Slovenija

Z vročino prišle tudi nevihte: vse bolj vroče bo

Ljubljana, 18. 06. 2026 07.49 pred 5 dnevi 3 min branja 39

Ženska z dežnikom se bori z vetrom

Prvi dan prvega izrazitejšega vročinskega vala letošnjega poletja je poleg visokih temperatur prinesel tudi nevihte. Kot kaže radarska slika, so se danes popoldne predvsem nad zahodnim in osrednjim delom Slovenije razvile posamezne močnejše nevihtne celice, ki so lokalno prinesle nalive in okrepljen veter.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Skrb za živali v vročini
    02:22
    Iz 24UR: Skrb za živali v vročini
  • Iz 24UR: Prihaja vročinski val
    03:06
    Iz 24UR: Prihaja vročinski val
  • Iz 24UR: Najvišje temperature v prihodnjih dneh
    00:53
    Iz 24UR: Najvišje temperature v prihodnjih dneh

 

V prihodnjih dneh bo vročina še stopnjevala. Današnji dan, ko so se temperature povzpele prek 30 stopinj Celzija, bo še 'najhladnejši', napovedujejo na Agenciji za okolje. Vročina s temperaturami od 30 do 35 stopinj Celzija pa bo vztrajala vse do začetka julija. Večje ohladitve do takrat ne bo.

"Vročina se bo stopnjevala, ne le pri nas, temveč tudi po Evropi," pred najtoplejšimi dnevi pojasnjuje meteorolog z Arsa Branko Gregorčič.

Največja odstopanja od povprečja, od šest do deset stopinj Celzija, bodo na Iberskem polotoku, v Franciji, Švici in severni Italiji. "Nas bo ta vročina najbolj dosegla na zahodu države, v nadaljevanju prihodnjega tedna pa tudi drugod."

Najizrazitejša vročina bo na Goriškem, v Vipavski dolini in slovenski Istri, kjer bodo temperature od nedelje naprej presegale 35 stopinj Celzija.

Tudi jutranje temperature bodo od nedelje naprej na meji "tropskih", je še povedal Gregorčič. "Toplotna obremenitev se bo postopno povečevala tudi na račun toplejših noči. Junija so noči najkrajše, sonce je najmočnejše."

Z dvigovanjem temperatur bodo na Arsu dvigovali tudi stopnjo opozoril. Trenutno velja rumeno opozorilo.

Jutri bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20, najvišje dnevne od 30 do 34 stopinj Celzija.

Pred nami je več kot teden dni izrazite vročine.
Pred nami je več kot teden dni izrazite vročine.
FOTO: Bobo

Vroč bo tudi konec tedna

V soboto bo sončno in vroče. Verjetnost vročinskih neviht bo majhna.

Tudi v nedeljo bo povečini sončno, verjetnost popoldanskih neviht se bo nekoliko povečala.

Kdaj govorimo o vročinskem valu?

Klimatologinja Katja Kozjek Mihelec je pojasnila, da o vročinskem valu govorimo ob neprekinjenem dalj časa trajajočem obdobju vročine, ki je lahko nevarna za žive organizme, v Sloveniji pa so vročinski val tudi specifično definirali. "Slovenijo smo razdelili na tri podnebna območja in za nižino osrednje in vzhodne Slovenije je ta mejna vrednost 24 stopinj, za Primorsko 25, za višje ležeče območja pa 22 stopinj Celzija," je pojasnila.

V zadnjih desetletjih se število in dolžina vročinskih valov povečuje. Najbolj so izstopala leta 2003, 2013, 2022 in 2024. Ocena podnebnih sprememb do konca 21. stoletja, ki so jo pripravili na Arsu, kaže, da bo temperatura še naprej naraščala. "Do konca stoletja lahko pričakujemo še dodaten dvig temperature za dve do tri stopinje Celzija in s tem bo tudi več tropskih noči in vročih dni," je navedla Kozjek Mihelec.

Kdaj po zdravniško pomoč?

Med vročinskimi valovi je po besedah specialistke javnega zdravja z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Simone Perčič ključno zaščititi predvsem ranljivo populacijo, kot so starejši, otroci in bolniki. Med ranljivimi skupinami je nanizala tudi osebe s slabšimi bivalnimi pogoji, prebivalce mest, osebe s slabšim socialnoekonomskim položajem in delavce na prostem.

Najpogostejši zapleti zaradi pretirane vročinske izpostavljenosti so nelagodje, slabo počutje, dehidracija, kožni izpuščaji, vročinska izčrpanost in vročinska kap. V primeru vročinske izčrpanosti ali kapi je nujna zdravniška intervencija. Osebo moramo umakniti v senco ali v hladen prostor in jo ves čas hladiti. Ob tem je opozorila, da nezavestnim osebam ne smemo dajati tekočine, saj nimajo refleksa požiranja in lahko pride do zadušitve.

Na NIJZ med vročimi dnevi priporočajo umik v naravo ali ohlajene javne prostore, kot so muzeji in knjižnice. Vsem svetujejo, da fizično aktivnost prestavijo na zgodnje jutranje ure ali na pozne popoldanske ure, nosijo primerna oblačila iz naravnih in lahkih tkanin in uživajo dovolj tekočine. "Ta ukrep je zelo enostaven in najpomembnejši, saj preprečuje dehidracijo in sprejeme na urgenco, kjer so že tako zelo zasedeni," je orisala.

