Slovenija

Za krepitev sodelovanja

Ljubljana, 14. 01. 2008 07.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Napolitano je z Janšo in Cukijatijem govoril predvsem o dvostranskem sodelovanju med državama.

napolitano se je srečal tudi z Janšo in Cukjatijem
napolitano se je srečal tudi z Janšo in Cukjatijem FOTO: POP TV

Italijanski predsednik Giorgio Napolitano se je v okviru uradnega obiska v Ljubljani sestal tudi s premierom Janezom Janšo in predsednikom DZ Francetom Cukjatijem. Govorili so predvsem o poglabljanju dvostranskega sodelovanja med državama in prioritetami slovenskega predsedovanja EU.

Kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade, sta se Janša in Napolitano strinjala, da so sosedski odnosi dosegli visoko stopnjo sodelovanja in da poteka intenziven dialog na vseh ravneh. Ugotovila sta tudi, da so z vstopom Slovenije v Evropsko unijo, območje evra ter nedavno tudi v schengensko območje "nastale nove možnosti za okrepitev sodelovanja na gospodarskem, znanstvenem, kulturnem in drugih področjih".

Posebno pozornost sta sogovornika namenila tudi skupnim interesom za dolgoročno stabilizacijo Zahodnega Balkana in potrdila, da je enotnost EU ključna za reševanje odprtih vprašanj v regiji, so še sporočili iz Janševega kabineta.

Vloga nacionalnih parlamentov

S predsednikom DZ pa se je Napolitano pogovarjal predvsem o poglabljanju medparlamentarnega sodelovanja in vlogi nacionalnih parlamentov po ratifikaciji nove Lizbonske pogodbe. Kot so sporočili iz Cukjatijevega kabineta, je italijanski predsednik Napolitano izrazil zadovoljstvo nad obiskom DZ, saj je bil sam "poslanec skoraj celo življenje" in tako pozna, kot je poudaril, neprecenljivo vlogo parlamenta.

Po Cukjatijevih besedah se bo sicer potreba po večjem sodelovanju parlamentov po ratifikaciji Lizbonske pogodbe še povečala. Ob tem je še izrazil pričakovanje, da bo Slovenija uspešno ratificirala Lizbonsko pogodbo 29. januarja 2008.

Türk in Napolitano o prihodnosti

Italijanski predsednik Giorgio Napolitano je prvi visoki gost slovenskega predsednika Danila Türka po njegovem prevzemu položaja.

Italijanski predsednik Giorgio Napolitano in predsednik republike Danilo Türk.
Italijanski predsednik Giorgio Napolitano in predsednik republike Danilo Türk. FOTO: Dare Čekeliš

Predsednika nista posebej govorila o vračanju umetnin, ki so bile iz slovenske Istre odnešene v Italijo leta 1940 in tudi še pozneje, sta pa s tem v zvezi poudarila, da se pogovori 'razvijajo v pozitivno smer in da se rešitve lahko pospešijo'.

Türk je na skupni novinarski konferenci na novinarsko vprašanje o vračanju umetnin opozoril predvsem na 'splošni kontekst' pogovorov z italijanskim kolegom, da je namreč "potrebno poiskati nove vsebine v sodelovanju". To po njegovih besedah pomeni tudi pospešeno reševanje "restitucij in drugih podobnih vprašanj", ki so na dnevnem redu že dolgo.

Slovenski predsednik je ob tem menil, da se sedanji pogovori razvijajo v pozitivno smer, da pa se rešitve lahko pospešijo. Napolitano pa je ob tem opozoril, da je to zadeva, s katero se ukvarjata obe vladi. Na osnovi podpisanega memoranduma bo ta vprašanja obravnavala posebna ministrska skupina, je dodal italijanski predsednik.

Napolitano in Türk iščeta nove vsebine v sodelovanju
Napolitano in Türk iščeta nove vsebine v sodelovanju FOTO: Dare Čekeliš

Zgodba o (ne)vračanju omenjenih umetnin Sloveniji ima sicer že dolgo zgodovino. Premier Janez Janša je v začetnem obdobju mandata, aprila leta 2005, v pogovoru s predstavniki koprske škofije ponovil stališče, da je slovenski interes, da se umetnine, ki so bile pred desetletji odnešene v Italijo, vrnejo v Slovenijo.

