Slovenija

Začetek razprave o Jorasovi tožbi

Nova Gorica, 29. 08. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na novogoriškem upravnem sodišču so začeli razpravo o tožbi proti Republiki Sloveniji in državnemu zboru, ki jo je vložil Joško Joras.

Sodišče bo najprej odločalo o svoji pristojnosti in o tem, ali je možno tožiti državo in parlament zaradi domnevnega kršenja sedmih ustavnih pravic Jošku Jorasu in še 57 prebivalcem treh spornih zaselkov ob meji.

Koprski odvetnik Danijel Starman, ki zastopa Jorasa, je v ponedeljek sporočil, da je ta vložil tožbo proti državi in DZ, ker je slednji s sprejetjem pobude za sklenitev sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o meji po njegovem mnenju izvršil protiustaven in nezakonit poseg v državljanove ustavne pravice, zlasti v pravico, da slovenskega državljana ni dovoljeno izročiti tuji državi. V tožbi predlaga, naj se do pravnomočne odločbe v tem sporu premieru Janezu Drnovšku prepove podpis sporazuma o slovensko-hrvaški meji.

Joško Joras
Joško Joras FOTO: 24ur.com

Joras, piranski svetnik, ki živi v zaselku Mlini, je v tožbi še zapisal, da želi vlada s sporazumom o meji slovenskim državljanom s stalnim prebivališčem v istrskih zaselkih Mlini-Škrile, Bužini in Škodelin odtujiti del enotnega in nedeljivega ozemlja Slovenije, skupaj s prebivalci slovenskega porekla in državljanstva. Dodaja še, da s podpisom nespremenjene, celovite vsebine pogodbe država krši kar sedem ustavnih pravic tožnika in vseh prebivalcev območja južno od reke Dragonje v katastrski občini Piran. V tožbi je nanizan odvzem naslednjih ustavnih pravic: enakost pravic, enako varstvo pravic, pravica do zasebne lastnine, varstvo pravic zasebnosti in osebnostnih pravic, volilna pravica, sodelovanje pri upravljanju javnih zadev in izročitev tuji državi. Joras je v ponedeljek dodal, da ga vsi prebivalci spornih zaselkov molče podpirajo in da s tožbo zastopa tudi njihove interese.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI