
Volivci in volivke, ki se nahajajo v Sloveniji in se zaradi zakonsko določenih razlogov ne morejo udeležiti parlamentarnih volitev, imajo danes zadnjo možnost, da na pristojno okrajno volilno komisijo vložijo zahtevo za glasovanje po pošti. Zakon o volitvah namreč določa, da lahko po pošti glasujejo volivci, ki na dan volitev niso v kraju stalnega bivališča, ker služijo vojaški rok in oskrbovanci domov za starejše, ki nimajo stalnega prebivališča v domu, ter volivci, ki so na zdravljenju v bolnišnicah. Volivci, ki so na dan glasovanja v tujini, ker tam začasno ali stalno bivajo, pa lahko glasujejo po pošti ali na diplomatsko konzularnem predstavništvu. Volivcu, ki je podal zahtevo za volitve po pošti okrajni volilni komisiji najkasneje sedem dni pred volitvami, se to označi med opombe v volilnem imeniku, glasuje pa lahko le na podlagi t.i. volilne karte, ki mu jo pošlje volilna komisija.
Po pošti pa lahko sicer glasujejo tudi volivci, ki so na dan glasovanja v tujini, ker tam začasno ali stalno prebivajo, vendar le, če so to Republiški volilni komisiji sporočili najkasneje 30 dni pred dnem glasovanja. Dodatni pogoj je, da država, v kateri prebivajo, dopušča tako glasovanje, oz. to omogoča meddržavni sporazum. Kadar takšen volivec glasuje po pošti, se glasovnica upošteva, če je kuverti z glasovnico priložena volilna karta, potrjena s strani diplomatsko konzularnega predstavništva Republike Slovenije ali od organa države, v kateri volivec stalno ali začasno prebiva.
Rok za oddajo zahtevkov za glasovanje po pošti iz tujine oz. za glasovanje na diplomatsko konzularnem predstavništvu se je sicer iztekel 3. septembra. Po podatkih Republiške volilne komisije je tako 2.250 volilnih upravičencev oddalo zahtevek za omenjena načina glasovanja.