Ponedeljkovo dogajanje v Slovenski Bistrici, kjer so ljudje več ur čakali, da bi se lahko vpisali pri novi osebni zdravnici, številni pa potem razočarani odšli, je razgalilo vso bedo slovenskega zdravstva. Danes so tam vpisovali pri dveh novih ginekologih, vrsta je bila sicer bistveno manjša kot včeraj, a čakanje je vseeno bilo potrebno.
V Zdravstvenem domu Slovenska Bistrica danes pravijo, da zadeve niso mogli drugače izpeljati, ker sistem tega ne dopušča. Direktorica Urška Sedmak je znova izrazila obžalovanje zaradi vrst in povedala, da drugega sistema, kot da se pacienti vpišejo osebno, ni. "Treba se bo dogovarjati tudi na sistemski ravni, kako problem rešiti na ravni celotne države. Nismo osamljen primer," je dejala. Napovedala je interni strokovni nadzor glede navedb o domnevnih nepravilnostih pri vpisih.
Premier Robert Golob in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel pa sta, po drugi strani, s prstom pokazala prav na vodstvo zavoda, ki da bi moral vpisovanje organizirati drugače.
Golob je v državnem zboru je namreč odgovarjal na poslansko vprašanje Jelke Godec (SDS), ki mu je očitala, da vlada še ni izpeljala zdravstvene reforme. Spomnila je, da je predsednik vlade obljubljal dostop do javnega zdravstvenega sistema na vseh nivojih, ob tem pa omenila dogajanje v Slovenski Bistrici.
Golob ji je odgovoril, da je za kaos v ZD Slovenska Bistrica odgovorno vodstvo zavoda, za primarno zdravstvo pa lokalna skupnost. "Vlada, tudi če bi hotela, ne more posegati v podelitev koncesij na primarnem nivoju, kot vi to zelo dobro veste, še manj pa v organizacijo dela v zdravstvenem domu," je dejal.
Tudi Prevolnik Ruplova je ob robu seje državnega zbora dejala, da je za primarno zdravstveno raven odgovorna posamezna občina. "Vsi pa vemo, da družinskih zdravnikov ni, da jih v Sloveniji primanjkuje, da čez noč zagotovo ne bomo mogli povečati njihovega števila," je dodala.
Ob tem je poudarila, da na ministrstvu pripravljajo številne ukrepe, od povečanega vpisa na fakultete, izboljšanja standarda zdravstvenih timov v družinski medicini, do spodbud, da bi se mladi študenti odločali za specializacijo iz družinske medicine. "Trudimo se s številnimi malimi koraki," je zatrdila.
Po besedah Prevolnik Ruplove sicer po ponedeljkovem dogajanju v Slovenski Bistrici niso opravili pogovorov s pristojnimi, saj da je za konkretno situacijo na primarni ravni odgovorna občina, ki je avtonomna pri podeljevanju koncesij, iskanju družinskih zdravnikov. "Tudi vodstvo zdravstvenega doma mora poslovati avtonomno in zagotoviti oskrbo," je dodala ministrica. Ocenila je, da prizorov, podobnim tistim v Slovenski Bistrici, ne bi smelo biti, pač pa bi moral zdravstveni dom vpisovanje organizirati drugače.
KOMENTARJI (196)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.