Dodala je, da se moramo v času med 10. in 17. uro, ko je sonce najmočnejše, zadrževati v senci. Pred soncem se lahko zaščitimo s sončnimi očali, pokrivalom za glavo ter s sončno kremo za zaščito pred UVA in UVB žarki. Vrednost zaščitnega faktorja sončne kreme naj bo najmanj 30. Perčič je vsem svetovala tudi, da spremljajo vremenska opozorila Arsa in ustrezno prilagodijo svoje aktivnosti.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI39

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Peni Stojanović
18. 06. 2026 20.50
paradajz je lpo namocil
Davao
18. 06. 2026 19.58
V Postojni se je dobro zlilo,kot bi se utgal oblak,lilo kot iz škafa,še vedno malo dežuje.
medusa
18. 06. 2026 19.11
Kranj brez kapljice🫤
Qwertzuiop
18. 06. 2026 19.26
Zanimivo, 10 km stran pa par konkretnih ploh.
IQ200
18. 06. 2026 19.04
Vremenarji nimate pojma. Napoedali ste 31 stopinj se zmeraj pise trenutno 27 delno oblacno. So pa poplave, naliv ze 2 uri in 17,8 stopinj! Sram vas je lahko.
Kimberley Echo
18. 06. 2026 19.32
Ja lej, pokliči na ARSO, daj svoj točen naslov in povej, da imaš IQ (minus) 200 in ti bodo točno povedali kakšno bo vreme le zate personalizirano.
PomisliNaSonce
18. 06. 2026 16.44
Višinska ohladitev že na poti. Žice jo že kuhajo :)
setisfekšn
18. 06. 2026 15.59
Je pač poletje inehajte uživat ko napovedujete kaj katastrofalnega
AleksanderS
18. 06. 2026 12.36
nic posebnega - polteje pač ! tole zganjajo samo defetizem - paniko.
Sir Oliver
18. 06. 2026 13.32
Nimaš razčiščeno v glavi.
fljfo
18. 06. 2026 17.59
Kakšno paniko? Česa se bojiš?
Špica
18. 06. 2026 12.30
ne napisejo pa da je soparno.
L7
18. 06. 2026 12.18
V živo?🤦🤣🤣🤣🤣
zof4
18. 06. 2026 11.46
Naj bo že konec te vročinske nadloge.Današnje napovedi so še slabše in bo vročinski val še daljši.
devote
18. 06. 2026 11.29
Izredna novica... Iz srbije ? ma dajte porocat o res aktualnih zadevah.. konstaninovka je padla, pa nobene novice. Zraven bo v kratkem se Liman.
Gutenberg
18. 06. 2026 12.16
In tamau je na prostosti?
buco_konj
18. 06. 2026 11.28
normalno poletje.
komandos
18. 06. 2026 12.05
samo ti nisi normalen
zzzzzzzzz
18. 06. 2026 11.22
Kaj ni to najlepše?!! Idealno za kolesarjenje, hribe, poležavanje na vrtu in posedaje v lokalčkih... Prihaja čas pravih dopustov.
Rde?a pesa in hren
18. 06. 2026 11.26
Klasični slovensko balkanski odgovor.
zzzzzzzzz
18. 06. 2026 11.29
Taki smo Slovenci, skromni in z malim zadovoljni.
Podlesničar
18. 06. 2026 11.20
Povprečna junijska temperatura je v zadnjih letih 6 stopinj višja od dolgoletnega povprečja izpred 25-30 let. Poleg tega skoraj vsako leto podremo vročinski rekord... toliko o podnebnih nespremembah.
Gutenberg
18. 06. 2026 12.18
Noben ne govori, da ni podnebnih sprememb. So, kot so bile tudi v vsej zgodovini planeta.
Podlesničar
18. 06. 2026 12.25
Večina tukaj trdi, da ni podnebnih sprememb, saj so to normalne poletne temperaturę.
MESE?AR
18. 06. 2026 12.36
Ja, če še ni 40 so normalne.
WOKEPROPAGANDA
18. 06. 2026 11.18
Ali lahko sploh kaj napišemo da nismo blokirani za 3 ali 7 dni?
mario7
18. 06. 2026 12.02
O vremenu lahko.
Vzorčen primer
18. 06. 2026 11.17
Kot pravijo po dežju vedno posije sonce in to velja za vsa področja💪
Gutenberg
18. 06. 2026 14.23
No, tudi po soncu pride dež.
Žrtev
18. 06. 2026 11.16
Pa kaj si ja nor, in to sredi poletja!
zzzzzzzzz
18. 06. 2026 11.14
Končno poletje, to rabim.
Slovenska pomlad
18. 06. 2026 11.10
Potrebno je zapreti občinske meje in dovoliti pranje avtomobila samo pravnim osebam,kot je bilo za časa norega janševanja.
Samo navijač
18. 06. 2026 11.05
Tri, dva ,ena zdaj.... Ko sem tole zagledal me je skoraj ofnal 😁😁😁😁😁
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763