V obvestilu za javnost je uprava JE Krško nekaj okrog 8. ure zjutraj sporočila, da je v torek malo čez pol sedmo zvečer odpovedal glavni električni napajalnik kontrolnih palic.
Ko so ga skušali zamenjati, je izpadel rezervni napajalnik, zaradi česar se je reaktor malo pred 23. uro samodejno zaustavil.
Elektrarna je bila po nekajurni ustavitvi v stabilnem stanju vroče pripravljenosti, operativno osebje pa jo je po odpravi okvare okrog 7.50 ponovno zagnalo. Nuklearka postopoma dviguje moč obratovanja, kar je odvisno od sinhronizacije z energetskim omrežjem in trenutne porabe električne energije.
Neustrezni načrti za odpravo okvare?
Po neuradnih podatkih naj bi bil vzrok ustavitve "človeški faktor", saj naj bi bil načrt električnega žičevja za odpravo napake na regulacijskih palicah pomanjkljiv. Ta navodila naj bi zavedla vzdrževalce med odpravljanjem napake.
Varnostne in vzdrževalne načrte za odpravo okvar na ključnih delih regulacijskih sistemov, katerih vloga je varno in stabilno delovanje reaktorja, sicer pripravljajo dobavitelji posameznih komponent v JE Krško.
Inšpekcija za jedrsko varnost še ugotavlja natančne vzroke za okvaro. "Vzrok okvare bomo obširno analizirali," je za 24ur.com povedal direktor Inšpekcije za jedrsko in sevalno varnost Aleš Janežič. Uprava JE Krško mora v 30-dnevnem roku pripraviti poročilo o dogodku in izvedenih operacijah ter ga posredovati inšpekciji. "Ne gre za prav pogosto napako," je povedal Marjan Levstek z Uprave RS za jedrsko varnost. "Po doslej znanih podatkih do okvare tudi ni prišlo zaradi dotrajanosti."
Miran Pribožič iz službe za odnose z javnostmi Nuklearne elektrarne Krško pa je zatrdil, da "dogodek ne predstavlja nobene nevarnosti za okolje in ljudi, vsi odzivi varnostnih sistemov ob zaustavitvi pa so bili ustrezni".
Nazadnje se je JE Krško samodejno ustavila 27. novembra lani zaradi povišanega vodostaja in naplavin v reki Savi, ki so onemogočile zadosten pretok vode za hlajenje kondenzatorja.