Razpravljalci so se zavzeli predvsem za prestrukturiranje evropskega proračuna, s posebnim poudarkom na reformi skupne kmetijske politike (CAP) povezave in povečanju sredstev za spodbujanje večje konkurenčnosti evropskega gospodarstva.
Gostitelj pogovorov Janez Drnovšek je prepričan, da bi moral Bruselj takoj ukiniti milijardne subvencije za že tako bogate kmete iz starih članic, predsednik vlade Janez Janša pa je pojasnil, da to ni realno še kar nekaj let.
Janša ob tem opozarja, da bodo lahko korenitejše spremembe uveljavljene šele po letu 2013 in da v času sprejemanja sedanje proračunske perspektive ni pričakovati večjih posegov v njeno strukturo. "Treba je imeti realna pričakovanja," je ob tem poudaril Janša ter izpostavil dejstvo, da je za Slovenijo zelo pomembno, da se proračunska pogajanja čim prej končajo. Končni proračunski paket se sicer po Janševem mnenju ne bo veliko razlikoval od predloga, ki ga je na junijskem vrhu EU predložilo luksemburško predsedstvo povezave, vendar ga je takrat zavrnilo pet članic Unije, na čelu z Veliko Britanijo.
Janša se je sicer strinjal z Drnovškom glede nujnosti reforme CAP, saj izredno drag kmetijski protekcionizem CAP uničuje države v razvoju, medtem ko povezava po drugi strani namenja veliko sredstev za pomoč prav tem državam in povečuje sredstva za boj proti ilegalnim migrantom, ki prihajajo iz teh držav. Po mnenju Janše je takšen način reševanja problemov dražja varianta, ki bi se ji lahko izognili z reformo CAP.
Drnovšek je ob tem še zaostril svoje stališče, rekoč, da je treba storiti še več v zvezi z reformo CAP, saj je treba začeti s spreminjanjem prioritet proračuna že v obdobju finančne perspektive za obdobje od leta 2007 do leta 2013. Drnovšek je zato predlagal znižanje obsega sredstev za neposredna plačila iz prvega stebra CAP in odpravo britanskega rabata, kar bi sprostilo 15 milijard evrov sredstev za druge projekte, med drugim za globalizacijski sklad in povečevanje konkurenčnosti.
Janša: Ne smemo se zanašati na EU
Janša je sicer izrazil pričakovanje, da bi lahko prišlo do nekaterih manjših sprememb proračuna, predvsem v zvezi z vzpostavitvijo globalizacijskega sklada in povečanjem sredstev za varnost ter raziskave in razvoj. Predsednik vlade je ob tem opozoril, da se Slovenija ne sme zanašati na EU, da jo bo "vlekla naprej", čeprav bo iz evropskih skladov na voljo bistveno več sredstev kot doslej. "Zanesti se je treba predvsem nase," je še poudaril Janša.