
Letos je razprodajam naklonjeno še vreme, saj so se pravi poletni dnevi z visokimi temperaturami šele začeli, tako da se je prodaja poletnih oblačil in kopalk še posebej povečala.

Nekatere trgovine so z razprodajami začele že točno ob polnoči. Najbolj zagreti kupci pa so pred vrati čakali že dobro uro prej. Tisti, ki so pred vrati čakali prvi in so se tudi prvi divje zapodili k policam so natančno vedeli kam gredo, saj so si mnogi blago ogledali in pomerili še preden so se razprodaje sploh začele. Ti si so bili na blagajnah že po prvih nekaj minutah. Morda prav zato ni bilo večjih gneč pred garderobami. Da bi se ognili prevelikemu navalu pa v trgovino niso spuščali vseh hkrati. Varnostniki so razvnete kupce v prodajalno spuščali v deset minutnih razmakih.
Posebne gneče podnevi sicer ni bilo, tako da police ostajajo dobro založene. Trgovci pravijo, da je v primerjavi s preteklimi leti manj ljudi na razprodajah. Navkljub upadu prometa po prvem dnevu razprodaj pa številni veliki trgovci na razprodajah ustvarjajo milijonske dobičke. Ker so se letošnje razprodaje začele hkrati tako za tekstil kot obutev in športno opremo, manj prometa opažajo predvsem čevljarji. Ti so že dali pobudo na Gospodarsko zbornico, da se spet uvede postopni sistem razprodaj torej najprej obutev potem tekstil in nazadnje šport.

Kupci bodo poletno blago po nižjih cenah lahko kupovali še tri tedne, kolikor pač dovoljujejo pravila pri sezonskih razprodajah tekstilnega blaga in obutve. Ta še določajo, da mora biti blago, ki je na razprodaji, v skladu z zakonom o varstvu potrošnikov označeno s ceno pred znižanjem in z znižano ceno, pri čemer je prva, višja cena, prečrtana. V primeru, da se trgovci odločijo za znižanje cen v razponu, npr. za znižanje od 30 do 50 odstotkov, mora najvišji odstotek znižanja zajemati najmanj eno četrtino vrednosti vsega blaga, ki je v razprodaji.

Kazni za kršitve so visoke
Potrošniki se lahko nad kršitvami pritožijo na Urad za varstvo potrošnikov ali tržni inšpektorat. Sankcije za kršitve so visoke, tako je ob napačni označitvi cen zagrožena mandatna kazen v višini 200 tisoč tolarjev, pri zavajajočem oglaševanju in če najvišji odstotek znižanja cen blaga na razprodaji, objavljen v razponu, ne zajema najmanj ene četrtine vrednosti vsega blaga, ki je na razprodaji, pa je zagrožena kazen najmanj tri milijone tolarjev.