Žalna slovesnost se je začela s preletom letala Adrie Airways, sožalje pa sta svojcem izrekla obrambna ministrica Ljubica Jelušič in ljubljanski župan Zoran Janković. Slovesnosti so se udeležili še minister za pravosodje Aleš Zalar, predsednik uprave Adrie Airways Tadej Tufek, predsednik upravnega odbora Kompasa Janez Pergar ter predstavnika civilni iniciative Jana Kobal Ocvirk in Jurček Novak. Janković je opravičil predsednika republike Danila Türka, ki se dogodka ni mogel udeležiti zaradi neodložljivih obveznosti. Predsednik je sicer v pismu izrazil sočutje, pozornost in sožalje.
Jelušičeva je izrazila upanje, "da smo s skupnim dejanjem ministrstva za obrambo, Civilne zaščite RS, Slovenske vojske, Mestne občine Ljubljana, Adrie Airways, Kompasa in civilne iniciative z vsemi izjemnimi prostovoljci in posamezniki tej žalostni gori San Pietro z dokončno asanacijo ostankov nesreče vrnili spokojnost, ljudem, ki jih je nesreča najbolj zaznamovala, pa mir v njihova srca". Z žalno slovesnostjo po njenih besedah simbolno končujemo dejanja, ki bi jih morali že pred mnogimi leti.
"Vsaka izguba ljubljene osebe je za človeka nenadomestljiva in ni si mogoče predstavljati vašega trpljenja, ki je trajalo skoraj tri desetletja, ko ste čakali na zadnje slovo od svojih otrok, staršev, partnerjev in prijateljev, ki jih nosite v srcu,"pa je ob izreku sožalja svojcem dejal Janković. Kot je dejal, si močno želi, da bo z današnjo slovesnostjo, ki za svojce predstavlja tudi trpeče odpiranje nikoli zaceljenih ran, krog sklenjen in bo grob, v katerega bodo položili zadnje ostanke, predstavljal kraj utehe in zadnjega počitka žrtev. Ob koncu je vsem zaželel, "da bi našli svoj mir in zacelili rane, ki jih je povzročila tragična nesreča na Korziki. Vaši dragi bodo večno imeli svoje mesto v vaših srcih in v spominu na skupne trenutke ohranite njihovo ljubezen", je dejal.
Ministrica in župan sta se ob tej priložnosti zahvalila novinarki Jani Kobal Ocvirk, ki je s svojim prizadevanjem opozorila javnost na to, da gora San Pietro še vedno vklepa duše ponesrečenih v tej tragediji in da se rane svojcev po toliko letih še vedno niso mogle povsem zaceliti.
V imenu svojcev, prijateljev in znancev se je Bojan Žvikart zahvalil vsem, "ker so v zadnjem letu pomagali napisati še to manjkajoče poglavje v skoraj 28 let trajajoči žalostni zgodbi Slovencev". Predvsem se je zahvalil novinarki, ki je začela to zgodbo, civilni iniciativi, ministrstvu za obrambo, mestu Ljubljana, Kompasu in Adrii Airways, ki so, kot je dejal "tudi neizmerno pomagali, da res danes lahko tudi v svojih srcih zapremo to žalostno poglavje slovenskega naroda".
Spomnimo...
Letalska nesreča Adriinega letala na korziški gori San Pietro se je zgodila 1. decembra 1981 in je bila največja letalska nesreča kakšnega slovenskega prevoznika. V njej je umrlo vseh 180 ljudi na krovu.
Maja lani se je na goro odpravila skupina reševalcev, ki je dva tedna čistila ostanke nesreče. Čeprav so od minila skoraj tri desetletja, so našli več posmrtnih ostankov ponesrečencev, njihove osebne predmete, pa tudi 27,5 tone razbitin letala.
31. maja lani, po opravljenem delu reševalcev, je bila na Korziki spominska slovesnost. Na San Pietru sta tedanji obrambni minister Karl Erjavec in predstavnica svojcev Maja Meško odkrila spominsko znamenje, v Petretu-Bicchisanu pa so položili vence pred spominsko ploščo, vklesano v tamkajšnjo cerkev.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.