Številna slovenska smučišča ta konec tedna začenjajo novo smučarsko sezono. Danes se začenja smuka na Krvavcu in Voglu, v soboto pa še v Kranjski Gori, na Rogli in Pohorju.
Na Krvavcu sta za obratovanje pripravljeni štirisedežnica Tiha dolina in vlečnica Luža. Po izdelovanju dodatnega tehničnega snega naj bi v soboto odprli še proge, vezane na obratovanje šestsedežnice Vrh Krvavca. Trenutnemu zmanjšanemu obsegu obratovanja na Krvavcu so prilagojene ugodnejše cene smučarskih vozovnic.
Danes se začenja smuka tudi na Voglu, kjer je okrog pol metra naravnega suhega snega. Obratovali bosta sedežnica Brunarica in vlečnica Storeč, smučanje pa bo ves konec tedna brezplačno. Smučarji morajo plačati le povratno vozovnico za nihalko. Prihodnji teden bodo cene smučarskih vozovnic predvidoma že po rednem ceniku, je pojasnil predsednik uprave Žičnic Vogel Boštjan Mencinger.
Osrednja tehnična novost na Voglu so brezkontaktne karte, ki omogočajo preprost prehod brez vstavljanja kart. Novosti so tudi v snežnem parku, ki je bil lani razglašen za drugega najboljšega v Sloveniji. Park so letos še dopolnili in postavili nekaj novih objektov za otroke. Večjih novosti na Voglu zaradi finančnih problemov podobno kot na drugih slovenskih smučiščih letos ni.
Tako je tudi na Pohorju in Kopah. Kot je povedal direktor Pohorske vzpenjače in predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Srečko Jesenšek, bodo slovenska smučišča, če se bodo nadaljevale takšne gospodarske razmere, še kar nekaj časa brez večjih investicij v žičniško infrastrukturo. Na Pohorju tako letos posebnih novosti ni. Jesenšek je izpostavil le otroški poligon oziroma spremljevalno ponudbo, ki so jo letos postavili na nove temelje. Ob uvodu v sezono, ki se začenja v soboto z zagonom vlečnic na Areškem Pohorju, pripravljajo tudi ugodne, znižane cene smučarskih vozovnic.
Podobno je na Rogli, kjer zaganjajo vlečnici Uniorček in štirisedežnico Planja, v soboto pa še vlečnico Košuta. Enotna cena smučarske vozovnice je 15 evrov za odrasle in 10 evrov za otroke, so sporočili iz Uniorja. Na Rogli so za prihajajočo smučarsko sezono uredili novo smučarsko progo Jasa II dolžine 450 metrov in širine 60 metrov. Nova proga poteka vzporedno z obstoječo smučarsko progo Jasa I in je povezana z vlečnico Jasa. Posebnost nove smučarske proge je predvsem v poligonu za smučarski in deskarski kros. Tovrstni poligon je prvi v Sloveniji in bo tako omogočil slovenskim reprezentantom v disciplinah smučarskega in deskarskega krosa treniranje na domačih tleh.
Lani najslabša sezona v zadnjih 12 letih, letos računajo na deljene šolske počitnice
V soboto se začenja smuka tudi v Kranjski Gori, kjer jim je uspelo umetno zasnežiti del prog. Tako bosta delovali najmanj vlečnica Mala Mojca in štirisedežnica Kekec, so sporočili iz RTC Žičnice Kranjska Gora in dodali, da se bodo dnevne smučarske vozovnice na dan odprtja prodajale s 30-odstotnim popustom. Kot pravi Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora, je bila lanska sezona z 89 obratovalnimi dnevi najslabša v zadnjih 12 letih. Letos si obetajo boljši izkupiček že zaradi ponovne uvedbe ločenih zimskih šolskih počitnic in zaradi januarske prireditve, na kateri bodo gostili okrog 1000 evropskih bankirjev. Letošnja novost smučišča je uvedba spletne prodaje smučarskih vozovnic.
Nekoliko z zamudo bodo v novo sezono vstopili na Kaninu, kjer še potekajo nekatera vzdrževalna dela, med drugim zamenjava sedal na trisedežnici Skripi, s čimer bodo povečali udobje potnikov. V. d. direktorja ATC Kamin Aleš Uršič verjame, da bodo do 22. decembra, torej pred začetkom božično-novoletnih praznikov, vendarle lahko pognali žičniške naprave.
Negotova je letošnja zimska sezona v smučarskem centru Stari vrh, kjer še vedno tečejo usklajevanja med lastniki, torej občinama Škofja Loka in Gorenja vas - Poljane, ter Hypo banko glede lizinške pogodbe za šestsedežnico, ki je smučišče z rednim delovanjem vsaj za zdaj ne more odplačevati. Kot so zagotovili v Hypo banki, so vse bliže dogovoru.
Varno po belih strminah!
Ob odprtju smučišč so na notranjem ministrstvu opozorili na pomen varnosti na smučiščih. "Za varnost so v prvi vrsti odgovorni uporabniki smučišča sami. Ravnati se morajo po načelu vzajemnega spoštovanja in razumevanja ter upoštevati mednarodna FIS-pravila," opozarjajo na ministrstvu.
Ob začetku nove smučarske sezone so predstavili tudi analizo za lansko smučarsko sezono, v njej pa so skušali predvsem oceniti vzroke za nesreče na smučiščih in vpliv izrečenih kazni za večjo varnost na smučiščih. Policisti so med enotedenskimi zimskimi počitnicami na slovenskih smučiščih poostreno nadzirali smučarje, predvsem so kontrolirali smučanje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi ter objestno oziroma nevarno smučanje.
Policija in nadzorniki smučišč so v lanski sezoni skupaj obravnavali 1129 nesreč, od tega je bilo 1045 smučarjev lahko telesno poškodovanih, hudo pa 74 smučarjev. V primerjavi s prejšnjo smučarsko sezono se je število nesreč zmanjšalo za 118, pomembno pri tem pa je, da se je povečalo število nesreč, pri katerih je posledica huda telesna poškodba, izpostavljajo na ministrstvu.
Tudi za letos napovedujejo, da bodo aktivnosti usmerili predvsem v zmanjševanje števila nesreč na smučiščih in zagotavljanje večje varnosti na smučiščih pod geslom "Le varna smuka je užitek".
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.