Potem ko je novi predsednik Evropske komisije Manuel Barroso ob izvolitvi v Evropskem parlamentu minuli teden v Strasbourgu dejal, da si želi v svoji ekipi videti vsaj tretjino žensk, mu do tega cilja manjkata še dve nominaciji predstavnic nežnejšega spola v komisiji. Doslej je svoje kandidate za komisarski stolček v 25-članski ekipi predstavilo 23 članic Evropske unije - tega nista storili le še Danska in Nizozemska - med njimi pa je le šest žensk.
Medtem ko naj bi se nizozemska vlada odločala med kmetijskim ministrom Ceesom Veermanom in nekdanjo prometno ministrico Neelie Kroes, pa Danska izbira med ministrom za imigracije Bertelom Haarderjem in ministrico za kmetijstvo Mariann Fischer Boel.
To torej pomeni, da "bitka za ženske" v komisiji še ni povsem izgubljena.
Na pomanjkanje žensk v evropski instituciji, ki naj bi zastopala celotno Evropsko unij, se je kritično odzvala britanska evropska poslanka iz vrst liberalcev Sarah Ludford. "Sramotno je, da se institucija, ki naj bi predstavljala vse Evropejce, bori za tretjinsko zastopstvo žensk," je, kot poroča spletni bilten EUpolitix, dejala Ludfordova in dodala, da "je ženskam težko dopovedovati, naj spoštujejo EU, če ta ne spoštuje njih". Posebej je poslanka jezna na britanskega premiera Tonyja Blaira, ki je za evropskega komisarja predlagal svojega tesnega zaupnica Petra Mandelsona namesto "ženske političarke, ki bi v Bruslju zastopala britanske interese".
Slovenija ne premore ženske komisarke?
Kot omenjeno, je za zdaj za komisarsko mesto predlaganih šest žensk; Avstrija tako predlaga zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, Švedska sedanjo komisarko za okolje Margot Wallstroem, Poljska prav tako sedanjo komisarko Danuto Huebner, v novi ekipi pa naj bi sedele tudi dosedanje komisarke iz Latvije, Sandra Kalniete, Litve, Dalia Grybauskaite in Luksemburga Viviane Reding.
Slovenski premier Anton Rop je v sredo za komisarja iz Slovenije predlagal Janeza Potočnika.