Obveščenost javnosti je po mnenju omenjenih slovenskih poslancev razmeroma dobra, še posebej če jo primerjamo s tisto v ostalih državah članicah in pristopnicah k EU. Peterle, ki je sedel v predsedstvu konvencije, je ob tem poudaril, da so bile razprave v konvenciji prvi veliki projekt združene Evrope ter pomembna izkušnja za vse sodelujoče, saj so lahko še posebej tisti, ki še niso imeli izkušenj z evropskimi postopki sprejemanja odločitev, spoznali, kako EU sploh deluje. "Šlo je za vaje iz prihodnosti Evrope," je ob tem dejal Peterle.
Slovenski parlamentarni predstavniki so se strinjali v oceni, da za sredino oktobra sklicana medvladna konferenca ne bi smela bistveno poseči v kompromis dosežen v konvenciji, pri čemer sta Peterle, še posebej pa Kacin poudarjala, da bi lahko "razvezovanje paketa" po nepotrebnem zapletlo delo konference.
Konvencija o prihodnosti Slovenije
Prav toliko časa kot konvenciji o prihodnosti Evrope pa je četverica Peterle, Kacin, Brejc in Horvat namenila konvenciji o prihodnosti Slovenije - bolj natančno samemu pojmu konvencija, ki ga po prepričanju Kacina del slovenske politike zlorablja. Za Brejca, predstavnika Slovenske demokratske stranke, pobudnice konvencije o prihodnosti Slovenije, je bistvenega pomena razmislek ter razprava o izzivih, ki nas čakajo po vstopu v EU in Nato, ne pa terminologija.