Tisti, ki ne bodo imeli poravnanih obveznosti bodo zadržali pravice do zdravstvenih storitev in denarnih dajatev iz naslova obveznega zdravstvenega zavarovanja. Uveljavili bodo lahko le nujno zdravljenje. Ostale storitve pa si bodo morali neredni plačniki zagotoviti z lastnimi sredstvi, ki jim jih bo Zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) povrnil, ko bodo poravnali svoje obveznosti.
Med nujno zdravljenje bodo sodile nujne in neodložljive zdravstvene storitve za ohranitev življenjsko pomembnih funkcij, zaustavljanje večjih krvavitev, oskrba ran, preprečitev nenadnih in usodnih poslabšanj kroničnih bolezni, antišok terapije in zdravstveno stanje, ki bi lahko povzročilo trajne okvare posameznih organov ali življenjskih funkcij. Priznali bodo tudi zdravljenje zvinov in zlomov ter poškodb, ki zahtevajo specialistično obravnavo, zdravljenje zastrupitev, storitve za preprečevanje širjenja infekcij, ki bi pri zavarovani osebi utegnile povzročiti septično stanje. Poleg tega bodo možni tudi nujni prevozi z reševalnimi vozili, pa tudi nekatera nujno potrebna zdravila oz. medicinski pripomočki.
Podatek o nerednem plačniku prispevkov bo zapisan na kartici zdravstvenega zavarovanja ali na obrazcu Potrdilo o veljavnosti obveznega zdravstvenega zavarovanja, s katerim zavarovane osebe uveljavljajo pravice, če začasno nimajo kartice.
Če bo izvajalec za nerednega plačnika opravljal zdravstvene storitve, ki ne sodijo med nujno zdravljenje, bo izvajalec izstavil individualni račun nerednemu plačniku.
Po evidencah davčne uprave in Agencije za plačilni promet je bilo neplačanih prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje na dan 31. decembra lani za 8,313 milijarde tolarjev, od tega je dolg samozaposlenih in kmetov znašal 7,932 milijarde tolarjev.