Razpisa za vpis v visoko šolstvo in višje strokovne šole, ki sta izšla 15. januarja, na treh univerzah in samostojnih zavodih ponujata 23.379 mest za visokošolski ter 6917 mest za višješolski strokovni študij. S spremembami pravilnikov o vpisu v tercialno izobraževanje pa se vsem kandidatom ni potrebno nujno prijaviti v prvem vpisnem roku, pač pa to lahko to (prvič) storijo šele v drugem roku.
Prijavljanje za vpis v visoko šolstvo bo potekalo prek prijavno-informacijskih služb Univerze v Ljubljani in Univerze v Mariboru. Za članice Univerze na Primorskem ter za samostojne visokošolske zavode bo prijave sprejemala služba ljubljanske univerze. Prijave za vpis v višje strokovno izobraževanje pa bodo kandidati pošiljali posameznim višjim strokovnim šolam, za poenoteno izvedbo prijavnih in vpisnih postopkov pa bo poskrbela predlanskim ustanovljena višješolska prijavna služba s sedežem v Šolskem centru Celje.
Bodoči študenti se lahko prijavijo s posebnim prijavnim obrazcem, za visoko šolstvo DZS 1,71/1, za višje strokovno izobraževanje DZS 1,253. V visoko šolstvo se bo mogoče prijaviti tudi po elektronski poti na spletni strani www.vpis.uni-lj.si ali www.vpi.uni-mb.si.
Spremembe in dopolnitve pravilnikov o razpisu za vpis in izvedbi vpisa v visokem šolstvu ter v višje strokovno izobraževanje, ki so začele veljati 10. januarja, prinašajo nekaj novosti pri vpisovanju študentov na visokošolske in višje strokovne zavode. Tako se odslej kandidatom, ki se nameravajo vpisati na fakulteto ali višji strokovni zavod, ni več treba prijaviti v prvem vpisnem roku. V drugem roku se namreč na še prosta mesta lahko prijavijo kandidati, ki niso oddali prve prijave ali se s prvo prijavo niso uvrstili na nobenega od želenih študijskih programov. Kandidati, ki so bili na določen študijski program sprejeti že v prvem roku, pa se bodo v drugem roku lahko na še prosta vpisna mesta prijavili le izjemoma.
Pravilnika prinašata tudi nekaj sprememb pri rokih, do katerih se morajo kandidati vpisati na študijske programe. Tisti, ki bodo na visokošolske in višješolske zavode sprejeti v prvem roku, se bodo morali prijaviti najpozneje do 31. avgusta. Do 30. septembra (2. oktobra za višje strokovne šole) se morajo vpisati kandidati, ki so se na seznam sprejetih v prvem roku uvrstili naknadno, in kandidati, ki so bili sprejeti v drugem roku. Kandidati s tretjo prijavo se lahko vpišejo do 10. oktobra. Visokošolska prijavno-informacijska služba bo objavila podatke o še prostih mestih do 1. avgusta in jih dopolnila z iztekom roka za vpis sprejetih v prvem roku, višješolska služba pa bo podatke objavila po izteku izbirnega postopka v prvem roku in jih dopolnila 31. avgusta, ko se konča vpis sprejetih v prvem roku.
Za bodoče študente je več mest v rednem študiju, saj se razmerje med rednim in izrednim študijem vedno bolj nagiba v korist rednemu. V šolskem letu 2004/2005 bo namreč 68 odstotkov prostih mest predvidenih za redni študij. Kandidatom za vpis v terciarno izobraževanje bo skupaj na voljo 30.296 vpisnih mest. Merjeno v odstotkih je v visokem šolstvu 77,2 odstotka vpisnih mest, v višjem strokovnem izobraževanju pa 22,8 odstotka. Po vrstah študijskih programov pa je za univerzitetne programe na voljo 39,2 odstotka vpisnih mest, za visokošolske strokovne 38 odstotkov, za višje strokovne pa 22,8 odstotka. V visokem šolstvu bo za redni študij namenjenih 15.905 mest, 7474 pa za izrednega, v višjem strokovnem izobraževanju pa 2005 mest za mladino in 4912 za odrasle. Med visokošolskimi zavodi ljubljanska univerza še naprej razpisuje največ vpisnih mest, in sicer 13.774 (58,9 odstotka). Na Univerzi v Mariboru bo na voljo 7390 mest (31,6 odstotka), na Univerzi na Primorskem pa 1425 (6,1 odstotka).
Za vpis v študijsko leto 2004/2005 bi moralo po ocenah šolskega ministrstva predlagano število vpisnih mest ustrezati željam mladih za nadaljevanje študija. V zadnjem letniku srednjih šol, ki omogočajo vpis v visoko šolstvo, je letos 20.569 dijakov, vpisnih mest pa samo v visokem šolstvu 2810 več. Ker se po dosedanjih izkušnjah poleg vseh gimnazijcev za študij prijavlja tudi veliko število kandidatov s srednjo strokovno šolo, tem pa se pridruži še precej tistih, ki so srednjo šolo končali pred leti (lani jih je bilo 8769 ali 31 odstotkov vseh), je treba pričakovati, da se bo v prvem prijavnem roku spet prijavilo okrog 28.000 kandidatov. Vendar so vsako leto med njimi tudi taki, ki do predpisanih rokov ne izpolnijo vseh pogojev za vpis ali pa jih iz drugih razlogov pozneje ni med dejanskimi kandidati za študij. Lani je splošne pogoje za vpis izpolnilo 81 odstotkov ali 22.721 kandidatov, se pravi manj, kot je bilo vpisnih mest. To pomeni, da je bilo vpisno mesto za vsakega kandidata, ki je izpolnil vpisne pogoje.