Vlada je danes sklenila državnemu zboru predlagati umik zakona o zdravstveni dejavnosti z dnevnega reda aprilske seje, je potrdil premier Borut Pahor. Zakon bi umaknili iz procedure za dva meseca, da bi ga v tem času dopolnili, je pojasnil minister za zdravje Dorjan Marušič.
"Ko je prejšnji minister za zdravje Borut Miklavčič zapustil svoj položaj in sem iskal novega kandidata, je bilo povsem jasno, da iščem človeka, ki bo stopil na ta položaj v času, ko je reforma že v teku. Nihče ni pripravljen prevzeti tako pomembne vloge, ne da bi tudi za nazaj izrazil neka osebna stališča, ker želi dati svoj pečat tej reformi. In to se od ministra tudi pričakuje," je dejal Pahor.
"Marušič je sklenil prevzeti odgovornost za ta zakon, čeprav ga ni pripravljal, do te mere, da želi skupaj s posebno delovno skupino, ki jo vodi poslanec LDS Ljubo Germič, v naslednjih 40 dneh oblikovati dopolnila na vloženo besedilo zakona tako, da bi ga predvidoma na julijski seji v prvi obravnavi sprejel državni zbor, takoj za tem pa bi matični odbor za zdravstvo sprejel paket dopolnil, ki bi bila koalicijsko usklajena in vladno podprta," je današnjo odločitev vlade pojasnil premier.
Marušič je povedal, da zakon, kot ga on razume, bolj ločuje kot povezuje. Ob tem navaja ločevanje na primarno, sekundarno in terciarno raven zdravstva namesto integralne obravnave. Zakon po mnenju Marušiča ne opredeljuje dovolj jasno javnega interesa in je "težka zakonodaja" tudi kar se tiče izvedbe.
Tudi predlagan način spremembe vodenja se ne pokriva z njegovo vizijo, še pravi minister. Srednji menedžment je precej izločen iz sistema upravljanja in obvladovanja stroškov, sam nadzorni svet pa nima ustreznih odgovornosti, pojasnjuje.
"Pri sistemu nadzora sem že povedal, da bi si želel neko novo obliko nadzora. Moji pomisleki so predvsem, ali bi lahko predlagani način zagotovil tudi kontinuiteto v času, torej varnost obravnave v prehodu iz enega sistema v drugega. Natančno bo treba proučiti poznane agencije v sosednjih državah in ugotoviti, ali je to res najbolj učinkoviti sistem," Marušič komentira ustanovitev agencije za kakovost v zdravstvu, ki jo predvideva zakon.
Nekatere rešitve po mnenju ministra "ne odgovarjajo na probleme, ki so se nam odprli v zadnjih 18 letih". "Imamo zelo mešan sistem. Zdravstveni domovi so postali tudi poliklinike, bolnišnice so v malem deležu postale tudi osnovno zdravstvo, saj se tam izvajajo tudi dispanzerska dejavnost in nekatere urgence, nekatere bolnišnice sploh nimajo jasno opredeljene svoje vloge," našteva Marušič.
Zato ga preprosto povezovanje, kot je predstavljeno v sedanjem tekstu, ni prepričalo, pojasnjuje. "Sam uvajam nov izraz t.i. mreženja bolnišnic. Želim, da bi tako dosegli poslovno povezovanje in večjo učinkovitost poslovanja, na primer s skupnimi javnimi razpisi," dodaja.
Drugi način povezovanja pa bi bilo po njegovih besedah na strokovni ravni. "S povezovanjem dveh ali treh inštitucij, ki imajo eno ali dve sorodni dejavnosti, namreč lahko dobimo večji tim. Na ta način bi lahko neko dejavnost po dnevih ali tednih deljeno izvajali na različnih objektih in tako dvignili strokovnost dela," je še pojasnil Marušič.
"To so ene od usmeritev, ki bi jih želel vključiti v ta zakon. Je pa res, da bomo s tem trčili ob nekatere najbolj vroče probleme - na primer področje koncesij in zdravniške zbornice," še dodaja minister.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.