Pohodniki in turni smučarji na progah, tudi ko so te odprte, niso nič nevsakdanjega, pa čeprav s tem ogrožajo tako sebe kot smučarje. Upravljavci pohorskih smučišč so se zato odločili za pomoč zaprositi policijo.
V nadaljevanju zimske sezone bodo tako na Pohorju pogosteje izvajali skupen nadzor na smučiščih, prvi bodo že v naslednjih dneh. "Zaradi pogostejših nadzorov, ki bodo na Pohorju sledili v naslednjih dneh, vse pozivamo k spoštovanju smučarske zakonodaje in predpisov, s čimer bodo sami največ postorili za svojo varnost, pa tudi varnost ostalih prisotnih," so ob tem pozvali.
Za kršitve predpisov – ti med drugim prepovedujejo hojo po smučarskih progah v času odprtja in tudi uporabo prog po koncu obratovalnega časa – so predvidene denarne sankcije v razponu od 100 do 800 evrov.
Na slovenskih smučiščih se je v prejšnji sezoni po podatkih inšpektorata za notranje zadeve zgodilo 948 nesreč, prav toliko kot sezono pred tem. Pri tem je bilo 40 udeležencev težje, 903 pa lažje poškodovanih, obravnavali pa so tudi en smrtni primer zaradi nenadnega obolenja na smučišču.
Tudi v tej sezoni je že prišlo do smrtnega primera, in sicer na Rogli, ko je tik po novoletnih praznikih 50-letnica smučala po progi Planja v času, ko je bila ta zaradi urejanja s teptalci snega zaprta. Smučarka je padla za teptalcem snega, ki je vozil vzvratno in jo prevozil.
Nesreče na smučiščih se najpogosteje zgodijo po lastni krivdi, velikokrat zaradi neustrezne hitrosti, v precej primerih pa tudi zaradi pomanjkljivega smučarskega znanja. Med najbolj pogostimi vzroki so še utrujenost, neupoštevanje pravil o redu in varnosti na smučišču, neprimerna fizična pripravljenost ter neupoštevanje označb na smučišču.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.