Konferenco pripravlja državni zbor, udeležuje pa se je prek sto predstavnikov parlamentov držav članic unije, pridruženih članic, držav jugovzhodne Evrope, Evropskega parlamenta, Evropske komisije, veleposlanikov držav članic EU v Sloveniji in visokih državnih funkcionarjev. Na njej bodo predstavljene švedske izkušnje in izkušnje drugih novih držav članic EU pri vključevanju v unijo, glavni poudarek pa bo namenjen primeru Slovenije in širitvi EU v procesu spodbujanja demokracije, gospodarskega razvoja in miru v Evropi.
Po opoldanskem plenarnem zasedanju se bo delo popoldne nadaljevalo v dveh delovnih skupinah, ki bodo razpravljale o izkušnjah v EU ter o širitvi EU. Tretja delovna skupina bo na temo Pakt stabilnosti in EU zasedala v sredo dopoldne, potem pa se bo delo kmalu po opoldnevu s plenarnim zasedanjem tudi sklenilo. Med tremi delovnimi skupinami oziroma okroglimi mizami naj bi bila posebej pomembna slednja, in sicer tudi v luči ponovnega gospodarskega oživetja JV Evrope. K temu naj bi sicer doprinesla celotna konferenca, saj se je bodo udeležili tudi parlamentarci Makedonije, Hrvaške in Črne Gore, ki bodo imeli stik z evropskimi predstavniki, ti pa se bodo tako seznanili z območjem, ki potrebuje pomoč v okviru pakta stabilnosti.
Sicer pa ima slovenski parlament v slovenskem vključevanju v unijo veliko vlogo - nadzira ga in v njem aktivno sodeluje; med drugim mora pred oddajo v Bruslju obravnavati in podpreti vsa pogajalska izhodišča.