Slovenija

Za boljše sodelovanje

Ljubljana, 30. 06. 2006 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tožilstvo priznava premajhno aktivnost pri zadevi Silvo Plut, s prstom pa kaže na policijo.

Domnevno serijski morilec Silvo Plut ne zaposluje le sodnih mlinov, pač pa tudi parlamentarne.
Domnevno serijski morilec Silvo Plut ne zaposluje le sodnih mlinov, pač pa tudi parlamentarne. FOTO: Dare Čekeliš
Odbor je sledil mnenju ministra Mateja in sprejel sklep, da slovenska policija še vedno nima dovolj podatkov za učinkovit začetek kazenskega pregona zoper Pluta zaradi suma umora v Srbiji.

Parlamentarni odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje se je seznanil s poročili vrhovnega državnega tožilstva, ministrstva za notranje zadeve in pravosodnega ministrstva glede ravnanj pristojnih organov vlade v zadevi Silvo Plut. Odbor je sprejel še sklep, na podlagi katerega ugotavlja, da zakonodaja in podzakonski akti, ki določajo sodelovanje med tožilstvom in policijo na področju usmerjanja predkazenskega postopka, niso jasni. Odbor zato poziva vrhovno državno tožilstvo in policijo, naj preverita sistemsko ureditev na tem področju in vladi predlagata spremembe.

Mate: Policijske postopke ob mednarodnih tiralicah bi bilo treba jasneje opredeliti

Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je sicer uvodoma povedal, da je komunikacija med ljubljanskim in beograjskim Interpolom glede suma umora v Srbiji potekala profesionalno in v skladu s standardi. Po njegovih besedah je policija izvedla veliko aktivnosti glede tega, vendar je bila mogoče preveč usmerjena v mednarodno sodelovanje. Ob tem je opozoril, da slovenska policija še danes ne razpolaga z dokazi, na podlagi katerih bi lahko vložilo kazensko ovadbo zoper Pluta. Policija pa tudi ni zahtevala pisne usmeritve tožilstva glede tega primera, je povedal minister.

Zato bi bilo po njegovem mnenju treba razmisliti, ali ne bi bilo treba jasneje zapisati usmeritve policije, po tem ko ta prejme mednarodno tiralico. Po njegovem mnenju pa bi bilo treba razmisliti o dopolnitvi in spremembi uredbe o sodelovanju med tožilstvom in policijo. Na drugi strani pa je generalna državna tožilka Barbara Brezigar ocenila, da takšna uredba sploh ni potrebna.

Da podatki o DNK ne zadoščajo za vložitev kazenske ovadbe, je potrdil tudi generalni direktor policije Jože Romšek. "Iz Srbije, kljub vsem postopkom slovenskih organov, nismo dobili na primer zapisnika kraja kaznivega dejanja, njegove skice in drugih dokazov, ki so potrebni za vložitev kazenske ovadbe," je povedal Romšek. Glede tiralice pa je povedal, da tiralica ne pomeni "pojdite in ga zaprite". V tem primeru tiralica pomeni: sporočite bivališče, da se lahko vloži obtožnica, je še pojasnil Romšek.

Brezigarjeva: Zadeve proti Plutu obravnavane preveč razpršeno

Ali bi bilo drugače, če bi zadevo Plut obravnaval en tožilec?
Ali bi bilo drugače, če bi zadevo Plut obravnaval en tožilec? FOTO: POP TV

Generalna državna tožilka pa je ocenila, da so bili nekateri postopki policije pomanjkljivo vodeni, medtem ko so bili tožilci premalo kritični do policijskih postopkov. Državni tožilec bi moral po njenih besedah policijo usmeriti tako, da deluje bolj v smer, da bi pregon zaradi suma umora vodili v Sloveniji.

Ob tem je Brezigarjeva spomnila, da proti Plutu teče več postopkov. Manj uspešno delo tožilcev je posledica tega, ker so bile zadeve, v katere je vpleten Plut, obravnavane preveč razpršeno, saj je postopkov vodilo več državnih tožilcev. Pogosto je bolj kvalitetno, če isti tožilec obravnava vse zadeve istega obtoženca, je povedala Brezigarjeva. To je bila "organizacijska pomanjkljivost", o kateri je že obvestila vodje sodišč.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

xes
30. 06. 2006 13.20
Tadej: Ne zagovarjam alkohola na cesti. S svojim primerom sem hotel samo prikazati, da trenutna 'razporeditev sil', ce temu lahko tako recem, po mojem mnenju napacna. Dovolj je, da me ustavi ena patrulja in ne tri! Drugi dve naj raje lovita lopove, ker jih je ocitno veliko zunaj, mogoce celo vec kot pijancev za volanom. Se pa strinjam s tabo, da je zakonodaja pri nas neucinkovita.
tadej.mrak@s5.net
30. 06. 2006 12.58
druga stran medalje pa je, da je se najvec smrti na nasih cestah. zato je nadzor v prometu najvecji. mislm da se vsi streinjamo da je hujs ce nekdo umre na cesti zarad enga pjanca kot pa da ti v avto vderejo. sam ostali kriminal pa zlo zanemarjajo. problem je pa tud v zakonodaji. ka ces lovit kriminalce pa glavo tvegat ce jih pa sodniki ze nasledn dan ven spustijo. ker na dobu ni vec placa. k ma vsak zapornik svoje stanovanje. vse v kamnolom delat. ce noce delat ga pa tepst.
xes
30. 06. 2006 12.49
Se strinjam, sam da frulica laufa! Pihanje je najbolj pomembna panoga nase policije, pa ponovem svetenje z baterijo v oci (kar je zelo fajn za vidljivost ponoci baje), sprehajanje voznikov po crti in podobne neumnosti. Biofrutek: Ce je ze placa tako minimalna, potem naj se na tem podrocju malo zabusavajo. Sej ne da bi imel kaj proti policajem, sam zna bit nadlezno, ce imas nocni siht, delas za vikend in se moras tudi do trikrat ustavit za pihanje in razkazovanje obvezne opreme preden prides ob 4h zjutraj domov v Lj, nakar drugi dan pogruntas, da ti je se nekdo skusal v avto vdret. Fajn varnost, ni kaj!
Biofrutekk
30. 06. 2006 11.51
Problem je v zakonodaji ter v tem da imajo policisti vse manj pooblastil...in tud tko je...za tako delo je placa res minimalna...
kgb@akcija.net
30. 06. 2006 11.05
pozabil ši se na talanje balončkov
zucho9@hotmail.com
30. 06. 2006 09.22
ta slovenska policija bi lahko marsikej preprečila sam nč od nje vsak dan je vse manj in manj učinkovita edino kar znajo je pisanje kazni ko nisi pripasan v automobilu in to je vse od današnje slovenke policije