Slovenija

Začetek meseca japonske kulture

Ljubljana, 14. 03. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

S predstavo japonskega plesnega gledališča kabuki se bo nocoj v Cankarjevem domu pričel Festival japonske kulture, ki traja več kot en mesec dni.

V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma bo tako nocoj ob 20. uri na ogled predstava japonskega plesnega gledališča kabuki, s katero se bosta predstavila ugledna japonska umetnika Kjozo Nakamura in Masanosuke Godžo. Na uvodnem delu večera se bodo gledalci seznanili s specifično kostumografijo in masko, sledile pa bodo različne koreografske točke.

Kaj je kabuki?

Gledališče kabuki, ki izvira iz 17. stoletja, je zelo vplivalo na ples in estetiko japonske umetnosti. Združuje elemente starejših oblik japonskega gledališča, kot so no, kjogen in lutkovno gledališče bunraku. Kabuki je gledališka oblika, ki si ne prizadeva za realistično prikazovanje sveta, temveč zasleduje ideal lepote.

Poleg gledališča tudi glasba, poezija in film

Na festivalu bo bogato predstavljena tudi japonska glasba; od tradicionalne prek jazza do elektronske. Med gosti velja omeniti sodobno jazz zasedbo, ki jo vodi kitarist Otomo Jošihide. Ta ima pri 45 letih za seboj več kot 100 izdelkov, kjer nastopa kot avtor ali soavtor. Večer intimnih jazz koncertov bodo oblikovali tudi pianist Satoko Fudži, trobentač Nacuki Tamura, na kotu Mičijo Jagi in še en pianist Masahiko Satoh.

Na festivalu japonske kulture bo nastopila tudi velika zvezda japonske elektronske scene Nobukazu Takemura. O zgodovini japonskega free jazza bo na predavanju, obogatenim z glasbo, predaval avtor dveh knjig o glasbi, predavatelj in publicist Teruto Soedžima.

Japonsko tradicionalno glasbo bo predstavil eden njenih najboljših interpretov Ando Masatero, ki kot znanstvenik in virtuoz spaja svet starodavnih glasbil - sam je specialist za instrument koto - in sodobne izsledke s sveta glasbe.

Filmski
del japonske kulture bosta na festivalu predstavila dva filma Takešija Kitana, in sicer Zatoiči, legendo, ki v filmski različici vsebuje bogato računalniško grafiko in vizualne učinke, in Lutke, ki predstavljajo tri neuničljive, a tragične ljubezni.

Festival japonske kulture ponuja na ogled plesno gledališče kabuki, predstavlja tradicionalno in moderno japonsko glasbo, filme, tradicionalne lesoreze, nam približuje tradicionalno pesniško obliko haiku ter z okroglimi mizami in pogovori z ustvarjalci približuje kulturo Dežele vzhajajočega sonca.

V času festivala bo v galeriji CD na ogled razstava japonskega lesoreza 19. stoletja iz zbirke Slovenske akademije znanosti in umetnosti, ki jo je tej ustanovi pred skoraj štiridesetimi leti poklonil arhitekt Ivan Jager. Zbirka je nastaja od leta 1901 do 1902, ko je Jager delal na Kitajskem in potoval na Japonsko ter zbiral najrazličnejše umetniške in etnološke predmete.

Del Festivala japonske kulture bo tudi Apokalipsin mednarodni haiku festival, razstava haiku stripa, predstavitev Zbirke Haiku III avtorjev Jureta Detele, Primoža Reparja, Darje Kocjančič in Alenke Zorman, razglasitev nagrajencev 7. Apokalipsinega natečaja za najboljši haiku in podelitev nagrad, predstavitev slovenske haiku antologije Dimitra Anakieva Ribnik tišine v dvanajstih jezikih, gostovanje haiku mojstra Ban'je Nacuišija in predstavitev Svetovnega haiku združenja, slovenske haiku revije Letni časi, mednarodne haiku revija Ginju in druge haiku periodike.

Velik dogodek bo obisk pisatelja Ryuja Murakamija, avtorja več kot štiridesetih knjig, pretežno o perečih problemih sodobne japonske družbe.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10