Septembra istega leta so italijanske oblasti v uradnem dokumentu ob razstavi restavriranih umetnin istrskih umetnin, ki jih je fašistična oblast odpeljala iz cerkva, muzejev in samostanov na slovenski Obali, v tržaškem muzeju Revoltella zapisale, da so te umetnine italijanska last. Berlusconijeva vlada jih je tedaj opredelila kot državno nerazpoložljivo lastnino.

Nove vsebine sodelovanja

Predsednika sta se strinjala, da morata Slovenija in Italija poiskati nove vsebine sodelovanja, ne samo reševati starih problemov. "Prihodnost nam ponuja najboljšo pot za odpravo bolečih spominov iz preteklosti," je izpostavil Türk.

Kot sta predsednika še povedala na skupni novinarski konferenci po srečanju na štiri oči, sta govorila predvsem o dvostranskih temah in sodelovanju v okviru Evropske unije. Napolitano je ob tem Sloveniji izrazil polno podporo Italije slovenskemu predsedovanju EU, še posebej pa je podprl slovenska prizadevanja za čimprejšnjo ratifikacijo Lizbonske pogodbe v celotni povezavi.

Glede statusa Kosova se je Napolitano zavzel za rešitev, ki bi prinesla stabilnost v regiji.
Glede statusa Kosova se je Napolitano zavzel za rešitev, ki bi prinesla stabilnost v regiji. FOTO: Dare Čekeliš

O "vprašanjih odnosov s tretjimi državami" nista govorila, je Türk pojasnil na novinarsko vprašanje, ali sta se dotaknila tudi uvedbe hrvaške zaščitne ekološko-ribolovne cone za države EU. Sta se pa dotaknila vprašanja prihodnjega statusa Kosova, pri čemer se je Napolitano zavzel za rešitev, ki bi prinesla stabilnost v regiji, Türk pa se je zavzel še za premišljeno sestavo in učinkovitost strokovne misije, ki naj bi jo EU poslala na Kosovo. Kot je poudaril, rešitev vprašanja statusa Kosova še ne bo pomenila konca problemov na Kosovu.

Pred dobrim mesecem se je v Rimu mudil slovenski premier Janez Janša, septembra lani je bil na uradnem obisku v Sloveniji italijanski premier Romano Prodi, pred tem pa sta lani prestolnici obeh držav obiskala tudi oba zunanja ministra - italijanski Massimo D'Alema in slovenski Dimitrij Rupel.

