Slovenija

'Za solidarnost med generacijami'

Bruselj, 10. 05. 2007 17.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tako kot vsem Evropejcem se tudi Slovencem želje glede otrok ne izpolnjujejo, ugotavljajo v Bruslju.

Stopnja rodnosti je v Sloveniji med nižjimi v EU.
Stopnja rodnosti je v Sloveniji med nižjimi v EU. FOTO: Kanal A

Evropejci v današnjem času nimajo toliko otrok, kot bi si jih želeli, ugotavlja Evropska komisija, zato v danes predstavljenem dokumentu "spodbujanje solidarnosti med generacijami" predlaga nekatere ukrepe, ki bi jih države lahko sprejele za dvig rodnosti. Tako kot vsem ostalim Evropejcem se tudi Slovencem želje glede otrok ne izpolnjujejo, država pa za družine namenja skoraj toliko, kot znaša povprečje EU, so sporočili v Bruslju.

Usklajevanje dela in družine

Komisija je naredila analizo o tem, kako je mogoče uskladiti delo in družino. Na osnovi tega je izpostavila tri področja, kjer lahko EU in države skupaj s socialnimi partnerji in civilno družbo odigrajo pomembno vlogo.

V državah EU so raziskave razkrile, da imajo ženske v starosti med 40 in 54 let - torej ob koncu rodne dobe, za okoli 20 odstotkov manj otrok, kot so želele (2,36 otroka v primerjavi z 2,97). V Sloveniji naj bi si v splošnem želeli približno 2,5 otroka, a jih imamo dobra dva.

Na prvo mesto je Bruselj postavil finančno podporo družinam, da se te lažje spopadejo s stroški, ki jih prinese vzgoja otrok. Kot drugo so pomembne storitve oskrbe - tako za otroke kot tudi starejše, ki so zaradi bolezni in starosti odvisni od svojih otrok. Nazadnje pa je tu še prožen delovni čas s primernim delovnikom in tudi dopustom.

Ženske bolj obremenjene

Evropski komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in enake možnosti Vladimir Špidla je ob tem poudaril, da so ženske še zmeraj tiste, na katere pade "levji delež" odgovornosti in skrbi za nego. Treba je spodbujati enake možnosti, sicer se bo nizka stopnja rodnosti ohranjala, je prepričan.

V državah z višjo rodnostjo je tudi bolje poskrbljeno za storitve, ki pomagajo uskladiti delo in družino, poudarjajo v Bruslju.

Koliko za družinske izdatke?

V povprečju EU25 za družinske izdatke namenja 2,1 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), pri čemer sta v ospredju Danska in Luksemburg (3,9 oziroma 3,8 odstotka BDP). Slovenija za tovrstne izdatke namenja dva odstotka BDP, kolikor namenjata tudi Belgija in Ciper.

Kako je poskrbljeno za otroke v vrtcih?

Delež otrok do dveh let starosti, ki obiskujejo vrtec, je v Sloveniji 24-odstoten, na Danskem kar 73-odstoten, na Švedskem 53-odstoten, na Slovaškem zgolj triodstoten in v Avstriji štiriodstoten.

Stopnja rodnosti je v Sloveniji med nižjimi v EU in je primerljiva s Češko, Slovaško, Poljsko, Latvijo. Najvišja je v skandinavskih deželah in Franciji, Luksemburgu, Veliki Britaniji.

Do leta 2010 bi sicer morale države doseči cilj, da se za vsaj 33 odstotkov otrok do treh let poskrbi za varstvo, za starejše otroke med tri in šest let starosti pa bi morala oskrba zajeti kar 90 odstotkov otrok. V Sloveniji je poskrbljeno za več kot 30-urno tedensko varstvo za dve tretjini otrok med tremi in šest let starosti, za manj kot 30 ur na teden pa za 10 odstotkov otrok.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ivo55
11. 05. 2007 17.24
Za dvig rodnosti je potrebno najprej spoznati , ne samo da je vsak otrok zaželjen v tej družb, ampak mora biti skupaj s svojimi starši enakovredno obravnavan s strani države. Z vspostavljenimi nerazumnimi kriteriji pri uveljavljanju oz. dodeljevanju pravic otrok do otroških dodatkov, štipendij, subvencij prevoza v šolo.... po tem koliko znašajo skupni dohodninski prihodki staršev brez preverjanja podatkov o ekonomski moči , lažnega nesobivanja ali kvazi samohranilstva , je nastala situacija v kateri se omogoča,da je obseg razpoložljivega DENARJA v eni družini zaradi goljufij - se ve pri katerih slojih je tega največ, večji tudi za 500 evrov, drugi pa s(m )o kaznovani za pošten odnos v enaki meri - "tepci" . Vse skupaj pa vzspostavlja neenakost med med družinami, jemlje sposobnim motivacijo in v končnem smislu povzroća situacijo, da je delavec predrag in obenem če je pri tepcih še bolj slabo plačan. Temu posvetite dragi poslanci vsaj eno IZREDNO SEJO. Demokracija se vzpostavja v enakih možnostih najširših množic ne pa z dajanjem potuhe po vzoru divjega zahoda.