Direktor službe DVK je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da je bil pri organizaciji referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti izziv med drugim pravočasno pošiljanje obvestil vsem volivcem, upoštevajoč, da se volilni imeniki zaprejo 15 dni pred samim referendumom in je ponekod prihajalo do neskladij v zaporednih številkah volivcev v volilnih imenikih, o čemer so obveščene tudi okrajne volilne komisije.
"Mi smo to predvidevali in nismo želeli tvegati. S Pošte Slovenije smo bili obveščeni, da so bila vsa obvestila predana pošti 29. aprila, tako da danes bi pravzaprav morali vse volivke in volivci dobiti ta obvestila na dom," je navedel Zorčič.
Opozoril je, da je za izvedbo referenduma treba pripraviti tudi veliko količino tiskovin. "Glede na to, da smo imeli izredno kratke roke, smo z zadevami pohiteli in danes moram reči, da smo pripravljeni na ta referendum," je zatrdil direktor službe DVK. Obenem je zagotovil še, da je po zadnjih podatkih zagotovljeno zadostno število članov volilnih odborov, četudi so nekatere okrajne volilne komisije obveščale o težavah z imenovanjem oborov, ki je potekalo tudi v času dela prostih dni.

S predsednikom DVK Petrom Golobom pa sta na novinarski konferenci podala še zadnje informacije o referendumskem glasovanju.
Predčasno glasovanje, ki bo potekalo na 97 voliščih, se bo začelo v torek in bo do četrtka potekalo vsak dan med 7. in 19. uro. Predčasno glasovanje za vseh 14 volilnih okrajev z območja Ljubljane bo potekalo na eni lokaciji, in sicer v veliki dvorani Hale Tivoli. Po Zorčičevih besedah pa si prizadevajo, da bi v Ljubljani predčasno glasovanje znova uredili na več lokacijah, kot je nekoč že veljalo, v najboljšem primeru za vsako okrajno volilno komisiji posebej, da bi se tako tudi izognili morebitnemu tveganju oz. zapletom z zagotavljanjem ustrezne skupne lokacije.
Volivci lahko sicer predčasno glasujejo le v okraju stalnega prebivališča, prijava na predčasno glasovanje ni potrebna, volivci potrebujejo le osebni dokument za identifikacijo, na DVK priporočajo tudi obvestilo volivcu, ki pa sicer ni obvezno.

