Potem, ko je te dni v Sloveniji prišlo na dan, da so hrvaški obveščevalci leta 2015 prisluškovali pogovorom slovenskega sodnika na arbitražnem sodišču o meji med državama Jerneju Sekolcu in agentki Simoni Drenik, je premier Marjan Šarec v petek na naši televiziji na vprašanje novinarja Anžeta Božiča, ali je zaskrbljenost o delovanju sosedov dovolj velika, da bi Slovenija pritisnila zavoro pri vstopanju Hrvaške v schengen, dejal, da do te točke, ko bi se to sploh lahko zgodilo, še nismo prišli. Hrvati namreč po njegovih besedah "še zdaleč niso na tej točki, da bi izpolnjevali kriterije za vstop".
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je v odzivu menil, da je članstvo Hrvaške v schengnu preveč pomembno za varnost Hrvaške, Slovenije in Evropske unije. Pohvalil je dobro sodelovanje slovenske in hrvaške policije na meji.

Glede hrvaške pripravljenosti na članstvo je dejal, da v prihodnjih mesecih pričakujejo, da bo Evropska komisija potrdila pripravljenost države še glede preostalih treh od skupno osmih kriterijev.
Glede tega, ali bi Slovenija morda lahko pogojevala vstop Hrvaške v schengen z nekim dogovorom glede arbitraže o meji, ki je Hrvaška ravno zaradi slišanega v omenjenih prisluhih ne priznava, je menil, da vprašanji nista povezani. Znova je izpostavil pomen članstva Hrvaške za varnost povezave in obeh držav.
Tega, ali so hrvaški obveščevalci prisluškovali Sekolcu in Drenikovi, pa ni želel komentirati.
KOMENTARJI (314)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.