Že zdaj velja, da je kupec pri nakupu vozila v katerikoli državi Unije, opravičen plačila davka na dodano vrednost in ostalih davščin, v državi, kjer je vozilo kupil. To pa še ne pomeni, da mu davkov ni potrebno plačati. To stori tam, kjer avto registrira. Od 1. maja naprej bo postopek uvoza podoben, a zaradi manj birokracije, kot je na primer homologacija vozila, bolj enostaven. "Konkretno se tega prihoda ne bojimo, ravno obratno. Glede na dejstvo, da so cene v Sloveniji nižje kot v sedanjih članicah EU, menimo, da se bo dogajalo ravno obratno, Damijan Vuk iz Avto Triglava.
Ali drugače. Za prebivalca Unije bo na primer nakup clia brez davščin res ugodnejši kot v trenutni petnajsterici. Pri nas namreč stane slaba dva milijona, medtem ko ga je v sedanjih državah EU po podatkih evropske komisije najceneje moč kupiti v Grčiji. Tam boste namreč zanj odšteli dobra dva milijona. Nekoliko dražji je na Danskem, in še nekoliko v Italiji. Kljub temu dolgo ne bo tako, cene se bodo izenačile. "Menim, da so v nekaterih državah EU cene avtomobilov nižje in na koncu bomo enotni z vso Evropo. Slovenija bo občutila dvig cen," pojasnjuje Lionel Tasse iz avtohiše Peugeot Slovenija.
In to se ne bo zgodilo čez noč. Slovenski uvozniki se ne bojijo niti množičnega kupovanja rabljenih vozil v tujini, saj menijo, da so ta pri nas cenejša. Spet drugi, da ni vse v ceni, pomembni sta namreč tudi garancija in ohranjenost vozila.