Slovenija

Zadnja opozorila evropskega parlamenta

Strasbourg, 11. 03. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Evropski parlament je z 382 glasovi proti 17 potrdil sklepno poročilo o pripravljenosti Slovenije in drugih novih članic EU.

V evropskem parlamentu je odmevalo največ pohval ravno na račun Slovenije (Foto: Reuters)
V evropskem parlamentu je odmevalo največ pohval ravno na račun Slovenije (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Ocena o pripravljenosti Slovenije je del širšega poročila o pripravljenosti novink na bližnje članstvo, v kateri je vrsto pozivov parlament naslovil na vse novinke in jih opozoril, da je bilo izpolnjevanje političnih in gospodarskih meril za članstvo v preteklih letih močna gonilna sila vseh reform, a tudi zdaj novinke ne smejo zmanjšati svojih prizadevanj po izpolnjevanju evropskih standardov, še posebej na občutljivih področjih.

Slovenija je najbolj pripravljena evropska novinka, ugotavlja Evropski parlament, ki je pozdravil gospodarski napredek Slovenije, še posebej gospodarsko rast v višini 2,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) v lanskem letu. Kljub temu pa so poslanci izrazili zaskrbljenost zaradi dviga stopnje brezposelnosti na 6,8 odstotka in vlado opomnili, da bo konkurenčnost lahko zagotovila le z nekaterimi strukturnimi reformami, med drugim privatizacijo v finančnem sektorju. V državi je še vedno zaskrbljujoča tudi visoka inflacija, ki jo je vlada iz 7,2 odstotka v letu 2002 lani uspela znižati na 5,6 odstotka, je pa parlament pozdravil odločenost države znižati inflacijo v luči izpolnitve kriterijev za uvedbo evra.

Poslanci so izrazili tudi željo, da Slovenija tudi odnose s Hrvaško, konkretneje za vse strani sprejemljivo rešitev problema ekološko-ribolovne cone v Jadranu. Hrvaška razglasitev te cone je eno glavnih vprašanj v odnosih Slovenije z njeno južno sosedo, je ocenil parlament, pri tem pa spomnil, da je razglasitev tudi v nasprotju s stališčem Evropske komisije in da je po njegovem prepričanju nujno pred razglasitvijo take cone doseči dogovor z vsemi zainteresiranimi državami. A interes vseh vpletenih strani za dogovor obstaja, je ob tem ugotovil parlament.

Slovenija bo morala nujno urediti odnose s Hrvaško, so poudarili evropski poslanci
Slovenija bo morala nujno urediti odnose s Hrvaško, so poudarili evropski poslanci FOTO: POP TV

Parlament je pozdravil dejstvo, da je Slovenija praktično vso svojo zakonodajo prilagodila evropski, a jo opozoril, da mora sprejeti evropska pravila za javna naročila, če bo želela polno izkoristiti sredstva iz strukturnih skladov, ter jo pozval tudi k pospešenemu urejanju področja medsebojnega priznavanja poklicnih kvalifikacij.

To je tudi eno od opozoril, ki jih je Slovenija lani dobila s strani Evropske komisije, po oceni katere ima sicer država med vsemi pristopnicami najmanj zaostankov. Parlament je pozitivno ocenil posege na področjih, kot so pokojnine in teritorialna delitev, ter pozdravil uveljavitev zakona o javni upravi in podprl prizadevanja za krepitev sodnega sistema. Parlament je Slovenijo pozval še k sprejemu železniške zakonodaje.

Evropo skrbi predvsem varnost hrane in veterinarski nadzor

Nadzor nad hrano bo treba poostriti, opozarjajo sedanje članice EU
Nadzor nad hrano bo treba poostriti, opozarjajo sedanje članice EU FOTO: Reuters

Državljani sedanje EU so za varnost hrane, ki na skupni trg prihaja iz novink, zaskrbljeni, je tako poudaril parlament, opozoril na vrsto pomanjkljivosti pri veterinarskem nadzoru v novinkah in spomnil na nalogo Evropske komisije, da ustavi izvoz hrane iz posamezne države ali regije, če njena varnost ni ustrezna.

Novinke so opozorili tudi na varovanje okolja, na urejanje področij, kot so javna naročila in državne pomoči, nujnost dobro delujočega in neodvisnega sodstva ter obžalovali vrsto težav pri pripravah javne administracije v novinkah na izvajanje obveznosti članstva. V tem okviru so posebej izpostavili korupcijo, zaskrbljeni zaradi ocene, da je ta v javnem sektorju široko razširjena, boj proti njej pa izpostavili še posebej, kajti korupcija javna sredstva še dodatno krči in načenja javno zaupanje.

Parlament je sicer podal tudi oceno o napredku Bolgarije in Romunije, dveh držav, ki sta iz letošnjega širitvenega kroga leta 2001 dokončno izpadli, lani pa jima je EU kot ciljni datum vstopa potrdila leto 2007. Bolgarija si sicer lahko obeta dokaj ugodno oceno, ne pa tudi Romunija, v primeru katere bo parlament od Evropske komisije in držav članic najverjetneje terjal spremembo pristopne taktike. Ta zahteva sicer ni zavezujoča.

Opozoril je tudi na vedno večjo razslojenost na trgu dela, jih pozval k večjim vlaganjem v izobraževanje, razvoju vseevropske infrastrukture pa tudi k odpravljanju regionalnih razlik, urejanju položaja manjšin, sprejemu protidiskriminacijske zakonodaje, zagotavljanju socialne varnosti, boljši varnosti na zunanjih mejah, k boju proti tihotapljenju in organiziranemu kapitalu, v tem okviru pa tudi k hitrim pripravam na schengenske standarde.

Izpolnjevanje političnih in gospodarskih meril za članstvo je bilo močna gonilna sila vseh reform in Evropski parlament novinke poziva, naj ne zmanjšajo svojih prizadevanj v izpolnjevanju evropskih standardov. Parlament tudi pričakuje, da bodo novinke odpravile vse pomanjkljivosti v pripravah, na katere jih je opozorila Evropska komisija. Čeprav bodo države do vstopa ustrezno prevzele pravni red EU, je med prevzemom in izvajanjem pravil velik razkorak, so v uvodu v poročilo poudarili evropski poslanci.

SORODNI ČLANKI

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij