
Kopalne vode v Sloveniji zajemajo 48 odsekov na rekah, jezerih in morju, ki jih označujejo informacijske table, kjer so navedeni podatki o mikrobiološki kakovosti kopalne vode. Te se v času kopalne sezone redno spremlja. Rezultati dolgoletnega spremljanja kakovosti kopalnih voda v Sloveniji potrjujejo, da je kakovost naših kopalnih voda dobra in primerljiva s kakovostjo v drugih evropskih državah. Sprotni podatki o ustreznosti kopalne vode so sicer objavljeni na informacijskih tablah na naravnih kopališčih oziroma kopalnih območjih in na spletni strani agencije.

Poleg kopalnih voda pa mnogi zaidejo tudi v tako imenovana divja kopališča, ki so brez upravljavcev in reševalcev iz vode, ki skrbijo za varnost in nudijo prvo pomoč, zato se tam kopamo na lastno odgovornost, dvomljiva pa je tudi kakovost vode.
Kopanje v onesnaženi vodi lahko povzroči okužbe prebavil, dihal in kože. Po kopanju se zato priporoča prhanje, na svoji spletni strani svetujejo v Arsu.
Treba se je tudi zavedati različnih nevarnosti, kot so vodni vrtinci, močni tokovi, brzice, nenadni zavoji in hitri prehodi na nepregledna in nevarna mesta. Zapuščene gramoznice in vodni zbiralniki prav tako niso primerna mesta za kopanje. Previdnost ni odveč niti pri hoji ob vodi, še zlasti če so bregovi strmi, in pri izvajanju različnih adrenalinskih športov.

Arso: Ne plavajte sami!
Poleg omenjenih priporočil v Arsu na splošno svetujejo, naj ne hodimo v vodo, če se počutimo slabo, s polnim ali praznim želodcem in pod vplivom alkohola. Pred kopanjem preverimo tudi temperaturo in globino vode. Premrzla voda namreč lahko povzroči krč, skok v plitvo vodo pa je lahko usoden.
Nikoli ne plavajmo sami, prav tako pa se od obale ne oddaljimo več, kot je dovoljeno. Ob nenadnem poslabšanju vremena svetujejo, naj gremo čim prej iz vode, na urejenih kopališčih pa upoštevamo kopališki red in oznake z opozorili za kopalce.
Ob obali otrok nikoli ne puščamo brez nadzora, poleg tega pa ne smemo pozabiti na osebno imetje, saj se na kopališčih lahko pojavijo priložnostni tatovi.
Če se znajdemo v težavah, se odzovemo mirno, preudarno in razsodno. Če se nekdo utaplja, mu pomagamo po svojih močeh in sposobnostih. Če je le mogoče, utapljajočega rešujemo z obale ali pa si pomagamo z različnimi pripomočki. Če pa sami ne moremo pomagati, takoj pokličemo pomoč na telefonsko številko 112 oz. policijo na številko 113.
Kakšno bo vreme?
Vremenska napoved pravi, da bo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, čez dan pa bodo ponekod nastajale krajevne plohe. Najvišje dnevne temperature bodo od 21 do 25 stopinj Celzija. Jutri bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, najvišje dnevne od 24 do 29 stopinj C. V soboto in nedeljo bo precej jasno in zelo toplo. Več o vremenu ...
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.