SORODNI ČLANKI

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User281104
14. 01. 2008 19.35
Sicer mi ni všeč kako je potekal ta pogovor in o čem, pa ok. Mi je pa smešno kako se nekateri, ala manja itd obesijo na vsako besedo in dejanje posebej. Smešno. Jaz mu dajem še možnosti, morda pa je to spretna diplomatska taktika, haha.
Tonček Balonček
14. 01. 2008 19.24
Popolnoma brez zveze, en strošek več pač imamo, vprašanje je le, kako velik bo? Očitno je šlo za kukavičje jajce!!!
User109102
14. 01. 2008 18.57
manja kranjc ,.....kaj a janša ne šminkera ,..????
User270321
14. 01. 2008 18.46
doki007, Tonček B je ugotovil to, kar vsi že dolgo časa vemo... pa vseeno bolje kasneje kot nikoli. Pozdrav M.K
User109102
14. 01. 2008 18.30
Tonček Balonček ,........kako si pa ugotovil da predsednik države šminkera ,....???? -----kaj dela pa janez janša ---kot premier ,..?????? ---------je pa res da pa ma več izkušenj pedsednik države kot pa ta naš premier ,ki je tko grd kot krompir - bobek ,....!!!
Tonček Balonček
14. 01. 2008 18.25
Več kot očitno je, da bo ta naš Danilo Türk spet en predsednik, ki bo več ali manj šminkiral in nas vodil za nos! Restavrirali mu bomo še Bellevue nad Tivolijem (mimogrede, tam sem imel pred zeloooo mnogimi leti celo svojo ohcet), potem bo pa mogoče celo predlagal, da bo Slovenija postala monarhija, seevda prosvetljena,dsaj je hčerka tudi "in", ne bi bilo nič narobe z nasledstvom! Res nas nategujejo! Totalka, Napolitano je seveda happy in bo svojim poročal, da se s Slovenijo da delati!
User109102
14. 01. 2008 14.13
ha ha ha ,...če bi bil pedrle pa ni ,...bi ga sigurno sprejel v cerkvi pod razpelom ,....!!!!
Tonček Balonček
14. 01. 2008 09.49
Ta anš predsednik bo pozval k spravi! Pa o čem nam se Slovenci spravijo z Italjani? Mogoče jim bomo Ljubljančani odpustili, da so bile špice na žicah preostre in da so pobili par sto talcev preveč ali kaj? Primorci jih imajo še vedno tako radi!
User297671
14. 01. 2008 09.48
Tonček Balonček jah saj od slovenskega politika pa ja ni za pričakovati državotvorno držo ja kje pa si to videl no nekoč je bil sicer nek Maister ampak on je bolj napaka kot kaj drugega sicer pa ga je že takrat Ljubljanska politika hitro postavila na trda tla
User284267
14. 01. 2008 09.45
šefinja protokola, glej, da bodo napolitanke na mizi :D
Tonček Balonček
14. 01. 2008 09.32
Lani februarja je ta Napolitano je na dan spomina na žrtve fojb posmrtno odlikoval fašističnega upravitelja Zadra Vicenca Serretnina, fojbe pa je označil za "barbarstvo stoletja", "slovansko krvoločno sovraštvo" in težnje za prilaščanje ozemlja (italjanskega jasno!). Mesić je takrat prostodušno in po resnici to označil kot da "ni mogoče spregledati sledi odprtega rasizma, zgodovinskega revizionizma in političnega revanšizma". Drnovšek je Napolitanu poslal neko pismo, katerega vsebine nismo nikolo izvedeli, ostaja v arhivih nadaljnih enkja deset let... Prepričan sem, da naše oblasti, ki so na mejnih prehodih tako ponosno snele vse slovenske zastave, (čudijo pa se, da jih občani za praznike ne izobešajo na svoje hiše, kot da ima zasebna last kakšno zvezo z državo, saj nismo v Ameriki) italjanskega predsednika sprejemajo kot prijatelja, podobno kot leta 41. On ima pač vizijo združevanja, Evrope, sodelovanja in Evrope brez mej! Mi komaj čakamo, seevda na podlagi recipročnosti, gradnjo domov za slovenske upokojence na Sardiniji ter po gričih okoli Sienne in ob Tirensekem morju, kot povračilni ukrep zidanja Lahoh na Planini in v Dutovljah! Važno je, da dobro sodelujemo, morda bo Türk tega tipa celo odlikova, kot je bil nekoč odlikovan Gianni de Michelis, večni srbski lobist in beneški mafijaš! Nad tako slovensko politiko se lahko naši rojaki v Italiji, le zgražajo. Kaj je Italija kot vedno spet podkupila vse slovenske in hrvaške politike. Še vedno se spominjam berlusconijevih izpadov, da je bil Rab pač neko klimatsko zdravilišče za Slovcvence, pravzaprav rehabilitacijski center za astmatike in tuberkolotike! Ti sosedje nas imajo še evdno za norca! Napša pblastr nam za nakup zastav zaračunava davek po 20 odstotni stopnji, Italija pa svojim penzionistom daje praktično zastonjske kredite za pozidavo Krasa! Premeteno in dolgoročno, naši mislijo le na šampanjec in kaviar, tako je bilo in tako bo!
tomazbodner
14. 01. 2008 09.01
Hmm.... ga bo gostil v svojem stanovanju na Prazakovi?