Meteorološka pomlad, ki se je včeraj iztekla, je bila vremensko zelo pestra. Marec se je uvrstil med najtoplejše, zelo topel je bil tudi večji del aprila, po veliki noči pa je sledil vremenski zasuk in v prihodnjih tednih smo doživeli kar tri močne prodore hladnega zraka z zelo nizko mejo sneženja. Na začetku maja je obilno zasnežilo Rateče, kjer so izmerili najvišjo majsko višino snežne odeje v zadnjih 34 letih.
S tem vremenskih rekordov še ni bilo konec. Nad vso Slovenijo sta se maja zvrstila le dva povsem suha dneva. V večjem delu države z izjemo visokogorja je bil letošnji maj celo rekordno siv. Še več, s soncem veliko bolj radodaren je bil letos februar, kar se v zgodovini meteoroloških meritev še ni zgodilo. Po podatkih Agencije za okolje je v prestolnici sonce februarja sijalo kar 161 ur, maja pa skoraj 50 ur manj, in to kljub dejstvu, da so dnevi maja za skoraj 5 ur daljši kot februarja. Poleg tega se je letošnji maj v večjem delu države uvrstil med pet najhladnejših po letu 1961.
Ali hladen maj napoveduje prav tako poletje?
Hladnim majem so v preteklosti pogosto sledila poletja, ki niso bila preveč radodarna z vročino. Kako bo letos, je sicer zelo negotovo napovedati, zagotovo pa lahko trdimo, da so pred nami toplejši dnevi, saj se je po hladnih in deževnih dneh nad naše kraje razširilo območje visokega zračnega tlaka, ki bo danes imelo svoje središče nad Alpami. A ker se bo v višinah še zadrževal precej hladen zrak, bo ozračje ob popoldnevih nestabilno s plohami in nevihtami.
Današnji dan je bil sončen z občasno povečano oblačnostjo. Popoldne je v vzhodni in osrednji Sloveniji nastalo nekaj ploh in neviht. Pihal je šibak severovzhodni veter, ki se je sredi dneva na Štajerskem in v Prekmurju prehodno nekoliko okrepil. Najtopleje je bilo na Goriškem, kjer se je ogrelo do 29 stopinj Celzija. Drugod so popoldanske temperature dosegale do 26 stopinj Celzija, najmanj, a še vedno prijetnih 22 stopinj Celzija je bilo zabeleženih v zavetju Julijskih Alp.
Kakšno vreme lahko pričakujemo v prihodnjih dneh?
Jutri bo vreme za spoznanje bolj spremenljivo, saj se nam bo od vzhoda približala višinska motnja. V vzhodni Sloveniji bodo že pred poldnevom možne prve plohe in nevihte, ki se bodo popoldne pojavljale v večjem delu države. Najmanj verjetne bodo na Primorskem.
Dnevi v prvi polovici prihodnjega tedna si bodo med seboj na las podobni. Dopoldnevi bodo sončni, popoldnevi pa spremenljivo oblačni s krajevnimi plohami in nevihtami. Kljub temu bodo temperature poletne, saj bodo presegale 25 stopinj Celzija.
Nekoliko bolj stabilno vreme bo v drugi polovici tedna, ko bi se lahko prvič letos ogrelo malo nad 30 stopinj Celzija. Če se bo to res zgodilo, bo to celo nekoliko prej kot v dolgoletnem povprečju. Večina nižinskih postaj namreč temperaturo nad 30 stopinj Celzija izmeri med 10. in 15. junijem, zaradi vpliva morja pa vročina na naši obali pritisne nekoliko pozneje kot v notranjosti države.
V visokogorju še prava zima
Za vse, ki boste lepo vreme izkoristili za izlet v gore, velja naslednje opozorilo. Visokogorje je v meteorološko poletje vstopilo z najvišjo snežno odejo po letu 2001, ki na Kredarici po podatkih Agencije za okolje za skoraj meter in pol presega dolgoletno povprečje. Prvega junija je bilo največ snega leta 1978 kar 422 centimetrov, najmanj pa leta 2007, le 30 centimetrov. Nevarnost snežnih plazov je zaradi obilice novega snega nad nadmorsko višino 2200 metrov precejšnja, tretje stopnje na 5-stopenjski lestvici, nižje pa majhna.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.