Florjančič je dejal, da je imel odbor za pravosodje pred dnevi sejo v DZ in med drugim sprejel sklep, da sodni svet skupaj s predsednikom vrhovnega sodišča opravi analizo sodnih izpitov v nekdanji republiki SFRJ. Na ta poziv odbora za pravosodje je Florjančič dodal, da ni nobenih pravnih podlag za takšno ravnanje "in ne vidimo nobene pristojnosti, ki bi DZ-ju dajale podlago za takšno zahtevo".
Poudaril je, da se ugibanja o ustrezni izobrazbi nekdanjega predsednika vrhovnega sodnika Branka Masleše v javnosti pojavljajo in problematizirajo že dva meseca. Zato se je vrhovno sodišče svoje stališče odločilo dodatno pojasniti zainteresirani javnosti in tudi odboru za pravosodje. "Vrhovno sodišče ni imelo razloga za dodatno preverjanje njegove izobrazbe."
"Mediji na pamet problematizirajo zadeve in ne pogledajo predpisov, ki so veljali v tistem času." je dejal."Vrhovno sodišče ni niti malo dvomilo o pristnosti diplom in ostalih potrdil, ki jih je predložil sodnik Masleša."
"V prihodnje se ne bomo odzivali na sporočila zaradi tovrstne problematike. Sodnik je sam predložil dokazila," je dejal. "Ne moremo se vsakodnevno odzivati na verigo sejanja dvomov v avtentičnost izkazane dokumentacije, ki jo je predložil sodnik in s katero tudi mi razpolagamo, in na poskuse izkrivljanja interpretacije takrat veljavne sodniške zakonodaje," je pojasnil. Predvsem pa, kot je dodal, resnično obžalujejo, da je na ta zavajanja in iz različnih strani navržene dvome, sumničenja in ponavljajoče se insinuacije, reagiral tudi odbor DZ za pravosodje, "ne da bi najprej, če že smatra za potrebno, da je to treba kaj raziskovati, sam poskrbel, da preveri korektnost, pravilnost in zakonitost postopkov, ki jih je pri tem opravil državni zbor sam".
Posebej ga žalosti, da je pri tem sodeloval tudi eden od vrhovnih sodnikov. "Ta sodnik ni govoril v imenu vrhovnega sodišča. Za njegov nastop ni imel nobenega mandata vrhovnega sodišča in se zato do njegovih navedb, ne le na seji odbora DZ ampak tudi sicer, ko se oglaša v zvezi s to zadevo, vrhovno sodišče izrecno ograjuje," je še povedal Florjančič. Takšno vedenje po njegovih ocenah meče slabo luč na vrhovno sodišče. "Vrhovno sodišče ni imelo niti najmanjšega dvoma v pristnost diplom in ostalih potrdil, ki jih je sodnik Masleša predložil, in zato o tem nimamo česa drugega za dodati," je dejal.
Ponovil je še, da so podatki o izobrazbi in stopnji strokovne usposobljenosti po zakonu o sodniški službi navedeni kot zaupni. "To piše v zakonu, nismo si mi tega izmislili. V medijih se je pojavljala interpretacija, da se mi izgovarjamo na to določbo. Nimamo se kaj izgovarjati. Mi določbo zakona spoštujemo in upoštevamo," je poudaril predsednik vrhovnega sodišča.
Maleša je tudi v pogovoru za 24ur.com pokazal diplomo in pojasnil vse o svoji izobrazbi. Zgodbo o tem, da vrhovni sodnik in nekdanji predsednik vrhovnega sodišča nima ustrezne izobrazbe, diplome in pravosodnega izpita, so lansirali novičarski portali blizu vladajoči stranki.
Po tem so člani odbora DZ za pravosodje razpravljali o učinkovitosti, nepristranskosti in neodvisnosti sodstva. Ob obstrukciji dela opozicije so sprejeli sklep, s katerim so sodni svet pozvali, naj v enem mesecu opravi analizo izpolnjevanja pogojev za nastop sodniškega mandata, če so sodniki pravosodni izpit opravili v drugih republikah nekdanje SFRJ. "Žalosti me, da je sodni svet podlegel podtikanjem v nekaterih medijih, ki skoraj dva meseca neresnično predstavljajo okoliščine v zvezi z mojo izobrazbo. Ne morem se znebiti občutka, da so vsi lažni očitki izključno politično motivirani. Zgrožen sem nad stališčem sodnega sveta, ki mi doslej ni dal priložnosti, da bi se o vsem tem izrekel. Nihče me ni nič vprašal," pa je za našo spletno stran dejal Masleša.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.