Slovenija

Za volan le trezni!

Ljubljana, 10. 12. 2007 09.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

''Dejan, Luka, Matic in Tomaž so nekatera izmed imen mladih, ki so lani decembra umrli na cestah,'' opozarja policija.

Policija ob veselem decembru opozarja voznike, naj ne sedejo za volan opiti (simbolična fotografija).
Policija ob veselem decembru opozarja voznike, naj ne sedejo za volan opiti (simbolična fotografija). FOTO: PU Celje
Glede na dejstvo, da se delež alkoholiziranih voznikov decembra praviloma poveča, bo policija bistveno poostrila nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov in tudi nad vožnjo pod vplivom drog, ki postaja vedno večji problem. V nadzorih bomo uporabili vse razpoložljive policiste in vso razpoložljivo tehniko, usmerili pa se bomo predvsem na tiste odseke in tiste ceste, ki po problematiki alkohola izstopajo (predvsem regionalne in lokalne ceste). Vodja Sektorja prometne policije na GPU, Robert Sušanj

Vodja Sektorja prometne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi Robert Sušanj je predstavil aktivnosti, ki jih bo policija za večjo varnost v cestnem prometu izvajala decembra, ''ko na področju prometne varnosti izstopa predvsem problematika alkohola in neprilagojene hitrosti''. Alkoholiziran voznik je nevaren voznik, opozarja policija.

Po besedah Sušnja se je lani v decembru na slovenskih cestah zgodilo 2.618 prometnih nesreč, v katerih je 29 oseb umrlo, 94 je bilo hudo, 1.278 pa lažje poškodovanih. Delež alkoholiziranih povzročiteljev je lani decembra znašal 14,7 odstotka, kar je bistveno več kot povprečje celega leta, ko je delež znašal 11,6 odstotka. Dodal je, da so bili policisti lani decembra zelo aktivni, odredili so približno 32.000 preizkusov z alkotestom, pri čemer je bilo okrog 3.000 voznikov pod vplivom alkohola.

Hitrost je prvotni, alkohol pa drugotni vzrok za prometne nesreče (simbolična fotografija).
Hitrost je prvotni, alkohol pa drugotni vzrok za prometne nesreče (simbolična fotografija). FOTO: PU Celje
Če niste voznik, ne sedajte v vozila k voznikom, ki so uživali alkoholne pijače. Višji policijski inšpektor, Boštjan Smolej

''Denis, Dejan, Lino, Luka, Matic, Božidar, Roman, Andrej in Tomaž so samo nekatera izmed imen mladih, ki so lani decembra v najbolj črnih dneh (9., 10. in 16. decembra) umrli v prometnih nesrečah. Večina je imena pozabila, v policiji jih nismo. Že pred časom smo začeli pripravljati aktivnosti, s katerimi želimo doseči, da bo v letošnjem decembru tovrstnih prizorov in nesreč manj in da bodo naše ceste varnejše. Nameravamo storiti vse, kar je v naši moči, da bi se prometna varnost decembra izboljšala in da bi se vsi skupaj na naših cestah počutili varne,'' je dejal Sušanj. ''Prav tako bomo, če bomo naleteli na opite voznike, preverjali, kje so se opili in nato ukrepali zoper strežno osebje gostinskega lokala. Vse aktivnosti bo policija kombinirala tudi z nadzorom hitrosti, saj je znano, da sta hitrost in agresivna vožnja najpogostejši spremljevalec alkohola," je dodal.

Decembra je na cestah več opitih voznikov (simbolična fotografija).
Decembra je na cestah več opitih voznikov (simbolična fotografija). FOTO: PU Kranj
Najpogostejši vzrok za prometne nesreče je neprilagojena hitrost, na drugem mestu pa je alkohol. Predstavnica za stike z javnostjo na GPU, Nuška Tavčar

Višji policijski inšpektor v Sektorju mejne policije, Boštjan Smolej, je za udeležence v cestnem prometu pripravil več koristnih napotkov za varnejšo udeležbo v prometu. Dejal je, da so najbolj učinkoviti tisti nasveti, ki si jih ''vozniki vzamejo k srcu''. ''Za večjo varnost vseh udeležencev v cestnem prometu sprejmite enostavno odločitev - če bom užival alkoholne pijače, ne bom vozil. To je temeljno sporočilo, ki ga želi policija posredovati vsem udeležencem," je poudaril. ''Če ste uživali alkoholne pijače, naj vozi kdo, ki alkoholnih pijač ni užival, ali uporabite javna prevozna sredstva,'' je dodal.

Pozval je še: ''Če opazite koga, ki bi kljub opitosti želel voziti, ga opozorite in mu svetujte, naj uporabi drugo prevozno sredstvo. Če vašega opozorila ne bo upošteval in bo pod očitnim vplivom alkohola, o tem takoj obvestite najbližjo policijsko enoto ali pokličite na interventno številko policije 113.''

Alkohol - stanje v prometu
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

E-OL
10. 12. 2007 16.47
use se začne pri urah vožje konča pa na cesti ko je prepozno :) pri nas lahko še vedno dirkaš skozi vas ker policajev praktično na našam koncu ni. in kaj ti bodo kazni v tem primeru pomagale?
cut_lee46@hotmail.com
10. 12. 2007 16.46
......hehe pravte da je treba dt mlade voznike na poligon.....prov ne.......treba je dt več polcajev na cesto......k se pelš jih skor nč ne vidš......no sj zdj so dobil nove Škode upam da bo kj drgač...... LP
pravicen
10. 12. 2007 14.49
Gospoda oz. ti prometni strokovnjaki če boste samo o kaznih blebetali ne bo učinka kaj ne vidite da ga ni !! Najprej je treba vključiti OBVEZNO šolanje na poligonih da bodo mladiči varno !! ugotovili kaj avto zmore in kaj ne !! Ne pa da to preizkušajo tako kot sedaj in pobijajo sebe in ostale !! Nobena kazen nebo pomagala ker mladič najprej hoče preizkusit kaj zmore !! Kaj boste enkrat že kapirali ??
mbdjzan@volja.net
10. 12. 2007 13.42
Želje so eno realnost pa nekaj drugega. Policija lahko dela kar hoče, pa ne bo nič dosegla, če kazen ni hitra in učinkovita.