Predsednik republike Danilo Türk je z redom za zasluge odlikoval Marijano Sukič za njen prispevek k utrjevanju slovenske kulturne identitete v Porabju. Marijana Sukič s svojo vpetostjo v kulturno in strokovno življenje Slovencev v Porabju pomembno sooblikuje današnjo narodnostno in kulturno podobo Porabja. S svojo izjemno prizadevnostjo je postala eden od osrednjih stebrov tamkajšnje slovenske skupnosti in njene ustvarjalnosti, so v sporočilu za javnost odlikovanje pojasnili v uradu predsednika. Širino duha je izkazovala že takrat, ko v Porabju niso bili naklonjeni slovenskemu jeziku. Kljub takemu vzdušju si je uporno odpirala poti do slovenskega duhovnega sveta in se učila slovenščine. Je zvesta sodelavka Zveze Slovencev na Madžarskem vse od njenega nastanka leta 1990.
Za junaštvo prejel medaljo
Predsednik pa je podelil tudi medaljo za hrabrost, ki jo je prejel sedaj 17-letni Rok Vori in ga tako nagradil za pogum in požrtvovalnost. Pisal se je 29. marec 2010 in mladenič iz Velike Polane se je odpravljal v šolo v Lendavo, ko je zaslišal krik in klice na pomoč, zato je nemudoma stekel iz hiše. Mladenič je želel le pomagati in je o dejanju in nevarnosti razmišljal pozneje. 66-letni sosed Štefan Žalik se je z mesarsko sekiro lotil svoje 64-letne žene Rozine in jo nameraval umoriti, prav lahko pa bi ubil tudi 42-letno hčer Vesno, ki je priskočila na pomoč ranjeni materi. Velika Polana bi bila prav zlahka zavita v črnino in namere bi postale tragična resničnost, če ne bi vmes posegel požrtvovalni 16-letni Rok. Pobesnelega soseda je uspel obvladati ter mu iz rok vzeti morilsko orožje, nato pa ga je obvladal in tiščal k tlom, dokler niso prispeli policisti.
Kljub nevarnosti jemlje Rok svoje dejanje za samoumevno in tako je v številnih izjavah, ko so mu podelili številna priznanja in plakete za junaštvo, povedal, da bi brez pomisleka enako ravnal tudi danes. In prav zato mu je predsednik države podelil priznanje, s katerim je junaštvo po dveh letih kronala tudi država.
Človekoljubno dejanje šestnajstletnika je bilo izredno pogumno in požrtvovalno. Brez vsakega dvoma je razkrilo trdnost njegovih človeških vrlin, med katerimi so skrb za sočloveka, pripravljenost priskočiti na pomoč kljub lastnemu tveganju, odpor proti nasilju in dejaven odnos do širše skupnosti. To so vrline, ki so nas Slovence kalile in povezovale od vekomaj in ki so danes, v času hudih preizkušenj in stisk, še toliko dragocenejše ter vredne veljave in priznanja, so zapisali v utemeljitvi v uradu predsednika republike.
Vori ni rešil le dveh človeških življenj, temveč se je uvrstil med vzornike in simbole brezpogojnega junaštva in človekoljubja. Zanju mu niso iskreno hvaležni le sosedje in njegova neposredna okolica, temveč tudi vsi, ki smo o njegovem hrabrem dejanju brali in slišali pripovedovati z občudovanjem, so še navedli v uradu.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.