Slovenija

Jandroković zanikal samega sebe

Luxembourg/Ljubljana/Zagreb, 29. 04. 2008 10.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Rupel se čudi nad izjavami Jandrokovića, ki zanika, da je Hrvaška v pogajanjih z EU navajala netočne podatke v zvezi s Slovenijo, čeprav je to enkrat že priznal.

Slovenski znanji minister Dimitrij Rupel je povedal, da Slovenija in Hrvaška še nista sprejeli odločitve o tem, kje naj bi potekalo reševanje vprašanja meje, možnosti glede tega so še danes odprte. To je priznal tudi hrvaški kolega Gordan Jandroković, "tako da se prav čudim, ker sem slišal, da je sam sebe zanikal", je dodal.

"Stvar je zelo preprosta. Včeraj smo na sestanku s Hrvaško v gradivih, ki so bila poslana v zadnjem trenutku, našli nekaj netočnosti in smo jih pisno popravili," je komentiral Rupel. "Medtem je sam minister Jandroković ustno priznal, da je naredil napako, ko je tisti znani sporazum med predsednikoma hrvaške in slovenske vlade interpretiral, kot da sta se dogovorila za to, da bi šli Slovenija in Hrvaška v Haag," je poudaril.

Hrvaško zunanje ministrstvo pa je v sporočilu za javnost zanikalo Jandrokovićeve ponedeljkove izjave.

Kje je nastal problem?

Hrvaška je v svojih stališčih za pogajanja z EU netočno navedla, da se je s Slovenijo dogovorila, da bosta reševanje vprašanja meje poverili Mednarodnemu sodišču v Haagu. "Ostane pri tem, da iščemo pomoč tretjega, lokacija pa še ni znana," je dejal Rupel.

Jandroković in Rupel. "Dobrososedski odnosi so ena velikih vrlin evropskega sožitja in ena glavnih vrednot evropskega sodelovanja," je poudaril slednji.
Jandroković in Rupel. "Dobrososedski odnosi so ena velikih vrlin evropskega sožitja in ena glavnih vrednot evropskega sodelovanja," je poudaril slednji. FOTO: Reuters
EU Hrvaško poziva, naj okrepi prizadevanja pri iskanju vzajemno sprejemljivih in dokončnih rešitev za vsa odprta dvostranska vprašanja s sosednjimi državami, predvsem glede vprašanj meje. Delovni dokumenti za srečanje EU in Hrvaške

Hrvaška je v svoja stališča, ki jih je predložila ob četrtem srečanju stabilizacijsko-pridružitvenega sveta med EU in Hrvaško v poglavje o vprašanjih meje vključila tudi tri odstavke, ki zadevajo odnose s Slovenijo. Po navedbah slovenske strani pa so navajali netočne podatke. "V dokumentu, ki so ga pripravili na Hrvaškem, piše, da je prišlo na Bledu do dogovora v zvezi s haaškim sodiščem oziroma s tem, da naj bi se strani obrnili na haaško sodišče. To ni točno," je poudaril minister Rupel po srečanju EU in Hrvaške. Hrvaški minister Gordan Jandroković je takrat priznal, da ima slovenska stran prav in dodal. "Na srečanju na Bledu avgusta 2007 sta predsednik vlade Slovenije Janez Janša in predsednik vlade Hrvaške Ivo Sanader med drugim načelno soglašala, da zaprosita tretjo stran, da se vključi v reševanje mejnega vprašanja. Neformalni dogovor ni izključil Mednarodnega sodišča v Haagu; odločitve vsekakor še ni bilo," so pojasnili na ministrstvu.

Netočne so tudi navedbe, da je Slovenija omejila pretok blaga na petih mejnih prehodih, ne da bi se predhodno posvetovala s Hrvaško in da Slovenija ne priznava več prepustnic, ki jih Hrvaška izdaja na osnovi Videmskega sporazuma, je slovenska stran seznanila države članice Unije. "Odločitev slovenske vlade, da uvede omejitve na petih prehodih na slovensko-hrvaški meji za prevoz tovornega blaga, med temi na mejnem prehodu Sočerga, je bila sprejeta zaradi neprimerne infrastrukture, ki ne omogoča opravljanja mejnih in carinskih obveznosti v skladu z evropskim pravnim redom. Hrvaška stran je bila s tem seznanjena, preden so slovenske oblasti sprejele sklep. Slovenski in hrvaški minister za prevoze sta načrtovala srečanje za 16. april 2008; srečanje je bilo odloženo na zahtevo Hrvaške," na ministrstvu pojasnjujejo prvo netočnost.

Premierja Janša in Sanader se bosta v sredo srečala na mejnem prehodu Obrežje.

"Videmski sporazum je bil sprejet leta 1954 z namenom, da se olajša prehajanje jugoslovansko-italijanske meje, kasneje slovensko-italijanske meje. Z odpravo mejne kontrole na slovensko-italijanski meji je postal sporazum brezpredmeten in ga ni več mogoče uveljavljati. Prepustnice, ki jih na osnovi tega sporazuma izdajajo hrvaškim državljanom niso bile vključene v priloge zakonika o schengenski meji za prehajanje preko zunanje meje," pa so zapisali o drugi navedbi.

Hrvaška zavrača Ruplove izjave o napakah

Hrvaško zunanje ministrstvo se je danes odzvalo na Ruplove izjave: "V hrvaških stališčih na četrtem srečanju Sveta za stabilizacijo in pridružitev, ki ga omenja slovenska stran, je poudarjen blejski sestanek iz leta 2007, na katerem je bilo dogovorjeno, da bodo vprašanja meje urejena pred pristojnim mednarodnim pravosodnim telesom, ob doseženem načelnem dogovoru, da bo to Meddržavno sodišče v Haagu."

"Torej ni niti besede o tem, da je Republika Hrvaška netočno poročala Svetu za stabilizacijo in pridružitev med Hrvaško in Evropsko unijo." Dodali so, da je hrvaški minister Jandroković v Luksemburgu v ponedeljek sporočil, da je končni dogovor glede izbire mednarodne pravosodne institucije v pristojnosti mešane slovensko-hrvaške komisije, ki pripravlja okvir za predstavitev spora pred mednarodnim pravosodnim telesom.

Sicer pa se bosta v sredo na Obrežju srečala slovenski in hrvaški premier. Oba se bosta namreč udeležila srečanja "Sindikati brez meja", ki ga organizirata Zveza svobodnih sindikatov Slovenije in Zveza samostojnih sindikatov Hrvaške.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

coldrex
02. 05. 2008 22.43
Rupel se vedno čudi. Kolikokrat je že on samega sebe zanikal. Sicer se pa tako ima za strokovnjaka za Balkan. Če že Hrvati domnevno spreminjajo svoje izjave, se pa naj prilagodi. Balkan je prilagajanje. Pa saj na koncu koncev tudi Slovenija sodi na Balkanski polotok. Kar potegnite črto od skrajnih meja Črnega morja pa do severnega Jadrana. Glede zgodovinskih meja pa je bolje, da smo tiho. Eni želijo nazaj v avstro-ogersko. Lahko smo še bolj radikalni in se vrnemo v Zakrpatje in pustimo Ilirom ali pa Rimljanom, da se spet vrnejo
hren2
01. 05. 2008 18.26
GianniDH, rada bi ti odgovorila. S Hrvati imam kar nekaj osebnih izkušenj. Še nikoli se niso držali dogovora, če je le mogoče se zlažejo tako, da še sami verjamejo v laži. Če si res tako informiran o meji v preteklosti, si prosim oglej zemljevid Slovenske dežele iz leta 1853, morda ti bo takrat vse jasno. Nekdo mi je nekoč dejal: "Zaveži Hrvata v vrečo in ga nesi čez polje, pa še ti bo škodo naredil. Tako je to ljubi sosedje. Meje nimate poštimane z nobeno sosednjo državo.
nemejugat
01. 05. 2008 10.33
GianniDH.......... ......ma da je ovo slovenski forum ti odgovaram na tvom jeziki, možda češ nešto skužiti. Ljepo ti to pišeš, ali ne vrjedi ti to puno...probleme na istoku ste samo momentalno zakrpali, ali stari biti će još gužve. Vaš veleumni Sanader kot viadukta nešto često postavlja kamene temeljce za veliki most, ko zna zašto....??? Sa Slovenijom imate probleme zbog toga što bi voljeli doči što zapadnije, a u prošlosti vam je to lepo pošlo za rukom, ali neki stvari zapisuju....Ostavimo mi sad Joška, Jelenčiča i Podobnika, zna se kde je šta bilo od 13. stolječa nadalje i kad su Hrvati došli preko Mirne, kde su bili 1700, 1800 i 1900 godine, 1918 i 1941 te 1945 i 1950 te najzad 1991, zna se ko falsifikuje papire i katastar te naravno ko laže. Neznam samo zašto su naši idijoti toliko glupi i čoravi. ............ Lepo bi bilo, da če uspeš prebrati post v Slovenščini da potem na slovenskem forumu v tem jeziku tudi komentiraš. Potrudi se malo, ne bodi tako len!!
GianniDH
30. 04. 2008 23.37
nemejugat: lose si informiran, hrvatska s bih i s crnom gorom nema bas nikakve probleme s morskom ni kopnenom granicom. Vijaduktom ne riesavamo, kako ti kazes" spor morske granice, vec jednostavno spaja svoj teritorij u jedinstvenu cjelinu koja je kod neuma prekinuta. Problem je bio samo u visini mosta zbog ulaska vecih brodova u neum, ali i to je rijeseno. Probleme s granicom kopnenom i morskom imamo sa slovenijom i kopnenu sa srbijom. Toliko od mene za tebe i prije nego sto nesto "pametno" napises prije se informiraj. Lijep pozdrav svima
pahor?ek
30. 04. 2008 20.59
Rupel je dober zunanji minister, saj je že stari maček...Me zanima, kako bi se vi obnesli in dokazali, če bi bili na njegovem mestu?
kriss714@amis.net
30. 04. 2008 20.58
Pahorček, edino kar lahko rečem v prid rupeža je to, da je vsaj manj neumen kot si ti.
nemejugat
30. 04. 2008 12.43
