Slovenija

Žagar: Imamo težave

Ljubljana, 01. 09. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Minister Žagar je priznal, da ima Slovenija težave pri črpanju denarja iz evropske blagajne.

Bo Slovenija v prihodnje kaj več denarja izčrpala iz evropskih sredstev?
Bo Slovenija v prihodnje kaj več denarja izčrpala iz evropskih sredstev? FOTO: Reuters

Minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar je po seji vlade priznal, da težave pri črpanju evropskih sredstev obstajajo, pri čemer je njihov glavni vir po Žagarjevih besedah v tem, da se "stvari časovno zamikajo."

Vlada tako vlaga izjemne napore v to, da bi se stvari pospešile, ustanovila pa je tudi koordinacijo ministrov, ki tedensko razpravljajo o črpanju evropskih sredstev, je še pojasnil Žagar.

Kljub vsemu – se premika


Kljub omenjenim težavam pa je Žagar menil, da se stvari vseeno premikajo, saj so bili prvi zahtevki že podani na plačilni organ, v tem trenutku pa potekajo avtorizacije, v okviru katerih plačilni organ preveri skladnost zahtevkov z evropsko zakonodajo, tako da kasneje ne bi prišlo do zavrnitev.

Vlada do konca letošnjega leta vseh zaostankov še ne bo uspela odpraviti, vendar pa računa na to, da bo v naslednjem letu postavila stvari na svoje mesto, je pojasnil Žagar.

Poročilo o slabem črpanju je minister prebral drugače

Na vprašanje v zvezi s poročilom Economist Intelligence Unit (EUI), ki je Slovenijo v majskem poročilu ocenilo kot najšibkejšo v črpanju sredstev iz strukturnih skladov med novinkami, je Žagar dejal, da sam tega poročila "ni prebral tako." Dejal je tudi, da vlada ne išče izgovorov, ter priznal, da je Slovenija neučinkovito regionalno organizirana. Vlada s takšnim stanjem ni zadovoljna, zato ga skuša popraviti, je dodal.

Do konca novembra morajo biti sicer podpisane pogodbe za sredstva iz letošnjega leta, medtem ko je ta rok za naslednje leto že mesec marec, je še dejal Žagar. Do takrat morajo biti pogodbe za leto 2006 podpisane in sredstva razdeljena med končne porabnike. Naslednje leto bo lahko tako vlada po Žagarjevem mnenju predstavila boljše rezultate v zvezi s črpanjem evropskih sredstev.

  • Komplet za igrivo učenje
  • Šolski koledar
  • Šolski nahrbtnik
  • Beležka s puhastim videzom / Svinčnik s čopki
  • Šolska peresnica
  • Šolska torba
  • Namizna svetilka
  • Pisala z gelom
  • Vodene barvice
  • Zvezek A4
  • Otroška budilka
  • Izbor čopičev
  • Peresnica
  • Otroški nahrbtnik
  • Šestilo / komplet za geometrijo