Oba se še kako zavedata pomena varčevanja in pomena ustvarjati zlato rezervo za hude čase, a resnega koraka na tem področju še nista storila, saj je bilo stroškov vedno več kot prihodkov.Ustvarjanje družine, plačevanje kredita in ostalih mesečnih stroškov življenja jima je pojedlo praktično cel prihodek. Kar je ostalo sta hranila na banki in doma v "štumfu", kar počne večina Slovencev. Pred leti sta po športni rekreaciji na pijači ugotavljala, da se v trgovinah vse draži in opazila, da pri večernem dnevniku vsak dan govorijo o tem kako visoka je inflacija. Marko se je spomnil, da je njegov dedek vedno govoril kako visoka je bila inflacija v času bivše države in kako je to vplivalo na življenje ljudi. Marko, ki je bil glede financ bolj izobražen je omenil, da je pred časom bral članek na temo zaščite vrednosti denarja pred inflacijo in da je naložba v vzajemne sklade zgodovinsko dokazano ena najboljših za dosego tega cilja. Spomnil se je, da pozna finančnega svetovalca, ki bi jima lahko kaj več povedal o tem. Dogovorila sta se, da ga pokličeta in iz prve roke izvesta kakšne možnosti imata. Čez 14 dni sta se Gregor in Marko dobila na sestanku s finančnim svetovalcem, ki jima je predstavil vse prednosti in ju seznanil s pravili naložbenega varčevanja. Nad svetovanjem sta bila navdušena, saj sta prejela tudi odgovore na vsa, tudi tista neprijetna vprašanja. Odločila sta se, da bosta začela z naložbenim varčevanjem.
Gregor je tako pred 3 leti naložil svoje prihranke v naložbo JPMorgan Funds - America Equity Fund, ki vlaga v podjetja kot so Microsoft, Apple, Amazon, Mastercard in zaslužil 56,67%. Naložil je tudi v sklad BlackRock Global Funds in dosegel 51% donos v zadnjih treh leth. To pomeni, da mu je naložba prinašala povprečno 18,89% donosa letno. S tem je še kako premagal inflacijo in kar je najbolj pomembno, svoje prihranke plemeniti za dolgoročne cilje, kot je recimo šolanje njegovih otrok ali pokojnina, s čimer svojo naložbo zaščiti pred nihanji vrednosti, ki so na finančnih trgih stvar, ki se ji ni mogoče izogniti.
Njegov prijatelj Marko pa je pred tremi leti vložil v isto naložbo kakor Gregor. Vendar je bolj nepotrpežljive narave in je po enem letu spremenil naložbo in vložil v Templeton Asian Growth Fund A, saj je od prijatelja slišal, da je na Azijskem trgu pričakovati veliko rast vrednosti. Ta njegova špekulacija ga je drago stala. Danes ima na računu – 10,9%.
Potem, ko je slišal, da je Gregor z naložbo dosegal takšen donos, saj pa izgubo je poklical svojega finančnega svetovalca in mu povedal, da je ugotovil kakšno razliko v donosnosti imata njuna naložbena računa. Svetovalec mu je prijazno odgovoril, da ga je opozoril na to ob odprtju naložbenega računa in da nima vpliva na samo pogodbo, saj lahko vsak vlagatelj sam ravna s svojim denarjem kot želi. Če bi svojega finančnega svetovalca poklical in mu pred spremembo naložbe omenil svoj namen, bi mu le ta to gotovo odsvetoval.
Pri naložbah namreč velja biti potrpežljiv in razmišljati dolgoročno ter vztrajati dlje časa, vsaj 10 let.
V naložbi zaslužil 257,57% donosa!
Če bi Gregor varčeval že 10 let v tej isti naložbi v JPMorgan Funds - America Equity Fund, bi do danes prihranil 257,57% plusa. Dokaz, da se splača vztrajati.
Če želite varčevati po potencialno višjih donosih, svetujejo strokovnjaki za naložbe tole naložbeno varčevanje, kjer lahko izberete tudi ti dve naložbi, ki jih je izbral Gregor.
Varčujete lahko mesečno ali letno, naknadno vplačujete dodatne prihranke v obliki enkratnih pologov. Dvig prihrankov po desetih letih je neobdavčen.
Izkoristite BREZPLAČNI INFO IZRAČUN DONOSNEGA NALOŽBENEGA VARČEVANJA: Več...
Kam s prihranki, da bodo prinašali visoke donose?
Ameriški poslovni časnik American Economic Review je izdelal študijo o tem, koliko so investitorji v zadnjih desetih letih zaslužili in koliko bi zaslužili, če bi portfelj v tem času pustili nedotaknjen. Rezultati so bili presenetljivi in kažejo, da je povprečen vlagatelj v tem času zaslužil le 50% tistega, kar bi zaslužil, če bi delnice pustil pri miru in jih ne bi zamenjeval. Nauk tega je, da ko se odločite za varčevanje v določenih delnicah ali v določenih vzajemnih skladih, pustite naložbo nedotaknjeno in je ne spreminjajte. Razlog je v temu, da je varčevalec vedno prepozen, prepozno proda z izgubi in prepozno naloži v naložbe, ki prinašajo donose.
V FINANČNI HIŠI d.o.o. svetujejo, da za daljše časovno obdobje, recimo za namen pokojnine, varčujete v delniških naložbah, ki prinašajo potencialno višje donose. Izberite evropski in ameriški trg kot dve najstarejši razviti gospodarstvi, izberite globalne sklade,ki so razpršeni po vsem svetu, izberite perspektivne panoge kot sta farmacija in tehnologijo.
Ko se enkrat odločite za naložbeno varčevanje, se držite pravila, da vztrajate dolgoročno.
Želite individualni posvet s finančnim svetovalcem za naložbe?
Rezervirajte si čisto svoj termin v poslovalnici
***
Opozorilo: Donosi so izračunani na dan 28.9.2023. Pretekli donosi niso garancija za prihodnost. Članek ni priporočilo, ponudba ali vabilo k sestavljanju ponudbe za nakup ali prodajo finančnih instrumentov, temveč je izključno namenjeno informiranju. Seznanitev z vsemi oblikami tveganj je pogoj za oblikovanje ustrezne investicijske odločitve o naložbah v finančne instrumente in izbiri vrste storitev. Informacije v sporočilu temeljijo na javno dostopnih podatkih. FINANČNA HIŠA d.o.o. ne odgovarja za nobeno vrsto škode, ki bi nastala z uporabo podatkov in informacij, ki so vsebovani v tem članku in si pridržuje pravico do napak. Vsi podrobni podatki so v dokumentih, ki so na razpolago na spletu.
Naročnik oglasa je Finančna hiša d.o.o.