem želela nikogar užaliti ;) sej pa ne pravim da ostali študiji niso težki. Govorim izključno iz osebnih izkušenj. Jaz sem npr na filofaxu v Ljubljani in študiram jezike in jezikoslovje. In ko primerjam gradivo in zahtevnost z Mariborskih filofaxom ni primerjave. Mam par kolegic ki študirajo jezike tam, program je sicer načeloma enak, zahtevnost in obseg snovi za izpite pa veliko manjši. Ne pravim da je njim lahko, le manj imajo. Zdaj se pa lepo prosim vsi pomirite ;)
twiggi
13. 09. 2009 20.41
tonček balonček svetujem ti da se prvo pozanimaš kakšna je razlika med zdravstveno in medicinsko fakulteto!!! ko končaš zdravstveno fakulteto si dipl. medicinska sestra oz. dipl. zdravstvenik, ko končaš medicinsko fakulteto pa si zdravnik ( in tako dalje ). tako da ne kvasi neumnosti. sicer pa na zdravstveni fakulteti učijo samo tisto kar nam koristi in nam pride prav tudi pri nadaljnem zaposlovanju. pa še ogromno prakse je. in na tem faksu ne uči noben zdravnik tako da ne zamenjuj stvari!
Tonček Balonček
13. 09. 2009 20.27
Za v parlament sta najprimernejši izobrazbi obramboslovje in teologija! Jasno! Zdravstvena fakulteta je pa sploh enaj najbolj bizarnega, postaneš univ. dipl. zdravstvenik, ha, ha!! Kot da bi poleg Teološke imeli še npr. Cerkveno fakulteto in bi po končanem študiju postal univ.dipl. vernik! Če na Zdarvstveni fakultetei predavajo zdarvniki, bi pa an Cerkveni pač duhovniki. Komaj čakam prve doktorje znanosti s področja zdravene nege! Ali poelg Prometen fakultete lahko pričakujemo še Šofersko in kasneje doktorje ter magistre šofiranja?
Jani.
13. 09. 2009 20.07
RE: melee13.09.2009, 19:07 To verjetno govoriš o PF! Za MF še nisem slišal tega...je pa vsekakor ''ime'' LJ sinonim, ker je že od nekdaj, težavnost pa...
elvog19
13. 09. 2009 19.18
Antares - se strinjam s tabo in imaš popolnoma prav. Todi sam sem šel po podobni poti in sedaj ko imam toliko izkušenj pridobivanje službe sploh ni več problem. Iz lastnih izkušenj pa vem, da v katerikoli firmi sem bil, nikjer nismo potrebovali visoko izobraženi kader brez delovnih izkušenj.
melee
13. 09. 2009 19.07
ja seveda je mariborska medicina lažja od ljubljanske, zakaj se pa toliko faliranih študentov iz Lj. prepiše v Mb in faks tam naredi brez problema?
JoeyNick
13. 09. 2009 18.44
VIP pomeni veliko, še več pa lastna sposobnost. Niso vsi dobili vse preko vez in poznanstev, nekateri so tudi borci in sposobni ;)
m12
13. 09. 2009 18.41
ja, delo je lažje najti z diplomo Lj fakultete. še posebej, če si v pravni, ekonomski sferi. filozofsa je dosti bolj cenjena kot maribroska pedagoška-baje po novem tud filozofska.... zdaj koliko posameznik odnese iz faksa, je itak od vsakega samega odvisno. nastane pa to problem, če po izboru pisnih prošenj pridejo na razgovore samo diplomanti Lj faksa.
johndere
13. 09. 2009 18.09
Prideti se da povsod, samo za koliko DENARJA ?