Mariborski policisti so že sedmo leto zapored pripravili tako imenovano 'Štengijado'. Kot pojasnjujejo na Policijski upravi (PU) Maribor, gre za "odprto prvenstvo PU Maribor in že drugič tudi državno prvenstvo policije v teku mešanih trojk po 455 kamnitih stopnicah na mariborsko Kalvarijo za velik prehodni pokal".

Po stopnicah, ki jih Mariborčani pogosto označijo kar za 'peklenske', se lahko poda vsak, seveda skupaj s še dvema sotekmovalcema. Poleg policistov skušajo tako od leta 2012 več kot 80 metrov višinske razlike v čim krajšem času premagati še vojaki, gasilci in reševalci.
In prav zaradi izjemnega psiho-fizičnega napora, ki ga tek predstavlja, policisti opozarjajo, da se tekmovalke in tekmovalci po stopnicah povzpejo na lastno odgovornost. "To pomeni, da se zavedajo tveganosti tekmovanja in so sposobni prenesti napor premagovanja tekmovalne proge, ki jo premagujejo s tekom, hojo, plazenjem ali kombinacijo vsega trojega," pravijo na PU Maribor.
Dovoljena je zgolj medsebojna fizična pomoč posamezne ekipe s potiskanjem, vlečenjem ali nošenjem katerega izmed tekmovalcev ali tekmovalk v ekipi. Ko še dodajajo policisti, pa pri medsebojni pomoči oziroma premagovanju tekmovalne proge ni dovoljena uporaba kakršnihkoli pripomočkov – denimo vrvi, elastičnih sistemov ali pohodnih palic.
Štengijada v številkah: rekordno leto 2017
Lanskoletna – 6. Štengijada je bila sicer rekordna v več pogledih. Tekmovanja se je udeležilo 60 ekip oziroma 180 tekmovalcev, zbrali so 1.385 evrov, zmagovalna ekipa - 'Tek od A do Ž' v zasedbi Mateje Mlinar, Matjaža Črešnarja in Marka Kaloha pa je na vrh prispela v 2:30,32 minutah, kar velja za rekord Štengijade.
Tudi letos je tekmovalo 60 trojk, zbrali pa so 1.055 evrov.
Štengijada poteka v okviru Otroške varnostne olimpijade - preventivnega projekta oziroma tekmovanja 4. razredov osnovnih šol, ki se pomerijo v spoznavanju pravil za preprečevanje, odpravljanje vzrokov in posledic negativnih varnostnih pojavov.
"S 'Štengijado' projektu tudi letos dodajamo humanitarno noto," pravijo mariborski policisti. Ekipe v obliki startnine namreč prispevajo 15 evrov, zbrane prispevke pa policisti vsako leto namenijo v dobrodelne namene – zadnja leta, pa tudi letos, gredo sredstva za Zvezi prijateljev mladine Maribor za letovanje otrok iz socialno ogroženih družin.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.