Kot so pojasnili bruseljski diplomatski viri, prvi krog rezultatov ni prinesel, vendar tega tudi ni bilo pričakovati - na teh uvodnih dvostranskih pogovorih, ki so praviloma trajali po tri ure, so EU in kandidatke predvsem natančno predstavile, pojasnile in utrdile svoja pogajalska izhodišča, na tej podlagi pa bodo zdaj stekla resnična pogajanja.
Dansko predsedstvo EU in Evropska komisija, ki vodita pogajanja v imenu petnajsterice, naj bi po napovedih diplomatov v prihodnjih dneh pripravila pregled vseh odprtih vprašanj in problemov ter jih pri tem razdelila v tri kategorije: nesprejemljive zahteve, skupne točke in posebne želje posameznih kandidatk. Ti t. i. kompromisni sveženji naj bi tudi nakazali nekatere možne pogajalske rešitve, so pojasnili viri. Petnajsterica naj bi te papirje potrdila predvidoma na odboru stalnih predstavnikov držav članic prihodnji teden, dokončno zeleno luč pa naj bi jim pred prihodnjim krogom pristopnih pogajanj na ministrski ravni 18. novembra prižgali zunanji ministri EU.
Ti kompromisni svežnji naj bi bili podlaga za dejanska pogajanja, ki bodo v večji meri potekala na neformalnih srečanjih, kot je bilo tudi to prvo, in ne pogajalskih konferencah. Te bodo sklicane le po potrebi, ko bo moč doseči dogovor o katerem od odprtih vprašanj, in na njih bodo, kot tudi doslej, pogovori potekali na podlagi formalnih pogajalskih izhodišč. Za vsa odprta poglavja v pogovorih z desetimi kandidatkami bo EU svoja izhodišča potrdila v prihodnjih dneh, so napovedali diplomati; za kmetijstvo naj bi jim npr. zeleno luč, vsaj za Slovenijo, prižgala že ta teden. Za zdaj pa sta uradno napovedana le dve pogajalski srečanji, obe na ministrski ravni - prvo bo, kot že omenjeno, 18. novembra, drugi pa tik pred decembrskim vrhom.
Sklepna faza pristopnih pogajanj je, kot je znano, posvečena predvsem finančnim vprašanjem širitve, saj se morajo EU in kandidatke dogovoriti o finančnih pogojih članstva. EU je svoj dogovor o financiranju širitve sprejela na vrhu v Bruslju konec oktobra, takoj nato pa ga je predstavila tudi voditeljem kandidatk. Dan zatem je stekla sklepna faza pristopnih pogajanj - minuli torek se je EU na prvem krogu pogovorov sestala s Slovenijo, Estonijo, Malto in Ciprom, minulo sredo z Latvijo in Litvo, v četrtek s Češko in Madžarsko, danes pa še s Slovaško in Poljsko. Po končanih pogajanjih naj bi te države v EU vstopile leta 2004.