Pet opozicijskih poslanskih skupin – SD, LDS, Zares, Lipa in DeSUS – je v državni zbor vložilo zahtevo za sklic izredne seje, na kateri bi poslanke in poslanci odločali o razpisu prehodnega posvetovalnega referenduma o ukinitvi komisije za preprečevanje korupcije. Po besedah Mirana Potrča iz SD je to edina možnost, če želijo vplivati na to, ali naj komisija ostane.
Za vložitev zahteve so se odločili potem, ko je državni zbor odločanje o predlogu zakona o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih
funkcij, ki med drugim določa tudi datum, ko naj bi bila ukinjena
Kosova komisija, preložil na eno izmed naslednjih sej oziroma "za
nedoločen čas", je pojasnil Potrč, ki je prepričan, da so v koaliciji to storili zato, ker so se zavedali, da bo opozicija vložila zahtevo za zakonodajni referendum, če bo zakon sprejet.
'Referendumsko vprašanje je nejasno'
Na zahtevo opozicije so se že odzvali v SDS. Poslanec Dimitrij Kovačič meni, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno zastavljeno. Prav tako je prepričan, da je datum referenduma predlagan prezgodaj. "Poslovnik namreč določa, da mora biti predlog za razpis posvetovalnega referenduma vložen 30 dni pred naslednjo sejo," je pojasnil poslanec SDS in opozoril, da se majska seja začne šele 19. maja.
Kovačič opozarja še, da vladni zakon o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij ne ukinja protikorupcijske komisije, ampak jo nadomešča z računskim sodiščem. To pa je po njegovem mnenju bolj neodvisno od t. i. Kosove komisije in ima bolj strokovne reference. Dodaja še, da protikorupcijska komisija zaradi delovanja njenega predsednika Draga Kosa ni ohranila zaupanja, ki ga je imela ob svoji ustanovitvi.
Poslanski skupini NSi pa se po besedah Jožefa Horvata referendum zdi v tem trenutku nesmiseln, zato ga tudi ne bodo podprli. Prav zaradi nasprotovanja koalicije referendumu predlog opozicijskih poslancev najverjetneje ne bo sprejet, jim pa še vedno ostane naknadni zakonodajni referendum, v primeru da bi državni zbor sprejel zakon o omejitvah in prepovedih za nosilce javnih funkcij.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.