Picula je pojasnil, da Hrvaško čaka težko delo, ne samo pri reformi oboroženih sil, da bi lahko v prihodnjih treh do štirih letih vstopila v zvezo Nato, saj mora Hrvaška izpolniti politične, gospodarske, varnostne, obrambne in pravne kriterije. Vse to je zbirka obvez, ki jih ne bo lahko izpolniti, a nimamo druge možnosti, je dejal Picula.
Na vrhu v Pragi je zveza Nato potrdila, da njena vrata ostajajo odprta za vse evropske demokracije, ki želijo in so sposobne prevzeti obveznosti in odgovornosti članstva v povezavi, kot jih opredeljuje ustanovna Washingtonska pogodba. To sporočilo je v prvi vrsti usmerila na države, ki vabila niso prejele, torej Hrvaško, Albanijo in Makedonijo.
Oprostili osem domnevnih vojnih zločincev
Splitsko županijsko sodišče je danes oprostilo osem nekdanjih članov hrvaške vojaške policije, ki so jim od junija sodili za vojne zločine nad srbskimi ujetniki v nekdanjem vojaškem zaporu Lora v Splitu. Sodni svet pod predsedovanjem Slavka Lozine je razsodbo sprejel soglasno.
Kot je pojasnil Lozina, je bila osmerica oproščena, ker ji niso mogli dokazati vpletenosti v zločine, storjene v vojaško-preiskovalnem centru Lora leta 1992.
Osmerica, od katere so bili trije obtoženci v begu, je bila obtožena, da so psihično in fizično mučili osebe srbske nacionalnosti ter leta 1992 ubili dva srbska civilista, zaprta v zaporu v Lora. Tožilec Michelle Squiccimarro je na obtožbo že napovedal pritožbo na vrhovno sodišče.
Dalmatinski odbor za človekove pravice trdi, da je bilo med vojno v Lori zaprtih več kot tisoč zapornikov, večinoma hrvaških Srbov, kakih 70 pa jih še vedno pogrešajo.