Slovenija

Z manifestacijo v Unijo

Nova Gorica, 30. 04. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Okoli 200 slovenskih in italijanskih aktivistov je popoldne v središču Nove Gorice z manifestacijo opozorilo na problem izbrisanih.

Evrofilom v Novi Gorici ni bilo jasno, zakaj nekateri demonstrirajo ob 'tako srečnem trenutku za Slovenijo' (Foto: D. Čekeliš)
Evrofilom v Novi Gorici ni bilo jasno, zakaj nekateri demonstrirajo ob 'tako srečnem trenutku za Slovenijo' (Foto: D. Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Manifestacijo v Novi Gorici, kjer poteka ena glavnih proslav ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo, je organizirala lokalna mreža aktivistov, udeležili pa so se jih tako slovenski aktivisti iz Ljubljane, Maribora, kot italijanski kolegi.

Izbrisani opozorili nase

Foto: D. Čekeliš
Foto: D. Čekeliš FOTO: Dare Čekeliš

Ob vsesplošnemu praznovanju vstopa v Unijo, so se zbrani spraševali predvsem o tem, kakšna je unija, v katero vstopa Slovenija in še devet novih članic. Glavni namen akcije je bil »poudariti, da hočemo Evropo pravic, Evropo dignitete človeškega dostojanstva. Ne pa EU, v kateri bo izbris lahko legaliziran in morda celo postal neka pravna norma,« poudarja ljubljanski aktivist Gal Kirn.

Manifestacije je potekala brez večjih zapletov ali težav. Odzivi mimoidočih so bili raznoliki. Nekateri so se zbranim pridružili, drugi pa so jih začudeno gledali in jim pojasnjevali, da je vstop v EU nekaj najboljšega za Slovenijo.

Lokacija demonstracij – pred novogoriško občino – je bil izbran z namenom, da se ustvari nek javni prostor, kjer so tudi izbrisani samo lahko izrazili svoja stališča. Naj spomnimo, izbrisani so konec prejšnjega tedna predsedniku Evropske komisije Romanu Prodiju poslali pismo, v katerem pojasnjujejo svojo problematiko.

Pred občino so bili tudi govori o zahtevah po enakopravni, pravični in človeku prijazni Uniji, in ne Uniji, ki kljub obljubam o prostem pretoku ljudi, uvaja prehodna obdobja ter je dejansko izvaja le prosti pretok blaga. Zbrani so opozorili tudi na težave delavcev v Cometu, ki že nekaj dni gladovno stavkajo.

Podrli mejo

Skupina se je po manifestaciji pred občino napotila na slovensko-italijansko mejo, ki so jo simbolično podrli še zadnjič, ko obstaja. Namen »podiranja meje« je bil opozoriti na zahtevo, da bomo živeli v isti skupnosti, kjer naj bi bile glavne tri pravice. »Pravica do državljanskega dohodka, pravica do upora in pravica do prostega prehoda vseh ljudi,« je povedal Kirn.

Težave na meji

Manifestacije v Novi Gorici se je udeležilo tudi približno sto aktivistov iz Italije, ki pa so na meji – še zadnji dan njenega obstoja – naleteli na težave oziroma podroben pregled. Kot so nam povedali, so jih tako italijanski kot slovenski obmejni policisti pregledovali dlje, kot je potrebno, tako da so se na mejnem prehodu zadržali več kot pol ure. Zaradi česar se je tudi začetek akcije zavlekel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10