Zorčič je spomnil še, da se bo v prihodnjih dneh iztekel tudi rok še za nekatere druge oblike glasovanja. Do vključno srede lahko tisti volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli zglasiti na volišču, okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati na domu. Na isti dan se izteče tudi rok, do katerega lahko volivci oddajo vlogo za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča, na t. i. voliščih omnia. Vlogo lahko volivci oddajo preko portala eUprava.
Splošno glasovanje pa bo potekalo v nedeljo od 7. do 19. ure na 2978 rednih voliščih, 88 omnia voliščih in 29 voliščih v tujini na sedežih diplomatsko-konzularnih predstavništev. Enako kot v primeru predčasnega glasovanja volivci na voliščih potrebujejo osebni dokument za identifikacijo.
Na dan splošnega glasovanja bo DVK sporočala podatke o volilni udeležbi do 11. in 16. ure, po zaprtju volišč pa bodo podatke o volilni udeležbi sporočali in posodabljali hkrati s podatki o izidu glasovanju, z začetkom predvidoma po 19.30.
Predsednik DVK Golob ocenjuje, da bo njihovo delo tokrat lažje kot ob lanskih evropskih volitvah in sočasnih treh posvetovalnih referendumih. "Predvidevamo, da se bodo tisti osnovni prvi podatki po vnosu zapisnikov okrajnih volilnih komisij začeli predvajati na naši spletni strani približno ob pol osmih. To bodo seveda še absolutno začasni rezultati, ampak predvidevam, da bo okrog 21. ure, 21.30 rezultat že kar lepo lepo viden," je navedel Golob.
Zadnji rok za prijavo za glasovanje na referendumu po pošti iz Slovenije
Pred zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke, ki bo 11. maja, se izteka rok, do katerega lahko DVK glasovanje po pošti napovejo volivci, ki jim je bila nepredvideno odvzeta prostost, so bili nepredvideno sprejeti na zdravljenje v bolnišnico ali v institucionalno varstvo socialnovarstvenega zavoda.
Prav tako se danes izteče rok, do katerega morajo predstavniki predlagatelja referenduma in prijavljeni organizatorji referendumske kampanje okrajni volilni komisiji sporočiti seznam zaupnikov na voliščih in zaupnika pri tej komisiji.
Na referendumu bodo mogoče še nekatere druge posebne oblike glasovanja. Tako bodo volivci, ki bodo na dan glasovanja zunaj okraja svojega stalnega prebivališča, lahko glas oddali na volišču v drugem okraju, volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli osebno zglasiti na volišču, pa bodo lahko glasovali na svojem domu. Oboji morajo to sporočiti okrajni volilni komisiji. Na volišču v Sloveniji bodo lahko glas oddali tudi volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, kar morajo sporočili Državni volilni komisiji (DVK).
Za takšne oblike glasovanja se morajo volivci prijaviti, rok za to pa se izteče 7. maja. Predčasno glasovanje na posebnih voliščih pa se bo začelo 6. maja in bo potekalo do 8. maja.
Na zahtevo SDS, podprto z več kot 40.000 podpisi volivcev, je DZ razpisal naknadni zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Glasovanje bo potekalo 11. maja, mesec dni pred glasovanjem pa poteka referendumska kampanja, med katero organizatorji kampanje lahko prepričujejo volivce, kako naj se opredelijo.
Čas za nagovarjanje volivcev je do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Za uspeh referenduma morajo pobudniki na glasovanju 11. maja doseči zavrnitveni kvorum.
SDS za razveljavitev obstoječega zakona
Predlagateljica referenduma o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje tovrstnih dodatkov. V DZ so vložili predlog za prenehanje veljavnosti zakona o izjemnem priznanju in odmeri starostne pokojnine osebam, ki imajo posebne zasluge, je razvidno s spletne strani DZ.
Besedilo zakonskega predloga na spletni strani DZ še ni dostopno, več o njem pa bodo v največji opozicijski stranki pojasnili predvidoma v torek.
Predlog sicer prihaja tudi v luči referendumske kampanje o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, v kateri zagovorniki zakona med svojimi argumenti med drugim navajajo, da bo v primeru zavrnitve novega zakona v veljavi ostal sedanji, ki po njihovih navedbah ne vsebuje jasnih kriterijev za podeljevanje dodatkov.
Obstoječi zakon iz leta 1974 določa, da se sme osebam, ki imajo posebne zasluge ne področju znanosti, umetnosti, kulture, ali druge dejavnosti in izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine izjemoma priznati in odmeriti višja starostna pokojnina, kot bi jim pripadala po splošnih predpisih.

Šteje se, da imajo posebne zasluge na navedenih področjih, ki so s svojimi ustvarjalnim delom dosegle izjemne uspehe oziroma njihova dela predstavljajo vrhunske stvaritve na teh področjih, še zlasti če so za svoje dosežke prejele najvišja priznanja v Sloveniji ali visoka mednarodna priznanja. Izjemno priznana in odmerjena pokojnina ne more biti višja od zneska najvišje pokojnine za polno pokojninsko dobo, o dodelitvi odloča vlada na predlog resornega ministra, določa obstoječi zakon.
Nov zakon, o katerem je SDS predlagala referendum, ureja pravico do dodatka k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti ter določa pogoje za njegovo priznanje. Med upravičence do nagrade uvršča prejemnike Prešernove nagrade, ki jo lahko podelijo največ dvema umetnikoma na leto, nagrade Prešernovega sklada ali državnega odlikovanja ter vsaj še ene od več kot 20 nagrad. Med temi je več kot deset takšnih, ki nagrajujejo življenjsko delo ali zaokrožen umetniški opus.
V SDS menijo, da niso jasno določena merila, po katerih se bodo dodatki k pokojnini za izjemne umetniške dosežke podeljevali, ter da dodatek pomeni neupravičen privilegij za ozko skupino ljudi in ni pravičen do vseh upokojencev. Nasprotno zagovorniki zakona menijo, da zakon prinaša jasna in transparentna merila, pomanjkljivost katerih v obstoječem zakonu je leta 2009 ugotovilo tudi računsko sodišče.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.