Po mnenju Spomenke Hribar moramo predvsem postaviti jasno strategijo nacionalnega razvoja v korist vseh, pri čemer je največ odvisno od nas samih.
Temeljni pogoj za osamosvojitev in ustanovitev lastne države je bila uvedba parlamentarne demokracije, torej svobodnih volitev leta 1990, a do plebiscita je bilo še daleč, je dejala filozofinja, sociologinja in publicistka, ki je bila tudi delegatka v prvi demokratični skupščini.
Najprej smo morali po njenih besedah premagati občutek majhnosti, celo manjvrednosti, saj smo bili do tedaj ves čas del te ali one države. Nato je bilo treba premagati razklanost med nami, je dejala Hribarjeva in omenila nezaupanje med takratno opozicijo in koalicijo Demos. Ideja sprave in prizadevanja za spravo je imela po njenem mnenju pomembno vlogo kot zavest, da lahko samo skupaj naredimo odločilni korak v korist vseh.
V času Demosove oblasti je bilo po njenih besedah storjenih veliko napak, med njimi je omenila vprašanje meje s Hrvaško, zakon o denacionalizaciji in izbris več kot 20.000 ljudi iz registra stalnih prebivalcev. Vendar tudi nobena naslednja pozicija teh napak ni odpravila, pa bi jih lahko, je opomnila. Je pa Demosova vlada, kot pravi, opravila tudi veliko dela in nobena naslednja vlada po svoji učinkovitosti ni primerljiva z njo.
Medtem ko smo v času osamosvajanja nastopali suvereno in jasno zastopali svoje interese, pa se je po njenem mnenju po osamosvojitvi začelo ponižno klanjanje mednarodni politiki. V notranji politiki se, kot pravi, bolj ali manj uveljavlja sprotno mašenje lukenj brez jasne strategije, kako bomo obvarovali okolje in odpravili revščino. Obenem pa, kot pravi, nabavljamo drago orožje in pošiljamo vojake v Afganistan. "Da bomo kdaj doživeli takšen absurd, si v času plebiscita nisem mogla niti predstavljati," je dejala.
Kljub temu imamo po njenem mnenju še dovolj vzvodov, da spet obudimo nacionalno energijo in medsebojno zaupanje. Nacionalnega napredka v 20 letih sicer, kot pravi, ni mogoče spregledati, toda položaj, v katerem smo se znašli, ni le posledica svetovne gospodarske krize, temveč tudi naših napak v preteklih 20 letih. "Začasno se bomo morali odpovedati prevelikim apetitom – seveda tisti, ki jih imajo in ki se jim lahko odpovedo," je dejala.
Zbrane je pozdravil tudi predsednik DZ Pavel Gantar. Kot je dejal, smo danes znova na prelomnici, ki od nas terja spremembo prevladujoče miselnosti. Pred 20 leti je šlo po njegovih besedah za usodno vprašanje naroda in države, danes pa gre za nič manj usodno vprašanje uveljavljenosti splošnih človeških vrednot in etičnih norm.
"Zgodovina potrjuje, da smo se sposobni soočiti tudi z najtežjimi izzivi. Zato upam, da bomo tudi tokrat, kljub pestrosti prepričanj in pogledov, premogli dovolj modrosti in tvorne enotnosti – v korist blaginje vseh državljank in državljanov," je zaključil.
Svečano sejo Društva poslancev 90, ki združuje nekdanje in sedanje poslance, je vodil predsednik društva Marko Pavliha.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.