Ni problem joškova ali katera druga hiša, problem je slovenska politika, ki ne upa enkrat reči odločni NE. Če si Hrvatje dovolijo postavljati neke spremembe na ozemlju, ki je baje še nedoločeno, bi morala Slovenija takoj in jasno odreagirati. Na taka reagiranja, da napišeš protestno noto, na terenu pa se nič ne spremeni je metanje peska v oči volilcem. Posamezni neučeni Hrvati pa si to razlagajo kot slovensko provokacijo in pretenzijo po njihovem ozemlju. Namreč tako razlago sem slišal nedavno v Zagrebu, pa kako bi vsi radi Hrvaško zemljo, tako na zahodu kot vzhodu in jugu. Če pogledamo zgodovinsko v Istro, je savudrijski polotok skoraj do Umaga spadal pod piranski kataster in marsikatero fasado je ali še krasi piranski grb. Stara graščina pri Alberih je bila last švicarskega fevdalca, ki je svoje imetje podaril piranski občini s klavzulo, da je ne smejo prodati ali odtujiti, kar je vidno v piranskem arhivu in zapisano na uradu v Luganu. Takrat o kakem hrvaškem življu v s. Istri ni bilo dosti govora, procentualno v manjšini so zavedeni Slovenci, drugače pa Italijani in Avstrici. Seveda s tem ne želim reči da je Istra slovenska, (razen poletja ko je tam mnogo Slovencev:)), temveč, da bi končno morali nekaj konkretnega narediti in se ne samo izmikati. Po drugi svetovni vojni je bil podpisan mirovni sporazum med Italijo in Jugoslavijo, kjer je komunizmu v zahvalo Jugoslavija ostala brez Trsta, Gorice in dela Benečije, dobila pa morje, Istro, Dalmacijo z otoki, ter Boko Kotorsko. Po osamosvojitvi bivših republik YU se to vse kar dodeli Hrvaški, a ta se kot v zgodovini tako še sedaj spogleduje z zahodom. Občutek imam, da si želijo dostopa na zahod a da nebi rabili stopiti na teritorij Slovenije. V dokaz so problemi v smeri Italije in Avstrije. Roko na srce, pa imajo Hrvati morske spore čisto na vseh mejah. Z BiH spor rešujejo z viaduktom :)) In na koncu, občutek imam, da veje oblasti v Sloveniji delujejo tako, da leva roka ne ve, kaj desna počne. Če sodišče odredi, da se korita na ozemlju umaknejo ker je to slovensko (tako vsaj trdi Rupsi in tista mlada češpa iz njegovega urada) potem se to mora urediti. Dejanje ki smo ga videli v tokratnem protestu je bolj nakazilo, da smo se že umaknili iz nedoločene meje na desno stran Dragonje. Če je tako, potem to naj lepo priznajo, da je to tako rešeno in naj ne zapravljajo proračun za večerje in neka srečanja. S takim nategovanjem in obljubljanjem samo svoje stolčke grejejo in lastne riti ščitijo. Vseh skupaj je že preveč pri tistem koritu, saj so že največje podjetje v državi.....sami molzači-pijavke, pa lep pozdrav z Obale.
exim@t-2.net
30. 04. 2008 09.30
Tonči: buci buc, si dudo izgubil, da se tako sliniš!?
Tonček Balonček
30. 04. 2008 09.26
Tudi sam se pridružujem spodnjemu mnenju, gre za profesionalca, tae kadre pa išče vsak moder perdsednik vladew in s svojo neizpodbitno dobrega vodje je našel Rupla,. Profesionalni in spossobni si vedno najdejo ustrezno streho, nenazadneje Rupel o dokazuje s svojim skoraj dvasetletnim prizadevanem za ureditev odnosov s Hrvaško, bil je akter osamosvojitve, priliževanju Evropi, Ameriki, Hrvaški, odlikovali smo celo deMichelisa iz benetk in še marsikaj, gre za dokaz, da "ta Vlada" ina kadre ne gleda ideološko, ampak so v ospredju referenci, Ruplove so nesporne, sicer bi problem z mejo uredili že rdečkarji, pa jih niso bili sposobni, čeprav je bi Rupel vedno zato! Tako bo tudi v naslednjih peih mandatih! Bravo Rupel, upam na dobro sodelovane z Obamo in Karabahom ter kooperativnostjo z Golobičem!
exim@t-2.net
30. 04. 2008 08.42
Kaj ste pa pričakovali od Hrvatarja? Iz lastne prakse in prakse veliko naših državljanov: nič dobrega! Zato se ne čudite in raje podprite Rupla, ki se, vsaj odkar ga jaz spremljam, še ni zlagal. Ne vem, zakaj -iste moti, da je minister za ZZ prav on pod različnimi vladami-preprosto, sposoben in dober diplomat je, ljudje mu zaupajo. To je to: pa še pokaže, da JJ spoštuje znanje, ne glede na strankarsko pripadnost. Za razliko od -istih, kajne!
Tonček Balonček
30. 04. 2008 08.35
Imamo srečo, da našo unanjo politko vodi Rupel, ne pa tako kot nekoč, ko je zunanjo politiko vodil Rupel, posledice so jasne tudi zdaj, ko je na čelu minstrstva Rupel! Včasih vladavine DS-a so imeli Rupla, ki je za seboj pustil pogorišče, na katerem zdašni član sanjske ekipe, gosod Dimitrij Rupel pač ne more delati čudežev, saj so posledice njegovega predhodnihka Rupla težke! Upajmo, da bo novi zunanji minister Dmitrij Rupel nadaljeval politiko sedanejga in nam priboril, kar nam pripada!
victoriosus
30. 04. 2008 08.28
Ej, budale, a lahko nehate navijat proti Sloveniji? Zdaj ima Hrvaška simpatizerje na obeh straneh meje! Bodite pametni, četudi imamo takšnega ministra, kot ga imamo, držimo skupaj, ker to Hrvatje delajo ne glede na to, kdo jih brani-samo da je njihov. Vi pa še po naših tolčete. Resno, zbrihtajte se!
neron73
30. 04. 2008 08.20
Tu se dobro vidi dvoličnost hrvaških diplomatov in mlačnost naših. Ostalo bo na papirju kar so hrvatje podali, naši pa ne bodo nič naredili. Cepci. Pustijo se voditi in na koncu ne bo drugega kot papirji in hrvatje nas bodo spet poj.... Dajmo že udarit nazaj, z njimi se ne da pogovarjat. Samo dejanja so nekaj. Podobnik je pa itak en dvorni norček, pa čeprav se bori po mojem mnenju za pravo stvar.
Tonček Balonček
30. 04. 2008 08.08
Zakaj Rupel ne pošlje, kot je to že običaj, v Zagreb kakšne nove ostre note?
juventus
30. 04. 2008 01.39
TEGA RUPLA BI JST TAKOJ USTRELU ................
Ma lažejo tako ali tako vsi.Za blesavega RUPLJA pa sploh ni čudno in se ni za čuditi kaj kje izjavlja saj dela proti Sloveniji in je spet dokazal da poskuša narediti neko brezvezno svojo ali nekaj podobnega to pa zato ker bo počasi pričela resnica prihajati na dan takrat pa je treba nesnago napihnjeno linčati.
Prophet
30. 04. 2008 00.56
Državi bosta ustanovili meddržavni komisiji strokovnjakov za mejo in pravnih strokovnjakov, ti pa naj bi po pričakovanjih premierja Janše do konca leta pripravili predlog sporazuma za haaško sodišče, ki ga bosta morala potrditi še oba parlamenta. NO COMMENT
Prophet
30. 04. 2008 00.52
No tolio neumni pa nismo da ne bi znali preverit kdo laže.Zato imamo Arhiv. Premierja za Meddržavno sodišče v Haagu Gordijski vozel vendarle presekan Slovenija, 26. avgust 2007 12:28, zadnji poseg ob 19:28 Ljubljana - MMC RTV SLO/STA Premier Janez Janša in hrvaški kolega Ivo Sanader sta na Bledu dosegla načelni dogovor, da bo o meji odločalo Meddržavno sodišče v Haagu. S tem sta prekinila dolga ugibanja o tem, kako se bosta državi dogovorili o meji. Hrvaška je najprej želela, da bi arbitraža potekala na sodišču za pomorsko pravo v Hamburgu, medtem ko se je Sloveniji arbitražo zdelo bolj primerno izvesti na Sodišču za pomiritev in arbitražo pri Ovseju. Že pred srečanjem so prihajali resni namigi, da naj bi bil kompromis sodišče v Haagu, kar je očitno tudi končni dogovor.
kawasakimen
30. 04. 2008 00.33
Rupel je spet neurejen(neobrit)-Pacek.
kriss714@amis.net
29. 04. 2008 23.24
Preveč se ukvarjamo s temi čefurji, kot, da se jih nismo že leta 91 odrekli. Bi pa morali že takrat urediti mejo, postaviti zid in omejit možnosti prestopa meje. In jasno, nobenga članstva v EU za ta južne, sicer nam bo evropa na to finto spet "sestavila" neko novo jugo.