Koalicijski poslanci so prepričani, da so bili vsi postopki pri imenovanju Branka Masleše za predsednika vrhovnega sodišča zakoniti in vse obtožbe demantirane. Poslanec stranke Zares Franco Juri in njegov kolega iz stranke SD Miran Potrč sta opozorila, da noben očitek opozicije na račun Masleše ni bil utemeljen.
Potrč je hkrati poudaril, da ne pozna primera kakšnega drugega imenovanja, ki bi bil bolj skrbno pripravljen, kot je ta. Prav zato je se po njegovem mnenju iščejo poti, da bi postopek imenovanja ustavili, to pa bi bilo po njegovih besedah kršenje pravne države, neodgovorno do pravosodja in nekorektno do kandidata, ki je stoično prenašal vse žaljivke opozicije. Pri tem Juri dodaja, da je imenovanje spolitizirano, ker obstajajo neke osebne zamere znotraj sodstva, ki so prišle do opozicije.
A kljub temu ostajajo ostri do sedanjega postopka za imenovanje na omenjeni položaj, saj omogoča politizacijo. Juri meni, da je postopek sporen v delu, kjer politika posega v delo pravosodne veje oblasti, ki je neodvisna od zakonodajne, zato bi veljalo razmišljati v smeri avtonomije med tema dvema vejama.
Društvo Pravnik poziva k resnemu razmisleku
Akademsko društvo Pravnik zaradi vrste pomislekov, ki so se v zadnjem času v javnosti pojavili v zvezi s kandidaturo Branka Masleše, državni zbor in vlado poziva k ponovnemu razmisleku o primernosti imenovanja kandidata, ki ga je predlagal pravosodni minister Aleš Zalar. Zaradi izjemnega pomena funkcije predsednika vrhovnega sodišča je pri njegovi izbiri treba poleg strokovnih referenc upoštevati tudi osebnostno integriteto vsakokratnega kandidata, so v omenjenem društvu zapisali v današnji izjavi za javnost. Dodajajo, da so očitki, ki so se v javnosti pojavili v zadnjem času, resni in zbujajo močan dvom o osebnostni integriteti Masleše.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.