Četrtkovo trgovanje na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev je minilo predvsem v znamenju ustavitve trgovanja z delnicami Krke, zaradi sodne odločbe iz naslova patentne tožbe s strani ameriške farmacevtske multinacionalke Merck. Višina odškodnine naj bi se gibala više od sto milijonov dolarjev. Nekateri borzni udeleženci so bili z novico seznanjeni že dan prej, tako da so vneto prodajali zaloge omenjenih delnic. Razprodaje so se nadaljevale še nekaj časa včeraj, dokler Ljubljanska borza ni zaustavila trgovanje z delnicami Krke. Do omenjenega ukrepa je bilo sklenjenih za 55,67 mio SIT poslov, ob čemer je enotni tečaj Krkinih delnic upadel za 3,1 odstotek in znaša sedaj 30.311 SIT. Odškodninske tožbe so v razvitem svetu, predvsem pa v farmaciji del vsakdana. Za ta namen imajo podjetja v svoji bilanci stanja oblikovane posebne rezervacije, Krka tu ni nikakršna izjema. Na razvitih trgih pa se ravno ne dogaja, da bi borzne oblasti v takih slučajih ustavile trgovanje z delnicami. Namen teh ukrepov naj bi bil zaščita delničarjev, dejansko pa le povečajo preplah med njimi. Trg je sam po sebi najboljši mehanizem zaščite. Predstavniki Krke bodo danes okrog 13. Ure sklicali tiskovno konferenco in podrobneje obrazložili dejstva iz sodbe, zato je pričakovati, da predstavniki borze še ne bodo sprostili trgovanja z delnicami Krke.
Celoten trg je bil v četrtek negativen, saj je SBI izgubil kar 33,9 točke in končal pri 1.638,51. Vrednostno je bilo sicer največ trgovanja z delnicami Leka serije C, (641,9 mio SIT) a so bili sklenjeni le štirje posli. Z delnicami Leka A, je bilo sklenjenih za 46,3 mio SIT poslov, ob čemer je enotni tečaj upadel za 2,56 odstotka. Delnice Petrola so ob prometu v višini 39,49 mio SIT izgubile 2,06 odstotka vrednosti. Trend še posebej ni prizanesel >>novincu<< Gorenju, katerega tečaj je ob 17,49 mio SIT poslov, upadel za 3,7 odstotka.
Na evropskih borzah trgovanje tudi ni bilo rožnato. Sredini padci na Wall Streetu ter nadaljevanje krize v jugovzhodni Aziji niso vzpodbudno vplivali na trge. Poleg vsega pa je angleška centralna banka povišala obrestne mere za četrtino odstotne točke na 7,5 odstotka. FTSE 100 je tako upadel za 0,64 odstotka na vrednost 5.860,8, Xetra DAX za 0,62 odstotka na 5.605,38 ter CAC 40 na vrednost 4.119 točke. Iz Pariza je prišla novica o prevzemu ameriškega telekomunikacijskega podjetja DCS s strani francoskega Alcatela. Alcatel naj bi za delež odštel 4,4 mrd ameriških dolarjev. Namen prevzema naj bi bil širitev dejavnosti in ne učinkovitejša proizvodnja. Delnice Alcatela so izgubile 2,5 odstotka svoje vrednosti.
Na Wall Streetu je Dow Jones po tridnevnem strmem padanju končal pri porastu za 66,76 točke na vrednost 8.870.56. Visokotehnološki sektor Nasdaq je vzpodbudil ostala glavna sektorja na borzi k rasti v drugi polovici dneva. Nasdaq Composite je porasel za 1,59 odstotka na vrednost 1.769,95 točke, S&P 500 pa za 1,12 odstotka na vrednost 1.094.83. Novica o prevzemu podjetja DCS je podražila dotične delnice kar za 39 odstotkov. Strokovnjaki napovedujejo obdobje menjave vzponov in padcev.