Nestabilnost ozračja v prihodnjih dneh bo posledica hladnega zraka v višinah in vlage pri tleh, ki nam jo bo dovajal jugozahodni veter. Ta bo tudi vzrok, da jutra v prihodnjem tednu ne bodo več tako hladna, kot so bila v tem tednu, ko so se temperature ponekod še spuščale pod ničlo. V prihodnjih dneh bo ob jutrih v večjem delu Slovenije okoli 10 stopinj Celzija, ob popoldnevih pa večjih temperaturnih sprememb ne bo.
Ponekod ste toplo jutro imeli že danes. Še zlasti to velja za gričevnat svet vzhodne Slovenije in tudi za nekatere nižinske kraje, v katerih je vso noč pihal šibak jugozahodni veter. Pri tem najbolj izstopata Črnomelj in Hočko Pohorje, kjer je bilo že ob peti uri zjutraj kar 16 stopinj Celzija, s 14 stopinjami Celzija sledi Krajinski park Goričko, na Letališču Cerklje ob Krki in v Malkovcu pri Sevnici pa so termometri pokazali le stopinjo manj. Povsem drugače je bilo v zatišnih legah Notranjske in Kočevske ter v nekaterih alpskih dolinah, kjer so se temperature spustile v bližino ledišča. Po podatkih Arsa je bila v Iskrbi pri Kočevju zgodaj zjutraj le stopinja nad ničlo.
Podrobnejša vremenska napoved za prihodnje dni
Danes dopoldne bo sončno, sredi dneva in popoldne pa bo več oblačnosti. Predvsem v gorskem svetu severne Slovenije bo nastalo nekaj kratkotrajnih ploh. Vetrovno bo. Na Štajerskem in v Prekmurju bo zgodaj popoldne zapihal severozahodnik, proti večeru pa severovzhodnik, drugod bo ves dan pihal zahodni ali jugozahodni veter. Najtopleje bo na Dolenjskem, v Beli krajini in Posavju, kjer se bo ogrelo do 25 stopinj Celzija, drugod bomo izmerili od 19 do 24 stopinj Celzija.
Jutri lahko več oblačnosti pričakujemo že zjutraj. Predvsem v zahodni, osrednji in južni Sloveniji ni povsem izključena kakšna kaplja dežja. Popoldne se bo jasnilo, a bodo v nestabilni zračni masi že kmalu spet začeli nastajati kopasti oblaki, iz katerih se bo razvilo nekaj kratkotrajnih ploh, lahko tudi kakšna manjša nevihta. Izrazitejšega vetra ne bo, dnevne temperature pa bodo zaradi oblakov za spoznanje nižje kot danes.
V prihodnjem tednu bo ozračje pod vplivom hladnega zraka v višinah in vlage pri tleh še nekoliko bolj nestabilno. Dopoldnevi bodo večinoma sončni, ob popoldnevih pa bodo prevladovali oblaki. Plohe in nevihte bodo iz dneva v dan nekoliko verjetnejše. V ponedeljek in torek se bodo pojavljale predvsem nad hribovitimi predeli zahodne in severne Slovenije, od srede naprej, ko bo na vreme pri nas vplivalo območje nizkega zračnega tlaka z vremenskimi frontami, pa jih lahko pričakujemo nad večjim delom države. Bo pa količina padavin zaradi krajevnega značaja ploh in neviht zelo neenakomerno porazdeljena, marsikje bo lahko ostalo celo povsem suho. Na resnejši dež, ki bi namočil vso Slovenijo in končal sušo, bomo torej morali še malo počakati.
Po podatkih Arsa je bil največji primanjkljaj padavin v preteklih mesecih zabeležen na jugu Slovenije, kjer je od prvega januarja do danes padla približno tretjina običajne količine padavin. Drugje je zabeležena približno polovica običajne količine padavin, ponekod (Gorenjska) okoli dve tretjini. Nikjer pa ni zabeležene količine padavin, ki bi se približala dolgoletnemu povprečju.
Pomanjkanje padavin je v zadnjih tednih spremljalo povečano izhlapevanje zaradi vetrovnega vremena. V tem tednu je vsak dan iz tal in rastlin povprečno izhlapelo od 3 do 4 litre vode na kvadratni meter, kar je botrovalo k nadaljnjemu sušenju površinskega sloja tal in zaostrovanju sušnih razmer.
Suša vpliva tudi na vodostaj rek, ki imajo v večjem delu države majhno vodnatost. Zaradi taljenja snega imajo nekoliko višje vodostaje le alpske reke in Mura. Ker obilnejših padavin do konca meseca ni na vidiku, se bodo pretoki večine rek še zmanjševali, prav tako še ostaja v veljavi tudi velika požarna ogroženost naravnega okolja in prepoved kurjenja na prostem.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.