Predsednik republike Borut Pahor je dejal, da je za Slovenijo ključno, da arbitražno sodišče nadaljuje delo in ga konča s sodbo. Kot je poudaril, arbitražni sporazum, ki je bil registriran pri ZN kot mednarodna pogodba, kljub odločitvi hrvaške vlade in sabora za odstop od dogovora velja.
Pahor je v prvem pogovoru za slovenske medije po izbruhu afere Pirangate dejal, da Slovenija sprejema vse potrebne odločitve, da bi lahko arbitražno sodišče neodvisno in nepristransko sprejelo sodbo o določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško. "Zdaj je pomembno, da imamo jasno prednostno listo strateških ciljev in da jih korak za korakom dosežemo," je poudaril.
Na vprašanje, ali bi se morala Slovenija ostreje odzvati na nektere hrvaške izjave in braniti svoj položaj, je Pahor odgovoril, da bi se lahko tako on kot drugi odzivali tudi na druge izjave. ''Ocenili smo, da se razen pri bistvenih tega vzdržimo. Tako je Slovenija bolj ali manj spregledala neprimerno izjavo nekdanjega arbitra Vukasa, ki je utemeljil svoj odstop z razlago, "da je sodišče imelo namero Hrvaški vzeti del teritorialnega morja, proti čemur sem se najostreje upiral". Mislim, jasno je, da gre za neprimerno izjavo in v nasprotju s pravnim okvirjem za razsodbo arbitražnega sodišča. No, ostanimo pri bistvenem. Za Slovenijo je ključno, da arbitražno sodišče nadaljuje svoje delo in ga konča s sodbo''.
Napovedal je, da naj bi se v prihodnjih dveh tednih srečal s hrvaško predsednico Kolindo Grabar-Kitarović, pričakuje pa iskren in ploden pogovor. "Moramo se pogovarjati naprej. In o vsem. Nenazadnje smo partnerji v EU in Natu," je dejal.
Predsednik je v pogovoru zavrnil izjavo hrvaške kolegice, češ da problem med Hrvaško in Slovenijo ne obstaja. "Seveda obstaja, saj meja na morju nikoli ni bila določena in zato smo tudi sklenili sporazum, ki naj ga uredi, torej določi mejo," se je odzval Pahor.
Zavrnil je tudi razlage v javnosti, da sta Hrvaška in Slovenija arbitražni sporazum dosegli pod pritiskom. "Vraga sta ga. Prav nobenega pritiska ni bilo. Bila je boleča in skrajno zaskrbljujoča tišina. Ostali smo sami. In sami smo potem tudi dosegli okvirni dogovor," je pojasnil.
Pahor je še poudaril, da bomo Slovenci in Hrvati vedno sosedje, in po njegovem mnenju je zelo pomembno, da imamo rešena vsa temeljna vprašanja, med katerimi je določitev meje nesporno najpomembnejše. Po njegovih besedah se je za izboljšanje odnosov treba zelo potruditi, za poslabšanje pa zelo malo. Si pa kljub vsemu želi biti zmeren optimist.
KOMENTARJI (657)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.